Zmieszany dolar i pokorny Johnson

(poniedziałek, 07-10, 8:00)

USA: stopa bezrobocia jest najniższa od grudnia 1969, ale płaca godzinowa wzrosła najmniej od lipca 2018.
Prezes FED: gospodarka USA jest w dobrym miejscu.
Boris Johnson wyśle do EU list z prośbą o przesunięcie terminu Brexitu.
Kalendarz Eko: indeks Sentix z EZ.

Za nami
   ● [Raport DP]   Większość piątkowej sesji upłynęła inwestorom w oczekiwaniu na publikację najnowszego raportu Departamentu Pracy USA. Te jak zwykle bardzo ważne dane zza oceanu nabrały jeszcze większego znaczenia w związku z istotnym pogorszeniem koniunktury w amerykańskim przemyśle i usługach (wg ISM) w ubiegłym miesiącu. Wrześniowy raport DP okazał się jednak wystarczająco solidny, aby stłumić obawy przed recesją (podbijając ceny akcji na Wall Street, DJIA: +1,42%), ale na tyle mało optymistyczny aby podtrzymać wysokie oczekiwania na październikową obniżkę stóp FED (i niechęć do dolara). Z jednej strony wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) był we wrześniu niższy od prognoz (136 tys. vs prognoza 145 tys.), a płaca godzinowa w ujęciu rocznym wzrosła najmniej od lipca 2018 (2,9% r/r vs prognoza 3,2%). Z drugiej zaś stopa bezrobocia spadła do najniższego poziomu od grudnia 1969 (3,5% vs prognoza 3,7%). Poza tym zrewidowano w górę NFP z lipca i sierpnia o 45 tys. Kropkę nad i postawił prezes FED Jerome Powell, który podczas piątkowego wystąpienia w Waszyngtonie neutralnie spuentował sytuację mówiąc, że „gospodarka USA jest w dobrym miejscu”.   ● [FX]   Mieszane nastroje wokół dolara (EUR/USD min. 1,0957- max. 1,0999) pomogły złotemu (min. EUR/PLN 4,3183, USD/PLN 3,9298). Dodatkowych powodów do zakupów PLN (i innych walut EU) dostarczył news, że premier UK Boris Johnson wyśle do Unii Europejskiej list z prośbą o przesunięcie terminu Brexitu, jeśli do 19 października nie zostanie zawarte porozumienie.
Przed nami
   ● [Sentix, scenariusze]   Dziś zobaczymy jak zmieniły się oczekiwania i poziom zaufania wśród inwestorów europejskich. Źródłem informacji na ten temat będzie wynik indeksu Sentix. Ranga tego wskaźnika wzrosła w ostatnich miesiącach z powodu obaw przed recesją w Europie. Ewentualny niski rezultat je pogłębi zaś wyższy zmniejszy. W pierwszym scenariuszu euro i waluty CEE dostaną argument za odbiciem (punkt oporu EUR/USD 1,1000; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3100, USD/PLN: 3,9300), a w drugim oddadzą pole dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0940; punkty oporu EUR/PLN: 4,3900, USD/PLN: 4,0000).   ● [Eko tydzień]   Wśród najważniejszych wydarzeń ekonomicznych, przypadających w dalszej części tygodnia znajdą się publikacje protokołów z ostatnich posiedzeń FED i ECB oraz ogłoszenie wrześniowych wyników amerykańskiej inflacji CPI i PPI.   ● [Geopolityka]   W kolejnych dniach nie odpoczniemy od geopolityki. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w tym tygodniu do handlowego stołu negocjacyjnego powrócą przedstawiciele Waszyngtonu i Pekinu. Niepewność wokół tego wydarzenia wzrosła po ostatnich wypowiedziach Donalda Trumpa, który zaapelował do prezydenta ChRL Xi Jinpinga, aby rozpoczął śledztwo ws. kandydata do nominacji Partii Demokratycznej w przyszłorocznym wyścigu do Białego Domu Joe Bidena. Wg Associated Press prezydent i jego osobisty prawnik Giuliani starają się wzbudzić podejrzenie, że Hunter Biden (syn) miał biznesowe relacje z Chinami. Warto także śledzić nowe wydarzenia wokół Brexitu.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.