GUS: konsumenci dostali zadyszki

(wtorek, 22-10, 8:00)

Minister spraw zagranicznych UK: Johnson ma wystarczające poparcie w parlamencie brytyjskim do przeforsowania nowej umowy ws. Brexitu.
Spiker Izby Gmin odrzucił rządowy wniosek o przeprowadzenie głosowania ws. umowy rozwodowej z EU.
GUS: dynamika polskiej sprzedaży detalicznej nieoczekiwanie spadła we wrześniu.
Trump: prace nad zakończeniem sporu handlowego z Chinami idą dobrze.
Reuters: Pekin rozważa nałożenie ceł odwetowych na USA za nieprzestrzeganie orzeczenia WTO.
Kalendarz Eko: sprzedaż domów na rynku wtórym w USA.


Za nami
   ● [Brexit]   W poniedziałek inwestorzy domykali swoje pozycje zabezpieczające przed Brexitem bez umowy UK-EU. Oprócz wysłania przez brytyjskiego premiera do Brukseli wniosku o przesunięcie terminu wyjścia z Unii, za tą strategią przemawiała również wypowiedź Dominica Raba. Minister spraw zagranicznych Zjednoczonego Królestwa poinformował o zapewnieniu wystarczającego poparcia deputowanych do przeforsowania nowej umowy rozwodowej w Izbie Gmin. Kolejnego argumentu dostarczył północnoirlandzki koalicjant Torysów (DUP) deklarując, że nie poprze poprawki opozycyjnej Partii Pracy, która zakładałaby unię celną z Brukselą. Większość inwestorów zinterpretowała to jako znak, że Irlandczycy są gotowi zaakceptować propozycję wynegocjowaną przez Johnsona. Wg Goldman Sachs prawdopodobieństwo bezumownego Brexitu spadło w ostatnich dniach do 5%.   ● [FX]   Ta optyka ewidentnie sprzyjała wzrostowi kursu GBP/USD, który zameldował się powyżej psychologicznej granicy 1,3000 (max. 1,3013). Oprócz funta, zyskały także inne waluty europejskie, w tym euro (EUR/USD max. 1,1179) i złoty (min. EUR/PLN 4,2755, USD/PLN 3,8264). Szyki Johnsona popsuł spiker brytyjskiej Izby Gmin, który odrzucił wczoraj wniosek premiera o przeprowadzenie głosowania nad umową rozwodową. John Bercow wyjaśnił, że parlamentarny regulamin nie pozwala na ponowne poddanie tego samego projektu ustawy pod głosowanie podczas tej samej sesji, o ile nie zmieniły się w znaczący sposób okoliczności. Jacob Rees-Mogg, który jako przywódca rządowej większości w Izbie Gmin jest odpowiedzialny za koordynację realizacji polityki rządu w niższej izbie parlamentu, zapowiedział wczoraj ekspresowe tempo prac. Już dziś miałoby się odbyć drugie czytanie projektu umowy, po czym posłowie mieliby możliwość zgłaszania poprawek. Wg proponowanego przez niego scenariusza finalne głosowanie nad ustawą odbyłoby się w czwartek. Debata w sprawie przyjęcia ww. harmonogramu odbędzie się dzisiaj. Opozycja zapowiedziała swój sprzeciw.   ● [GUS]   Dodatkowym obciążeniem dla polskiej waluty stały się dane GUS, które pokazały niespodziewany i niepokojący spadek dynamiki sprzedaży detalicznej we wrześniu (z 6% r/r do 5,3% r/r, podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu 8%).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Spośród wydarzeń stricte makroekonomicznych inwestorzy skupią się dziś na amerykańskim sektorze nieruchomości. Źródłem nowych informacji nt. jego kondycji będzie publikacja danych o sprzedaży domów na rynku wtórym we wrześniu.   ● [Polityka brytyjska]   W polityce na pierwszym planie pozostaną wydarzenia wokół Brexitu. Inwestorami będą targały wątpliwości dotyczące możliwości przeforsowania przez brytyjskiego premiera w parlamencie nowej umowy ws. warunków Brexitu, wynegocjowanej z Unią w zeszłym tygodniu.   ● [Scenariusze]   Znaki wskazujące na możliwy sukces legislacyjny Johnsona lub rosnące szanse na drugie referendum będą wsparciem dla funta & walut EU (punkt oporu EUR/USD 1,1180; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,8200), a przedłużająca się niepewność im zaszkodzi (punkt wsparcia EUR/USD 1,1120; punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8600). Z najnowszej analizy potencjalnego rozkładu głosów dokonanej przez Financial Times o wyniku ew. głosowania może przesądzić stanowisko kilku deputowanych.   ● [Inne]   Warto także śledzić rozwój wydarzeń w Barcelonie, Hongkongu, Waszyngtonie oraz Pekinie. W kontekście wciąż napiętych stosunków handlowych USA-Chiny, niepokój budzi wczorajszy news Reutersa. Agencja dotarła do dokumentów, z których wynika, że Pekin chce nałożenia odwetowych ceł na importowane produkty amerykańskie o wartości 2,4 mld USD, za nieprzestrzeganie orzeczenia WTO w sprawie taryfowej z lat 2007-2012.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.