Do przodu, ale za wolno

(wtorek, 12-11, 8:00)

Trump: nie zgodziłem się jeszcze na zniesienie ceł obowiązujących dla chińskich towarów. Rozmowy idą zdecydowanie za wolno. 
Hongkong: policjant postrzelił protestanta, podczas zamieszek transmitowanych na żywo na Facebooku. 
UK: lider Partii Brexit zapowiedział, że jego ugrupowanie nie będzie rywalizowało z Torysami w zbliżających się wyborach. 
Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW oraz wystąpienia prezydenta USA i wiceprezesa FED. 
 
Za nami
   ● [USA-ChRL]   Podczas ostatnich dni inwestorzy znaleźli się w rozterce spowodowanej sprzecznymi sygnałami handlowymi z USA i Chin. W zeszłym tygodniu oczekiwania rynkowe na szybkie podpisanie częściowej umowy handlowej wzrosły po tym jak rzecznik chińskiego Ministerstwa Handlu poinformował, że USA i Chiny uzgodniły stopniowe wycofanie wzajemnych ceł. W piątek kubeł zimnej wody wylał na inwestorów prezydent Trump, który zakomunikował, że nie zgodził się jeszcze na zniesienie taryf na chińskie produkty, a ich całkowite wycofanie nie wchodzi w grę. Z kolei w sobotę ocenił, że „rozmowy idą do przodu, ale wolno, jak dla mnie, zdecydowanie za wolno. (...) Chińczykom zależy na umowie dużo bardziej niż mi. To oni mają najgorszy rok od 57 lat". Wśród najnowszych informacji z drugiej co do wielkości gospodarki świata niepokoić może fakt, że w październiku ceny producentów spadły za Wielkim Murem najbardziej od 3 lat (-1,6% r/r vs prognoza 1,5%).   ● [FX]   Niepewność ws. finału amerykańsko-chińskich negocjacji handlowych faworyzowała bezpiecznego dolara (EUR/USD min. 1,1016), którego zakupy finansowane były ze sprzedaży walut spod znaku EM, w tym złotego (max.: EUR/PLN 4,2769, USD/PLN 3,8787). Dodatkowym źródłem niepokoju na rynkach wschodzących były dramatyczne wydarzenia w Hongkongu, gdzie policjant postrzelił jednego z protestujących, podczas zamieszek transmitowanych na żywo na Facebooku.   ● [GBP]   Straty PLN ograniczyła wczorajsza aprecjacja zaprzyjaźnionego funta (max.: GBP/USD 1,2898, GBP/PLN 4,9964), którego notowania powędrowały w górę po tym jak lider Partii Brexit Nigel Farage zapowiedział, że jego ugrupowanie nie będzie rywalizowało z Torysami w zbliżających się wyborach. Podczas konferencji poinformował, że nie wystawi swoich kandydatów we wszystkich 317 okręgach, w których w ostatnich wyborach triumfował przedstawiciel Partii Konserwatywnej, gdyż nie chce "podbierać" głosów innej partii popierającej Brexit. Zdaniem analityków taka postawa może pomóc partii Borisa Johnsona uzyskać większość parlamentarną, która umożliwi sprawne przeforsowanie umowy rozwodowej w Izbie Gmin.
Przed nami
   ● [ZEW]   Dziś dowiemy się jakie nastroje panują obecnie wśród niemieckich analityków i inwestorów w odniesieniu do sytuacji gospodarczej u naszych zachodnich sąsiadów. Informacji na ten temat dostarczy indeks instytutu przygotowywany przez Europejskie Centrum Badań nad Gospodarką (z niemieckiego Zentrum fur Europaeische Wirtschaftsforschung, w skrócie ZEW). Wskaźnik powstaje na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród 350 ekspertów z branży finansowej. W listopadzie analitycy spodziewają się jego wzrostu z -22,8 pkt do -17,9 pkt.   ● [Scenariusze]   Realizacja tej prognozy lub rzecz jasna wyższy wynik będą działały na korzyść walut EU (punkt oporu EUR/USD: 1,1095, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8400), a niższy będzie dla nich obciążeniem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1015, punkty oporu EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,8800). Pół godziny później (tj. o g. 11:30) swoje wystąpienie ma zaplanowane wiceprezes Banku Rezerwy Federalnej Richard Clarida, dotychczas zwolennik luźnej polityki monetarnej w USA (a tym samym pośrednio przeciwnik silnego dolara).   ● [Eko-Tydzień]   W kolejnych dniach poznamy październikowy wynik inflacji CPI z USA, dane o produkcji przemysłowej po obu stronach Atlantyku, PKB Niemiec i Polski w III kw. oraz amerykańską sprzedaż detaliczną. W międzyczasie czeka nas także istny zalew wypowiedzi polityków FED, w tym samego prezesa Banku Jerome'a Powella. Z dużym zainteresowaniem oczekiwane są także nowe informacje dotyczące finalizowanych negocjacji handlowych pomiędzy USA a Chinami. Ich źródłem może być dzisiejsze wystąpienie Donalda Trumpa w Nowojorskim Klubie Ekonomicznym, które rozpocznie się o godzinie 18:00.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.