EUR: grunt to pozytywne nastawienie

(wtorek, 10-12, 8:00)

Sentix: po raz pierwszy od III’18 inwestorzy EU mają pozytywne oczekiwania.
Zastępca ministra handlu ChRL: chcemy osiągnąć porozumienie handlowe z USA najszybciej jak to możliwe.
CNBC: Biały Dom oraz Demokraci zbliżają się do zatwierdzenia umowy USMCA z Meksykiem i Kanadą (która zastąpi porozumienie NAFTA).
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w UK oraz niemiecki indeks ZEW.


Za nami
Ekonomiczny super-tydzień rozpoczął się korzystnie dla funta i euro ale niepomyślnie dla złotego.   ● [GBP]   Notowania szterlinga (max. GBP/USD 1,3177, GBP/PLN 5,1011) wywindował najnowszy sondaż przedwyborczy Survation, który pokazał wzrost poparcia dla preferowanej przez inwestorów Partii Konserwatywnej. Z najnowszego badania wynika, że na 2 dni przed wyborami do parlamentu brytyjskiego przewaga Torysów nad największym rywalem - Partią Pracy skoczyła z 9% do 14%.   ● [EUR]   Z kolei na wartość wspólnej waluty (max. EUR/USD 1,1078, EUR/PLN 4,2898) pozytywnie oddziaływał pierwszy od maja br., dodatni wynik indeksu Sentix, który obrazuje poziom zaufania wśród europejskich inwestorów. W grudniu wskaźnik wzrósł do +0,7 pkt z -4,5 pkt miesiąc wcześniej (wobec oczekiwanych -4,9 pkt). Ponadto subindeks dot. oczekiwań znalazł się na plusie po raz pierwszy od marca 2018 (2,5 pkt).   ● [PLN]   Ważnym powodem wczorajszych zwyżek na rynkach EUR/PLN i GBP/PLN była też wiadomość o czwartym miesięcznym z rzędu spadku eksportu w Chinach, szkodząca złotemu (USD/PLN max. 3,8776) i innym walutom rynków wschodzących. Ich pozycji broniły pro-handlowe wypowiedzi urzędników chińskiego Ministerstwa Handlu. Dyrektor Departamentu Handlu Zagranicznego Li Xingqian zakomunikował, że "Chiny dalej będą obniżać cła we właściwym czasie, aby zwiększyć import". W podobnym tonie zabrzmiał również zastępca ministra handlu Ren Hongbin, który oznajmił, że "chcemy osiągnięcia zadowalającego dla obu stron porozumienia najszybciej jak to możliwe”. Innym źródłem optymizmu był news CNBC, że Biały Dom oraz Demokraci zbliżają się do zatwierdzenia umowy o nazwie USMCA, która ma zastąpić dotychczasowy Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu (NAFTA).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Oczekując na decyzje monetarne FEDu i ECB oraz wynik wyborów parlamentarnych w UK inwestorzy otrzymają dziś porcję ważnych danych makroekonomicznych z gospodarek europejskich. O godzinie 10:30 brytyjski urząd statystyczny poda wyniki produkcji przemysłowej oraz miesięcznego PKB. Z kolei pół godziny później Instytut Zew ogłosi wynik swojego wskaźnika, opisującego nastroje wśród niemieckich analityków i inwestorów w odniesieniu do sytuacji gospodarczej u naszych zachodnich sąsiadów.   ● [Scenariusze]   Uśredniona prognoza zakłada, że indeks po raz pierwszy od kwietnia 2019 roku osiągnie wartość wyższą od zera (0,5 pkt). Jej realizacja zwiększy nadzieje na odbicie największej gospodarki europejskiej, co będzie sprzyjać długim pozycjom w euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1090) oraz w walutach CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,8400). W przypadku negatywnego rezultatu należy się liczyć z uruchomieniem zleceń na sprzedaż walut EU (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1030; punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8800). Na rozwój wydarzeń mogą wpłynąć ewentualne nowe informacje dotyczące przebiegu negocjacji handlowych USA-Chiny.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.