Rynek poczeka, aż ECB zobaczy

(piątek, 22-11, 8:00)


WSJ: Chiny zapraszają amerykańskich negocjatorów do Pekinu na dalsze rozmowy. 
SCMP: USA mogą opóźnić wprowadzenie nowych ceł na chińskie produkty, które mają wejść w życie 15 grudnia br. 
OECD podnosi swoją prognozę dot. PKB Polski w 2020 roku. 
Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI z Eurolandu i USA, wystąpienie nowej prezes ECB oraz polska produkcja przemysłowa.

Za nami
    [USA-ChRL]   Podczas czwartkowej sesji inwestorzy nadal skupiali się na ocenie szans zawarcia częściowej umowy handlowej pomiędzy USA a Chinami. Po serii niepokojących informacji w ostatnich dniach, wreszcie wczoraj nadeszły pokrzepiające wiadomości. Dziennik The Wall Street Journal doniósł, że podczas rozmowy telefonicznej wicepremier ChRL Liu He zaprosił do Pekinu przedstawiciela handlowego USA Roberta Lighthizera oraz amerykańskiego sekretarza skarbu Stevena Mnuchina, na kolejną rundę negocjacji. Z kolei South China Morning Post, poinformował, że obie strony są „u progu” dealu. Wg SCMP USA mogą opóźnić wprowadzenie nowych ceł na chińskie produkty, które mają wejść w życie 15 grudnia br., jeśli do tego czasu nie osiągną porozumienia.   ● [USD, ECB]   Spadek rynkowego pesymizmu wyhamował odpływ kapitału z giełd (DAX: -0,16%, DJIA: -0,20%), obniżając wycenę bezpiecznego dolara (EUR/USD max. 1,1097). Dodatkowym czynnikiem dalszej przeceny zielonej waluty była najwyższa od czerwca br. liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (227 tys. vs prognoza 218 tys.). Jednocześnie wsparciem dla euro stała się publikacja protokołu ECB, z którego wynika, że Rada opowiada się za pozostawieniem polityki monetarnej w trybie "poczekamy, zobaczymy" (z ang. wait-and-see). Wobec wciąż niepewnego finału negocjacji USA-ChRL z biegiem czasu gracze o słabszych nerwach powrócili do zakupów amerykańskiego pieniądza (EUR/USD min. 1,1052).   ● [PLN]   Comeback dolara oraz neutralny protokół ECB pogłębiły spadek notowań walut EM i CEE, w tym złotego (max. EUR/PLN 4,2999, USD/PLN 3,8898). Straty naszej waluty ograniczała wzrostowa rewizja polskiego PKB w 2020 roku (z 3,5% do 3,8%), dokonana przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
Przed nami
Bieżący tydzień zakończy się na rynkach finansowych mocnym akcentem.   ● [PMI, scenariusze]   Już za niecałą godzinę instytut IHS Markit rozpocznie publikację wstępnych wartości listopadowych wskaźników wyprzedzających koniunktury dla sektorów przemysłu i usług Francji, Niemiec oraz całego Eurolandu. Wg Goldman Sachs dzisiejsze dane będą ważnym sprawdzianem dla wspólnej waluty, gdyż pokażą czy pozytywna tendencja, która przejawiła się w postaci wzrostowych rewizji październikowych indeksów zostanie utrzymana. Podtrzymanie tego trendu pomoże euro (punkt oporu EUR/USD 1,1100) oraz jego sąsiadom z CEE, włączając złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,8600). W przypadku niskich PMI waluty EU znów znajdą się w opałach (punkt wsparcia EUR/USD 1,1050; punkty oporu EUR/PLN 4,3000, USD/PLN 3,8900). Dodatkowym obciążeniem dla polskich znaków pieniężnych może być prognozowany spadek krajowej produkcji przemysłowej. GUS opublikuje jej wynik za październik o godzinie 10:00.   ● [Lagarde]   W międzyczasie (tj. o g. 9:30) inwestorzy będą musieli podzielić uwagę, wsłuchując się w wystąpienie nowej prezes ECB. W wypowiedziach Christine Lagarde kluczowe będą: jej ocena obecnej sytuacji w gospodarce europejskiej i aktualnych wydarzeń międzynarodowych (w szczególności konfliktu handlowego) oraz ich możliwy wpływ na politykę monetarną w EZ. Finalnym akordem tygodnia będzie publikacja indeksów PMI dla Stanów Zjednoczonych. Nie można zapominać również o geopolityce. Tematem nr 1 niezmiennie pozostają stosunki handlowe USA-Chiny. Trump ma 9 dni na podpisanie ustawy o „Prawach Człowieka i Demokracji w Hongkongu” lub zgłoszenie weta, co może zaważyć na dalszym przebiegu rozmów handlowych.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.