ECB: dane wskazują na dalsze osłabienie gospodarki

(piątek, 25-10, 8:00)

Aktywność w niemieckim sektorze usług najniższa od ponad 3 lat.
Draghi (ECB): najnowsze dane wskazują na dalsze osłabienie gospodarki EZ.
UK: Johnson wzywa lidera opozycji do przeprowadzenia przedterminowych wyborów w dniu 12 grudnia br.
Kalendarz Eko: niemiecki wskaźnik IFO oraz amerykański indeks Uniwersytetu Michigan.

 
Za nami
[PMI] Wczorajsza informacja o najniższej od ponad 3 lat aktywności w niemieckim sektorze usług zwiększyła ryzyko dalszego spowolnienia największej gospodarki strefy euro. Ze wstępnych publikacji IHS Markit wynika, że indeks PMI spadł w październiku z 51,4 pkt do 51,2 pkt (wobec oczekiwanych 51,7 pkt). Zdaniem analityków na sektor usług oraz na rynek pracy coraz większym cieniem kładzie się trudna sytuacja w przemyśle, gdzie zatrudnienie spadło najbardziej od prawie 10 lat. Wstępny wynik PMI dla tego sektora wyniósł 41,9 pkt (wobec 41,7 pkt we wrześniu i przy prognozie 42 pkt). Z założeniami minęły się także wskaźniki wyprzedzające koniunktury dla całego Eurolandu. W tej sytuacji niewielkim pocieszeniem okazały się wyższe niż zakładano dane PMI dla Francji (wszystkie publikacje IHS Markit znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). ● [ECB] Podczas konferencji prasowej towarzyszącej wczorajszemu posiedzeniu ECB Mario Draghi powiedział, że „najnowsze dane wskazują na dalsze osłabienie gospodarki”. Wg ustępującego prezesa ECB „bilans ryzyk dla perspektyw wzrostu PKB w strefie euro pozostaje przechylony na stronę negatywną”. Gołębi ton Draghi’ego oraz niższe od prognoz PMI z DE i EZ zepchnęły kurs EUR/USD poniżej granicy 1,1100 (min. 1,1093). ● [UK, USA] Dodatkowym obciążeniem dla walut europejskich było wezwanie Borisa Johnsona, skierowane do lidera opozycyjnej Partii Pracy, do przeprowadzenia 12 grudnia br. przedterminowych wyborów parlamentarnych w UK. Kolejny czynnik niepewności ws. Brexitu zaszkodził przede wszystkim funtowi (GBP/USD min. 1,2788). W tę samą stronę podążył złoty (max. EUR/PLN 4,2827, USD/PLN 3,8580). Jednak straty walut EU ograniczyły mieszane dane z gospodarki amerykańskiej, zniechęcające do większych zakupów konkurencyjnego dolara. Informacje o największym od 4 miesięcy spadku zamówień na dobra trwałe za oceanem zrównoważyły wyższe od oczekiwań wyniki amerykańskich indeksów PMI.  
Przed nami
[Kalendarz Eko] Dziś poznamy aktualne nastroje niemieckich przedsiębiorców (indeks IFO) oraz amerykańskich konsumentów (indeks Uniwersytetu Michigan). Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że zwycięzcę dzisiejszej sesji na rynku bazowym EUR/USD wskażą więksi optymiści, bądź jak wolą niektórzy analitycy mniejsi pesymiści (punkt wsparcia: 1,1080, punkt oporu: 1,1165). Polscy importerzy będą kibicować euro (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2600, USD/PLN: 3,8200), a eksporterzy dolarowi (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8600). ● [Geopolityka] Waluty europejskie pozostają zakładnikami Brexitu. Według medialnych doniesień unijna 27 zgodziła się na opóźnienie daty rozwodu, ale nie jest jeszcze pewne o jak długo. Wiele niewiadomych jest także po brytyjskiej stronie kanału La Manche. Z treści listu wysłanego przez Borisa Johnson do lidera opozycyjnej Partii Pracy Jeremy’ego Corbyna wynika, że głosowanie ws. przedterminowych wyborów odbędzie się w przyszłym tygodniu. W zamian Izba Gmin otrzyma więcej czasu do debatowania nad WAB (skrót ustawy dot. Brexitu). Warto również nasłuchiwać nowych wiadomości dotyczących przygotowań do zawarcia pierwszego paktu handlowego Amerykanów z Chińczykami. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na dziś zaplanowano rozmowę telefoniczną wysokich rangą przedstawicieli Waszyngtonu i Pekinu, co może być okazją do nowych komentarzy w tej sprawie dla obu stron.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.