Hongkong dzieli USA i Chiny

(czwartek, 21-11, 8:00)

Reuters: zawarcie częściowej umowy handlowej USA-Chiny może się opóźnić do przyszłego roku. 
Protokół FED: członkowie FOMC nie widzą dalszych potrzeb obniżania stóp w USA. 
Niemcy: ceny producentów spadły w październiku do najniższego poziomu od 2016 roku. 
Żyżyński z RPP: w przypadku głębszego spowolnienia, trzeba będzie rozważyć obniżkę stóp NBP o 50 pb. 
Kalendarz Eko: protokoły ECB i RPP, wnioski o zasiłek w USA oraz sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym.

Za nami
[USA-ChRL, makro DE] W środę inwestorów opanowały pesymistyczne nastroje wynikające z obaw o finał amerykańsko-chińskich negocjacji handlowych. Wątpliwości, co do szczęśliwego zakończenia wzrosły w ostatnich dniach m.in. za sprawą: przecieków o pesymistycznym nastawieniu Pekinu do porozumienia, groźby Trumpa dot. kolejnych podwyżek ceł oraz przyjęciu przez Senat USA ustawy, wspierającej demokrację w Hongkongu. W odpowiedzi na to ostatnie wydarzenie chińskie MSZ wydało oświadczenie w którym napisano, że ustawa „stanowi rażącą ingerencję w sprawy Hongkongu i Chin. Stanowi poważne naruszenie prawa międzynarodowego i podstawowych norm relacji międzynarodowych”. Aby amerykańska uchwała weszła w życie musi zostać jeszcze podpisana przez prezydenta Trumpa, który najprawdopodobniej, jak informują źródła zbliżone do Białego Domu, ją podpisze. Zdaniem analityków kwestia Hongkongu może utrudnić dalsze prace nad pierwszą fazą porozumienia. Według przecieków Reutersa z Waszyngtonu zawarcie umowy może się opóźnić do przyszłego roku. Na Starym Kontynencie dodatkowym powodem do pesymizmu był większy niż zakładano spadek cen producentów w Niemczech. W październiku indeks PPI osiągnął najniższy poziom od 2016 roku (-0,6% r/r vs prognoza -0,4% r/r). ● [Reakcja] W tych okolicznościach dobrze radził sobie bezpieczny dolar (EUR/USD min. 1,1053), wspierany neutralnym protokołem FED. Zapis październikowego spotkania potwierdził, że członkowie Komitetu nie widzą dalszej potrzeby obniżania stóp w USA. Wzrost ryzyka inwestycyjnego odzwierciedlały także wyższe ceny amerykańskich papierów skarbowych, uznawanych za najbezpieczniejsze na świecie (10-letnie min. 1,709%). Klasycznie traciły giełdy (np. DAX: -0,48%; DJIA: -0,40%) oraz waluty rynków wschodzących. Wśród przegranych znalazł się złoty (max.: EUR/PLN 4,2972, USD/PLN 3,8859), któremu obok globalnych nastrojów ciążyła również gołębia wypowiedź Jerzego Żyżyńskiego z RPP. Polityk uważa, że w przypadku głębszego spowolnienia gospodarczego w naszym kraju, trzeba będzie rozważyć obniżkę stóp NBP o 50 pb.
Przed nami
[ECB] Dziś inwestorzy czekają na ogłoszenie protokołu z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Próbując ocenić wpływ tego wydarzenia na rynek walutowy warto wrócić pamięcią do pożegnalnej konferencji Draghi'ego, podczas której powiedział, że „najnowsze dane wskazują na dalsze osłabienie gospodarki”, czym zepchnął euro i jego peryferyjnych aliantów do defensywy. Potwierdzenie tej oceny przez pozostałych bankierów ECB w zapisie z październikowego spotkania może wywołać podobną reakcję inwestorów (punkt wsparcia EUR/USD 1,1050; punkty oporu EUR/PLN 4,3000, USD/PLN 3,9000). W przypadku bardziej optymistycznych refleksji nt. sytuacji ekonomicznej w regionie sugerujących, że europejska gospodarka najgorsze ma już za sobą, należy się liczyć ze wzrostem wyceny walut spod znaku EU (punkt oporu EUR/USD 1,1090; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,8600). [PL, USA] Oprócz wspomnianego protokołu ECB, dzisiejszy Kalendarz Eko obfituje w publikacje z Polski i USA. O godzinie 10:00 GUS poda październikowe dane nt. zatrudnienia i wynagrodzeń, a o godzinie 14:00 ujawniony zostanie zapis ostatniego spotkania RPP. Jeżeli chodzi o informacje ze Stanów, to o godzinie 14:30 poznamy aktualną wartość indeksu FED z Filadelfii oraz cotygodniową informację nt. liczby osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych. W tym samym czasie rozpocznie się wystąpienie prezes oddziału FED z Cleveland Loretta Mester. Z kolei półtorej godziny później amerykańskie Stowarzyszenie Pośredników Nieruchomości poinformuje nas o liczbie sprzedanych domów na rynku wtórnym. ● [Geopolityka] Z pola widzenia nie można tracić nowych newsów ws. amerykańsko-chińskich negocjacji handlowych oraz nt. sytuacji w Hongkongu.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.