Corbyn, Gatnar i makro torują drogę EU, PLN

(środa, 30-10, 8:00)


Parlament brytyjski przegłosował wniosek o zwołanie przedterminowych wyborów na dzień 12 grudnia br.
Gatnar z RPP: mogę poprzeć propozycję podniesienia stóp NBP o 15 pb.
Reuters: USA i Chiny mogą nie zdążyć z przygotowaniem umowy handlowej przed listopadowym spotkaniem Trump-Xi.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów w gospodarce EZ, raport ADP z USA, amerykański PKB w III kw., inflacja w DE oraz decyzja FED ws. stóp procentowych.

Za nami
Wczorajszemu oczekiwaniu na konkluzje z kończącego się dziś wieczorem posiedzenia FED towarzyszył dalszy wzrost notowań złotego.   ● [UK]   Z punktu widzenia złotego i innych walut EU, pomyślny rozwój wypadków z początku tygodnia podtrzymało oświadczenie przewodniczącego brytyjskiej Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna. Lider największego ugrupowania opozycyjnego na Wyspach poinformował, że spełnione zostały warunki („usunięcie ze stołu możliwości Brexitu bez umowy”) aby jego partia mogła poprzeć nowe wybory parlamentarne. Analitycy uznają je za jedyny sposób aby proces finalizacji rozwodu UK z Unią był bardziej przewidywalny. Podobną diagnozę postawili gracze z rynku walutowego (min.: EUR/PLN 4,2634, USD/PLN 3,8358; max.: GBP/USD 1,2905) oraz większość brytyjskich parlamentarzystów, która wieczorem zatwierdziła wniosek o zwołaniu na 12 grudnia br. przedterminowych wyborów.   ● [RPP, USD]   Atrakcyjność naszej waluty zwiększyły dodatkowo słowa Eugeniusza Gatnara z RPP o tym, że mógłby poprzeć propozycję innego członka Rady Łukasza Hardta dotyczącą podniesienia stóp NBP o 15 pb. Drogę do umocnienia złotego torował niższy od oczekiwań wynik amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów Conference Board (125,9 pkt vs prognoza 128), zniechęcając inwestorów do konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,1119).   ● [USA-ChRL]   Zyski walut spod znaku EM ograniczyły doniesienia Reutersa z Waszyngtonu. Urzędnik amerykańskiej administracji powiedział agencji, że USA i Chiny mogą nie zdążyć z przygotowaniem I etapu umowy handlowej przed domniemanym spotkaniem prezydentów Trumpa i Xi podczas szczytu APEC w połowie listopada br. Podobny efekt wywołały doniesienia z Pekinu o wahaniu chińskich władz ws. zobowiązania do zakupu dużej ilości produktów rolnych z USA, co ma być kluczową częścią porozumienia.
Przed nami
   ● [FED]   Dziś inwestorzy koncentrują się na posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego. Rynek terminowy wycenia aż z 97,3% prawdopodobieństwem, że Bank Rezerwy Federalnej podejmie dziś trzecią w tym roku decyzję o obniżce stóp procentowych. Ponieważ takie posunięcie zostało już przez rynek zdyskontowane, dylemat inwestorów polega teraz na tym czy będą kolejne cięcia. Nowych wskazówek w tej sprawie może dostarczyć treść komunikatu FOMC, towarzyszącego decyzji oraz konferencja prasowa z udziałem przewodniczącego Jerome'a Powella.   ● [Scenariusze]   Sygnalizacja zakończenia korekty cyklu zaostrzania polityki monetarnej w USA spowoduje przepływ kapitału w stronę dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1065), co odbyłoby się kosztem EM i złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8700). Z kolei zostawienie otwartej furtki do głębszej redukcji amerykańskiego kosztu pieniądza może skłonić inwestorów do ograniczenia udziału zielonej waluty w portfelach inwestycyjnych (punkt oporu EUR/USD: 1,1120). Wobec spadku ryzyka twardego Brexitu, ciekawą alternatywą mogą być waluty EU, w tym złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2600, USD/PLN: 3,8300). Analitycy Royal Bank of Scotland określają szanse tzw. gołębiej obniżki w USA na 30%.   ● [Makro]   Zanim poznamy stanowisko FEDu pozycję wyjściową dolara mogą poprawić lub pogorszyć dane z gospodarki USA nt. zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym (ADP) oraz wzrostu gospodarczego w III kw. Nie zabraknie również ciekawych publikacji makro po naszej stronie Atlantyku. Wśród nich znajdują się indeksy Komisji Europejskiej prognozujące kierunek rozwoju gospodarczego strefy euro oraz niemiecka inflacja CPI.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.