Umowy, których nie będzie?

(środa, 09-10, 8:00)

Bloomberg: premier Johnson w rozmowie z kanclerz Merkel powiedział, że osiągnięcie porozumienia ws. Brexitu jest zasadniczo niemożliwe.
Waszyngton umieścił na czarnej liście kolejne chińskie firmy i planuje wprowadzić ograniczenia wizowe dla przedstawicieli chińskich władz.
USA: ceny producentów wzrosły we wrześniu najmniej od listopada 2016.
Prezes FED: nowy program skupu aktywów różni się od dotychczasowego QE.
Kalendarz Eko: kolejne wystąpienie Powella oraz publikacja protokołu FED.

Za nami
We wtorek inwestorzy żyli kolejnymi wydarzeniami wokół Brexitu oraz konfliktu handlowego USA-Chiny.   ● [UK-EU]   Wg doniesień Bloomberga, premier Wielkiej Brytanii odbył wczoraj rano rozmowę telefoniczną z kanclerz Niemiec, podczas której powiedział, że osiągnięcie porozumienia rozwodowego jest „zasadniczo niemożliwe'', jeśli Bruksela podtrzyma żądanie, aby Irlandia Północna pozostała w unii celnej. Z kolei telewizja „Sky News” podała, że Angela Merkel jasno wyraziła sprzeciw Unii dotyczący propozycji rozstania na warunkach, które zostały przekazane przez Borisa Johnsona w poprzednim tygodniu. Wzrost obaw przed bezumownym Brexitem podkopał wartość funta (min.: GBP/USD 1,2201, GBP/PLN 4,8199 tj. najniżej od 9 września br.).   ● [USA-ChRL]   Zmartwieniem dla zwolenników porozumienia handlowego pomiędzy Waszyngtonem i Pekinem stał się news o tym, że Biały Dom ma w planach ograniczenie inwestowania w aktywa chińskich przedsiębiorstw przez państwowe fundusze emerytalne. Jakby tego było mało amerykański Departament Handlu umieścił na tzw. czarnej liście kolejne firmy zza Muru, a Departament Stanu zapowiedział ograniczenia wizowe dla chińskich urzędników i członków Partii Komunistycznej. Minister handlu USA Wilbur Ross powiedział, że Stany Zjednoczone „nie mogą i nie będą tolerować brutalnego tłumienia mniejszości etnicznych w Chinach”. W odpowiedzi chińskie MSZ zasygnalizowało odwet, a jego rzecznik Geng Shuang powiedział dziennikarzom aby „pozostali czujni“.   ● [Reakcja]   Spadek nadziei na przełom w rozpoczynających się jutro negocjacjach handlowych Amerykanów z Chińczykami oraz polaryzacja stanowisk UK i EU położyły się cieniem na notowaniach juana (USD/CNH max. 7,1656) i innych walut EM, a także CEE, w tym złotego (max. EUR/PLN 4,3362, USD/PLN 3,9515). Wyprzedawane były akcje (DAX: -1,05%, DJIA: -1,19%). Topniały także ceny paliw (Brent: -0,19% do 58,24 USD/bbl; Crude: -0,23% do 52,63 USD/bbl), którym nie pomogły słowa ministra ds. energii Rosji Alexandra Novaka o tym, że jest za wcześnie na interwencję na rynku ropy. Straty złotego oraz innych walut EM amortyzował najniższy od listopada 2016 wynik amerykańskiej inflacji PPI (1,4% r/r vs prognoza 1,8%), ograniczający popyt na bezpiecznego dolara (EUR/USD min. 1,0947).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dzisiejsza rozgrywka na rynkach finansowych będzie się toczyła wokół amerykańskiej polityki pieniężnej. O godzinie 17:00 czeka nas kolejne wystąpienie prezesa Banku Rezerwy Federalnej. Podczas wczorajszego przemówienia Jerome Powell potwierdził wznowienie przez FED zakupów aktywów. Jednak podkreślił, że najnowsze działania różnią się od dotychczasowego programu QE. 3 godziny później (tj. o g. 20:00) opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia FED, na którym podzieleni członkowie Komitetu dokonali kolejnej obniżki stóp funduszy federalnych o 25 pb. Wg Financial Times inwestorzy będą analizować zapis wrześniowego spotkania aby lepiej zrozumieć głębokość różnic poglądów, występujących w FOMC oraz uzyskać więcej informacji na temat ostatnich interwencji na rynku repo. Mimo, że ostatnia projekcja stóp nie przewidywała kolejnej obniżki do końca 2020 roku, rynek terminowy wycenia kolejną w październiku z 86,1% prawdopodobieństwem.   ● [Scenariusze]   Neutralne (lub jastrzębie) sygnały zmniejszą oczekiwania w tej sprawie, a gołębie utwierdzą rynek w przekonaniu, że możliwe jest dalsze luzowanie monetarne. Realizacja pierwszego scenariusza będzie sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0940), a drugiego jego rywalom z G10 (punkt oporu EUR/USD: 1,1000) i EM, w tym złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3100, USD/PLN: 3,9300).   ● [Ryzyko]   Czynnikami niepewności pozostają: rozpoczynające się jutro negocjacje handlowe USA-Chiny oraz warunki i termin Brexitu (punkty oporu EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 3,9600).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.