Per aspera ad Brexit

(czwartek, 17-10, 8:00)

  Północnoirlandzki koalicjant Torysów (DUP) nie akceptuje najnowszej wersji projektu umowy ws. Brexitu, gdyż nie godzi się na nałożenie nowego podatku VAT.
USA: sprzedaż detaliczna spadła po raz pierwszy od 7 miesięcy.
Euroland: Inflacja wzrosła najmniej od 3 lat.
Kalendarz Eko: dwudniowy szczyt EU ws. Brexitu, produkcja przemysłowa w USA oraz PKB Chin w II kw.


Za nami
W środę uwaga uczestników rynków finansowych była podzielona pomiędzy Brexitem a danymi makroekonomicznymi z Eurolandu i USA.   ● [Brexit]   Nastroje wokół tej pierwszej kwestii zmieniały się jak w kalejdoskopie. Po doniesieniach Bloomberga o impasie w negocjacjach Brukseli i Londynu oraz zastrzeżeniach północnoirlandzkiej partii DUP do proponowanego porozumienia, inwestorzy w zasadzie pogodzili się już z tym, że nie uda się dopiąć rozwodowego dealu. Nadzieje na pozytywny scenariusz odżyły jednak, kiedy radio RTE podało, że „główna przeszkoda w umowie została usunięta, a irlandzcy koalicjanci Torysów zaakceptują najnowszą wersję porozumienia”. Pod wpływem tej informacji rynek GBP/PLN zbliżył się do granicy 5,0000 (max. 4,9949), a kurs GBP/USD wzbił się do pułapu 1,2878.   ● [Makro]   Zwyżce kursu popularnego „kabla” sprzyjała również szkodliwa dla dolara wiadomość o pierwszym od 7 miesięcy spadku amerykańskiej sprzedaży detalicznej (-0,3% m/m vs prognoza 0,3%). Zdaniem analityków wczorajsze dane sugerują, że słabość przemysłu może rozprzestrzeniać się na inne sektory gospodarki USA. Podobną diagnozę postawili gracze z rynku terminowego, którzy zwiększyli zakłady za październikową obniżką stóp FED. Indeks CME Group FedWatch opisujący prawdopodobieństwo takiego posunięcia wzrósł wczoraj z 73,8% do 89%, co przełożyło się na wzrost kursu EUR/USD do max. 1,1086. Straty dolara wobec euro ograniczył jednak najniższy od 3 lat wynik inflacji HICP w Eurolandzie (0,8% r/r vs prognoza 0,9%), który zwiększył presję na ECB ws. dalszego łagodzenia polityki pieniężnej w regionie.   ● [PLN]   Nadzieje na porozumienie ws. Brexitu oraz perspektywa kolejnych obniżek stóp w USA i EZ podtrzymały zainteresowanie złotym (min. USD/PLN 3,8644, EUR/PLN 4,2817 tj. najniżej od lipca br.). 
Przed nami
   ●
[Brexit]   Dziś rozpoczyna się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej, podczas gdy negocjatorzy Brukseli i Londynu wciąż walczą z czasem aby domknąć umowę ws. Brexitu. Jeśli zdążą i porozumienie zostanie zatwierdzone, piłeczka znajdzie się po stronie brytyjskiego parlamentu. Na przeszkodzie do kompromisu stanął północnoirlandzki koalicjant Torysów. Wg porannego oświadczenia DUP, partia nie zaakceptuje propozycji w obecnej formie, gdyż jest przeciwna nałożeniu podatku VAT. W przypadku braku porozumienia premier Boris Johnson jest zobowiązany wcześniejszą uchwałą Izby Gmin do złożenia wniosków w Brukseli o przedłużenie terminu opuszczenia Unii, który przypada obecnie 31 października br. Do czasu tych rozstrzygnięć wszelkie znaki zwiększające szanse uporządkowanego Brexitu będą przemawiać na korzyść walut EU (punkt oporu EUR/USD 1,1100; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,8600) i na odwrót (punkt wsparcia EUR/USD 1,0990; punkty oporu EUR/PLN: 4,3150, USD/PLN: 3,9100).   ● [Makro]   W międzyczasie emocjonować się będziemy kolejnymi publikacjami z gospodarek USA oraz Chin. Amerykańska administracja poinformuje nas o wyniku produkcji przemysłowej we wrześniu. Kolejna negatywna niespodzianka zza oceanu zwiększy obawy o sytuację ekonomiczną w największej gospodarce świata. Natomiast jeśli chodzi o nr 2, to w nocy chiński urząd statystyczny poda dane dot. wzrostu gospodarczego w Państwie Środka w II kwartale. Ponadto zobaczymy jak kształtowała się sprzedaż detaliczna oraz produkcja przemysłowa za Wielkim Murem we wrześniu.   ● [USA-ChRL]   W kontekście dwóch supermocarstw warto także śledzić nowe informacje ws. Hongkongu. Rzecznik chińskiego MSZ wyraził wczoraj „poważne niezadowolenie i sprzeciw wobec uporu amerykańskiej Izby Reprezentantów w dążeniu do przyjęcia ustawy Hong Kong Human Rights and Democracy Act”. Zdaniem analityków, jeśli zostanie uchwalona, zaszkodzi nie tylko Chinom, ale również relacjom chińsko-amerykańskim, a przez to uderzy w interesy samych Stanów Zjednoczonych. W reakcji na taką decyzję strony amerykańskiej, Państwo Środka z pewnością podejmie działania odwetowe.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.