NBP boi się osłabienia globalnej koniunktury

(środa, 13-11, 8:00)

Trump: od czasu wejścia Chin do WTO w 2001 nikt nie manipulował lepiej ani nie wykorzystywał USA bardziej niż oni. 
NBP: dalszy szybki rozwój gospodarczy Polski jest obarczony ryzykiem. 
ZEW: nastroje niemieckich analityków i inwestorów są najlepsze od 6 m-cy. 
Kalendarz Eko: amerykańska inflacja CPI oraz wystąpienie prezesa FED w Kongresie USA.

Za nami
Wtorkowa sesja na rynku walutowym przyniosła rozwój tendencji zapoczątkowanych na przełomie tygodnia.   ● [USD]   Dalszemu wzrostowi wartości bezpiecznego dolara (EUR/USD min. 1,1002) sprzyjał rakietowy ostrzał Izraela ze Strefy Gazy oraz eskalacja zamieszek w Hongkongu, gdzie policja użyła wczoraj granatów z gazem łzawiącym, aby rozpędzić demonstrantów blokujących ulice w centrum miasta.   ● [PLN]   Straty złotego (max. EUR/PLN 4,2853, USD/PLN 3,8917) pogłębił dodatkowo raport NBP o inflacji, który pokazał, że dalszy szybki rozwój gospodarczy w naszym kraju jest obarczony ryzykiem. W dokumencie napisano, że "ryzyko ukształtowania się tempa wzrostu PKB w Polsce poniżej centralnej ścieżki projekcji wynika głównie z możliwego osłabienia koniunktury w gospodarce światowej".   ● [Trump]   Wspólnym mianownikiem zmian na rynkach USD i EM (w tym PLN) było wczorajsze wystąpienie Donalda Trumpa w Nowojorskim Klubie Ekonomicznym, podczas którego nazwał Chińczyków „oszustami”. W ocenie amerykańskiego prezydenta „od czasu wejścia Chin do Światowej Organizacji Handlu w 2001 nikt nie manipulował lepiej ani nie wykorzystywał Stanów Zjednoczonych bardziej niż oni”. Zdaniem analityków przemówienie Trumpa rozczarowało także z powodu braku nowych szczegółów nt. postępu w negocjacjach handlowych. Wielu z nich liczyło na podanie daty i miejsca podpisania pierwszej fazy umowy handlowej. Oberwało się także Rezerwie Federalnej oraz Unii Europejskiej. Wg Trumpa "bariery [handlowe], które mają [w EU], są straszne i pod wieloma względami są gorsze niż w Chinach”.   ● [ZEW]   Poduszką amortyzującą upadek PLN i walut EU była wiadomość o znacznej poprawie nastrojów wśród niemieckich analityków i inwestorów w odniesieniu do sytuacji gospodarczej za Odrą. W listopadzie indeks ZEW wzrósł z -22,8 pkt do -2,1 pkt (wobec oczekiwanych -13 pkt), osiągając najwyższy wynik od maja br.
Przed nami
Dziś sprawdzimy jak kształtują się ceny konsumpcyjne w USA oraz poznamy aktualny punkt widzenia amerykańskiego banku centralnego na ekonomię, inflację i politykę monetarną.   ● [CPI USA]   O godzinie 14:30 Departament Handlu Stanów Zjednoczonych ogłosi październikowy poziom wskaźnika inflacji CPI. Mediana oczekiwań rynkowych zakłada jego wzrost w ujęciu miesięcznym z 0,0% do 0,3%, i utrzymanie dotychczasowej dynamiki w ujęciu rocznym na poziomie 1,7%.   ● [Powell]   Z kolei dwie i pół godziny później (tj. o g 17:00) prezes FED Jerome Powell będzie zeznawać w sprawie perspektyw gospodarczych przed Wspólną Komisją Gospodarczą Kongresu USA. Analitycy spodziewają się neutralnych wypowiedzi przewodniczącego, nawiązujących do ostatniej konferencji z posiedzenia FED, na którym zasygnalizował pauzę w obecnej mini serii obniżek amerykańskich stóp procentowych.   ● [Scenariusze]   Podtrzymanie tej narracji oraz prognozowany wzrost inflacji będzie przemawiać za droższym dolarem (punkt wsparcia EUR/USD 1,0990) i tańszym złotym (punkty oporu EUR/PLN 4,2900, USD/PLN 3,9000). Zaskoczeniem byłby zarówno gołębi przekaz FED (sugerujący kolejne obniżki stóp), jak i spadek dynamiki cen, z których każdy z osobna mógłby wywołać wzmożoną wyprzedaż zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD 1,1040) i umocnienie jej oponentów z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN 4,2500, USD/PLN 3,8500). Czynnikami ryzyka dla walut rynków wschodzących są wciąż nie do końca przewidywalne negocjacje handlowe przedstawicieli Waszyngtonu i Pekinu, sytuacja w Strefie Gazy, protestujący Hongkong oraz jutrzejsze, poranne dane z Chin nt. sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.