Stabilniej ale wolniej w EU

(czwartek, 07-11, 8:00)


PMI: w październiku aktywność w sektorze usług strefy euro wzrosła bardziej niż wskazywały prognozy. 
W III kw. wydajność pracy w USA spadła najbardziej od 2015. 
EBOR obniżył prognozę wzrostu gospodarczego w Polsce. 
MFW: w 2019 dynamika PKB strefy euro spadnie do 1,1%. 
Reuters: spotkanie prezydentów USA i Chin w celu podpisania częściowej umowy handlowej może zostać odłożone na grudzień.  
Kalendarz Eko: prognozy ekonomiczne Komisji Europejskiej, decyzja BoE ws. stóp procentowych, wnioski o zasiłek w USA oraz bilans HZ Chin.

Za nami
   ●
[Makro]   Wczorajsza mini-seria dobrych wyników makro z Eurolandu zwiększyła nadzieje na powrót gospodarki europejskiej do stanu równowagi. Zaczęło się od porannych danych niemieckiego urzędu statystycznego, które pokazały pierwszy od 3 miesięcy wzrost zamówień w przemyśle (1,3% m/m vs prognoza 0,1%). Budujące odczucia wywołała także publikacja wyższych od oczekiwań finalnych wyników indeksów PMI dla sektora usług Niemiec (51,6 vs prognoza 51,2) oraz całego Eurolandu (52,2 pkt vs prognoza 51,8). Pokrzepiające sygnały nadeszły także z Eurostatu, który poinformował o większym niż zakładano wzroście sprzedaży detalicznej w strefie euro we wrześniu (3,1% r/r vs prognoza 2,5%). Pozytywnie na te wiadomości zareagowało euro (max. 1,1093) oraz waluty regionu CEE, w tym nasz złoty (min.: EUR/PLN 4,2630, USD/PLN 3,8460). Miały przy tym nieco ułatwione zadanie ponieważ konkurencyjnemu dolarowi zaciążył największy od 2015 spadek wydajności pracy w USA w III kw. (-0,3% vs prognoza 0,9%).   ● [MFW, EBOR]   Zyski wspólnej waluty zredukowała (EUR/USD min. 1,1055) spadkowa rewizja prognozy PKB Eurolandu w 2019 (z 1,3% do 1,2%) oraz w 2020 roku (z 1,5% do 1,4%), dokonana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. W ocenie analityków Międzynarodowego Funduszu Walutowego, rozbieżność między kondycją europejskiego sektora usług a przemysłu może być tymczasowa. „Już teraz można zauważyć, że firmy stają się ostrożniejsze przy zatrudnianiu pracowników, co może osłabić zaufanie konsumentów i studzić konsumpcję” - napisano w raporcie. Wg MFW w bilansie ryzyka dla rozwoju sytuacji gospodarczej w Europie przeważają czynniki negatywne, a kluczowym z nich jest Brexit i jego ostateczny kształt. Podobne tendencje przewiduje w polskiej gospodarce Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który obniżył swoją ocenę dot. tegorocznego wzrostu PKB naszego kraju z 4,1% do 3,9%, co wymazało wcześniejszą zdobycz złotego. Na wartość PLN i innych walut EM negatywnie oddziaływał też news Reutersa o tym, że spotkanie prezydentów USA i Chin w celu podpisania częściowej umowy handlowej może zostać odłożone na grudzień. Wg Agencji opóźnienie jest spowodowane przedłużającymi się dyskusjami na temat warunków i miejsca spotkania.
Przed nami
   ● [KE]   Wczorajsze dane oraz raporty MFW i EBOR, będą dziś skonfrontowane z prognozami ekonomicznymi Komisji Europejskiej dla regionu. Poprawa lub utrzymanie dotychczasowej oceny pomoże odzyskać siły euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1145) i walutom regionu CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8000), a kolejna spadkowa rewizja może je pogrążyć (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1050; punkty oporu EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,8600).   ● [BoE]   W dniu dzisiejszym poznamy również decyzję Banku Anglii ws. stóp procentowych. Choć ekonomiści nie spodziewają się zmiany parametrów brytyjskiej polityki pieniężnej, to ciekawość budzi nowa wersja raportu BoE o inflacji. Dokument będzie od tej pory zawierał więcej wskazówek ws. przyszłych działań Banku, a nie jak dotychczas skupiał się na analizie poprzednich wydarzeń.   ● [Pozostałe wydarzenia]   W dalszej części dnia amerykański Departament Pracy poda najnowsze informacje o liczbie nowych osób, ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek w Stanach. Analitycy oczekują lepszych danych, czyli spadku wniosków z 218 tys. do 215 tys. Na horyzoncie makro widać już jutrzejszą publikację danych nt. handlu zagranicznego Chin oraz Niemiec. W międzyczasie warto także śledzić oficjalne wiadomości dotyczące terminu i miejsca spotkania Trump-Xi. Czynnikiem ryzyka są naciski Pekinu na Waszyngton ws. wycofania wszystkich amerykańskich ceł nałożonych na chińskie towary.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.