Amerykańscy producenci ostro hamują

(poniedziałek, 18-11, 8:00)

Biały Dom: USA i Chiny osiągnęły postęp w uzgodnieniach szczegółów częściowej umowy handlowej. 
The Telegraph: brytyjska partia Brexit zrezygnuje ze startu w wyborach w kolejnych 43 okręgach (większość z nich znajduje się w Szkocji). 
USA: produkcja przemysłowa spadła najbardziej od 6 m-cy. 
Xinhua: wicepremier ChRL oraz amerykański sekretarz skarbu odbyli w sobotę konstruktywną rozmowę telefoniczną.

Za nami
Piątkowa sesja rozgrywała się wokół wypowiedzi czołowych przedstawicieli amerykańskiej administracji, brytyjskiej polityki oraz nowych danych z gospodarki USA.   ● [Waszyngton]   Po tym jak w czwartek doradca ekonomiczny Białego Domu Lary Kudlow poinformował, że Stany Zjednoczone oraz Chiny zbliżają się do handlowego dealu, w piątek optymizm inwestorów w tej sprawie podtrzymał Wilbur Ross. Amerykański sekretarz handlu powiedział, że osiągnięto postęp w uzgodnieniach szczegółów częściowej umowy. Dodał, że negocjacje będą kontynuowane podczas piątkowej telekonferencji, gdyż obu stronom zależy na zamknięciu pierwszej części porozumienia. Wg Rossa jej podpisanie jest bardzo prawdopodobne. Nadzieje na taki scenariusz wywindowały amerykańskie indeksy giełdowe na nowe historyczne szczyty (DJIA: +0,80% do 28004,89 pkt; S&P500: +0,77% do 3120,46 pkt; NASDAQ: +0,73% do 8540,83 pkt) oraz podbiły notowania walut EM, w tym złotego (min. EUR/PLN 4,2714, USD/PLN 3,8652).   ● [UK]   Na wartość PLN oraz innych walut EU pozytywnie oddziaływał też news The Telegraph o tym, że brytyjska partia Brexit zrezygnuje ze startu w wyborach w kolejnych 43 okręgach. Wg gazety większość mandatów, o które nie chce już walczyć, znajduje się w Szkocji. Zdaniem CNBC takie posunięcie da szansę Partii Konserwatywnej na zebranie głosów szkockich zwolenników rozwodu z Unią, pomagając Torysom w sprawnym przeprowadzeniu Brexitu.   ● [Makro]   Zakupom znaków płatniczych ze Starego Kontynentu sprzyjały także mieszane dane z USA, zachęcające do redukcji dolarowych pozycji (EUR/USD max. 1,1068). Z jednej strony sprzedaż detaliczna odbiła w październiku bardziej niż zakładano (0,3% m/m vs prognoza 0,2% m/m), z drugiej zaś produkcja przemysłowa zanotowała w tym czasie największy spadek od 6 m-cy (-0,8% m/m vs prognoza -0,4).
Przed nami
   ● [Dziś]   Wobec braku istotnych publikacji makroekonomicznych dziś kierunek na globalnym kompasie inwestycyjnym wyznaczy geopolityka. Gorącymi tematami pozostają: decyzja Trumpa ws. ew. nałożenia ceł na europejskie samochody, protestujący Hongkong, grudniowe wybory do parlamentu brytyjskiego oraz negocjacje handlowe USA-Chiny. Agencja Xinhua poinformowała, że wicepremier ChRL Liu He oraz amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin i przedstawiciel handlowy USA Robert Lighthizer rozmawiali telefonicznie w sobotę. Wg agencji obie strony odbyły „konstruktywne dyskusje” na temat „swoich głównych obaw” i zgodziły się pozostać w bliskim kontakcie.   ● [Scenariusze]   Można więc zakładać, że kolejne pro-handlowe sygnały z Waszyngtonu lub Pekinu, normalizacja sytuacji w „pachnącym porcie” czy przedwyborcze sondaże, wskazujące na możliwość powstania większościowego rządu w Wielkiej Brytanii, będą sprzyjać złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8600). Przeciwne wiadomości mu zaszkodzą (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9100). Zdaniem analityków reakcja samego dolara nie jest przesądzona. W przypadku negatywnego scenariusza, zielona waluta może czerpać korzyść ze swojego statusu bezpiecznej przystani (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0990). Z drugiej strony widmo kontynuacji konfliktu handlowego z Chinami zwiększy obawy o dalszy regres amerykańskiego sektora przemysłowego, co może zwiększyć oczekiwania na dalsze cięcia stóp FED, szkodliwe dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1080).   ● [Eko-hity tygodnia]   Kluczowymi wydarzeniami makro rozpoczynającego się tygodnia będą publikacje protokołów z ostatnich posiedzeń FED (środa) i ECB (czwartek), ogłoszenie wstępnych wyników indeksów PMI dla EU i USA oraz wystąpienie nowej prezes ECB Christine Lagarde (piątek). Nie zabraknie również danych z krajowego podwórka. W piątek poznamy październikowy wynik polskiej produkcji przemysłowej.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.