Brexit: piłeczka w parlamencie brytyjskim

(piątek, 18-10, 8:00)

EU i UK osiągnęły porozumienie ws. nowej umowy dot. Brexitu.
USA: produkcja przemysłowa spadła we wrześniu bardziej od prognoz.
Chiny: w III kw. gospodarka urosła najmniej od 27 lat.
Kalendarz Eko: polska produkcja przemysłowa i wystąpienia polityków FED (m.in. wiceprezesa Claridy).


Za nami 
[Brexit] W czwartek ekonomicznym tematem numer jeden stał się „last-minute deal“ ws. Brexitu. Porozumienie zostało ogłoszone na kilka godzin przed początkiem szczytu Unii Europejskiej przez Jean'a Claude'a Junckera. Przewodniczący Komisji Europejskiej napisał na Twitterze, że „tam, gdzie jest wola, tam jest porozumienie - mamy je!. Jest to uczciwa i wyważona umowa dla EU i UK”. Następnie premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zakomunikował, że „mamy wspaniałą, nową ugodę, która przywraca kontrolę”. ● [FX] Wzrost oczekiwań na miękki Brexit rozpędził funta (GBP/USD max. 1,2990 tj. najwyżej od maja br.). Optymizm udzielił się także euro (EUR/USD max. 1,1140 tj. najwyżej od 26 sierpnia 2019) oraz walutom regionu CEE, w tym złotemu (min. EUR/PLN 4,2780, USD/PLN 3,8413). Jednak ich zyski nie okazały się trwałe, gdyż szanse na sfinalizowanie unijno-brytyjskiej transakcji spadły po tym jak DUP (strategiczny koalicjant Torysów) powtórnie zadeklarował, że nie poprze planu rozwodu w obecnym kształcie. ● [USA] Wśród wczorajszych publikacji makro najważniejsza była informacja o większym niż zakładano spadku amerykańskiej produkcji przemysłowej we wrześniu (-0,4 m/m vs prognoza -0,1%), która podtrzymała niechęć do dolara. ● [Chiny] Ekonomicznym pesymizmem powiało także zza Wielkiego Muru. Wg danych chińskiego urzędu statystycznego druga największa gospodarka świata urosła w III kw. 6% r/r tj. najmniej od 27 lat (rynek oczekiwał PKB na poziomie 6,1%).
Przed nami 

 ● [Brexit cd.] Tematem wiodącym pozostaje Brexit. Po tym jak Rada Europejska zatwierdziła wczoraj nową wersję umowy rozwodowej, do pokonania została jeszcze najtrudniejsza przeszkoda. Jest nim brytyjski parlament. Zapowiedziane weto Demokratycznej Partii Unionistycznej z Irlandii Północnej (DUP) najprawdopodobniej sprawi, że porozumienie nie uzyska wymaganej ilości głosów. Naturalnie liderzy partii opozycyjnych już zapowiedzieli, że porozumienie wynegocjowane przez Johnsona w Brukseli nie uzyska ich poparcia. Stąd scenariusz bazowy zakłada złożenie jutro przez premiera Wielkiej Brytanii do Unii wniosku o przedłużenie terminu opuszczenia Wspólnoty, który obecnie przypada w dniu 31 października br. Johnson jest do tego zobligowany wcześniejszą uchwałą Izby Gmin. ● [Scenariusze] Takie posunięcie może dalej stymulować popyt na funta i inne waluty EU np. euro (punkt oporu EUR/USD 1,1140) czy złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,8400), gdyż zdaniem analityków najważniejsze jest teraz aby udało się uniknąć twardego Brexitu, a moment zawarcia umowy odgrywa mniejszą rolę. W razie niesubordynacji Johnsona należy liczyć się z odpływem kapitału ze Starego Kontynentu (punkt wsparcia EUR/USD 1,1065; punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9000). ● [Kalendarz Eko] Mimo prymatu polityki nie można zapominać o dzisiejszych danych GUS nt. wrześniowej produkcji przemysłowej oraz publicznych wystąpieniach przedstawicieli Banku Rezerwy Federalnej. Wśród nich znajdzie się wiceprezes FED Richard Clarida.
 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.