"Trwała ekspansja" w USA, wolniejsza w Chinach

(czwartek, 14-11, 8:00)


USA: ceny konsumpcyjne wzrosły w październiku najbardziej od 7 m-cy. 
Powell: widzę dalszą trwałą ekspansję gospodarki amerykańskiej. 
WSJ: rozmowy handlowe USA-Chiny napotkały na przeszkody w kwestii zakupów amerykańskich produktów rolnych przez Pekin. 
Chiny: w październiku sprzedaż detaliczna oraz produkcja przemysłowa wzrosły mniej niż zakładano.  
Gospodarka Niemiec uniknęła recesji w III kwartale  
Kalendarz Eko: PKB PL i EZ, sprzedaż detaliczna w UK, wnioski o zasiłek w USA, zmiana amerykańskich zapasów paliw oraz wystąpienia 5 z 10 głosujących polityków FED.
 
Za nami
   ● [USA]   W środę wzrosło przekonanie większości inwestorów, że kolejny wniosek o obniżkę amerykańskich stóp procentowych nie wróci szybko na stół obrad FED. Pozycję gołębiego skrzydła Banku Rezerwy Federalnej osłabił największy od 7 miesięcy wzrost amerykańskich cen konsumpcyjnych w październiku (0,4% m/m vs prognoza 0,3% ) oraz wystąpienie Jerome'a Powella. Przewodniczący FOMC, zeznając przed Wspólną Komisją Gospodarczą Kongresu USA przyznał, że widzi dalszą „trwałą ekspansję” gospodarki amerykańskiej.   ● [FX]   Spadek oczekiwań ws. kolejnego cięcia oprocentowania dolara podtrzymał popyt na zieloną walutę (EUR/USD min. 1,0994) oraz podaż walorów z rynków wchodzących, w tym złotego (max. EUR/PLN 4,2935, USD/PLN 3,9046).   ● [Polityka handlowa]   Dodatkowym obciążeniem dla PLN i innych walut EU była niepewność dot. ewentualnego nałożenia amerykańskich ceł na samochody z Europy oraz z Japonii, bowiem dziś upływa 180 dniowy termin odroczenia decyzji Białego Domu w tej sprawie. Nerwowość inwestorów wokół tego wydarzenia zwiększyła wtorkowa krytyka unijnej polityki handlowej przez prezydenta USA. Pozycji EUR i CEE broniła wiadomość o niespodziewanym wzroście produkcji przemysłowej w strefie euro we wrześniu (0,1% m/m vs prognoza -0,3% m/m). Zdaniem analityków wczorajsze dane wskazują, że europejski przemysł powoli odzyskuje równowagę, choć wciąż może się zachwiać jeśli nie uda się osiągnąć choćby częściowego porozumienia handlowego USA-Chiny. Obawy o szczęśliwy finał negocjacji pomiędzy tymi dwoma potęgami gospodarczymi zwiększył news Wall Street Journal o tym, że rozmowy napotkały na przeszkody w kwestii zakupów amerykańskich produktów rolnych przez Chiny. Wg przecieków Pekin nie chce, aby były one zbyt jednostronne. ● [ChRL, DE] Nowym źródłem pesymizmu na rynkach wschodzących były poranne dane chińskiego urzędu statystycznego, które pokazały, że sprzedaż detaliczna oraz produkcja przemysłowa za Wielkim Murem wzrosły w październiku mniej niż zakładano. Makro-pocieszeniem może być informacja, że gospodarka Niemiec uniknęła recesji w III kw. (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Czwartek zapowiada się bardzo atrakcyjnie pod względem ilości ważnych wydarzeń ekonomicznych. Już o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje wstępne dane nt. polskiego wzrostu gospodarczego w III kwartale. Godzinę później poznamy zrewidowany wynik PKB Eurolandu. W międzyczasie emocjonować się będziemy ogłoszeniem brytyjskiej sprzedaży detalicznej oraz przemówieniem wiceprezesa ECB Luisa de Guindosa. Z kolei po południu odbędzie się dalszy ciąg przesłuchań prezesa FED w Kongresie USA. Jeśli w wypowiedziach Powella zabraknie niespodzianek, więcej rynkowych emocji mogą dostarczyć wystąpienia jego kolegów z FOMC. Także dziś głos zabiorą: wiceprzewodniczący FOMC John Williams, wiceprezes FED Richard Clarida, członek zarządu Banku Randal K. Quarles oraz prezesi oddziałów z Chicago (Charles Evans) i St. Louis (James Bullard). Tym samym poznamy opinie aż 5 z 10 głosujących polityków Banku Rezerwy Federalnej na grudniowym posiedzeniu. Nie zabraknie również informacji makro ze Stanów dot. inflacji PPI, liczby nowych osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych oraz zmiany zapasów paliw.   [Scenariusze]   Dziś polscy importerzy powinni trzymać kciuki za decyzję Trumpa o braku wprowadzenia ceł na europejskie samochody, bardziej ostrożną narrację „Powella i spółki” oraz lepsze dane makro z EU i gorsze z USA (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8600). Odwrotna kombinacja poprawi humory krajowym eksporterom (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9100). Realizacja pierwszego scenariusza skieruje rynek EUR/USD w stronę punktu oporu 1,1040, a przeciwny rozwój wypadków popchnie go w stronę wsparcia 1,0990.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.