Gra Trumpa i odpowiedź Chin

(wtorek, 03-12, 8:00)
 
USA: Aktywność w sektorze przemysłu (wg ISM) spadła w listopadzie bardziej niż zakładano.
Lagarde (ECB): wzrost gospodarczy w strefie euro pozostaje słaby.
Trump: ze skutkiem natychmiastowym przywrócę taryfy celne na stal oraz aluminium z Brazylii i Argentyny.
Lighthizer (USA): cła na francuskie produkty o łącznej wartości importu 2,4 mld USD mogą zostać podwyższone nawet do 100%.
Kalendarz Eko: inflacja PPI w Eurolandzie.
 

Za nami
   ● [PMI,ISM]   Wczorajsze publikacje indeksów PMI stały się paliwem do kontynuacji korekty wzrostowej złotego. Po porannej niespodziance z Chin (aktywność najwyższa od XII' 2016), rynkowe oczekiwania przekroczyły także wskaźniki wyprzedzające koniunktury w sektorze przemysłu dla większości krajów EU, w tym dla Polski (46,7 pkt vs prognoza 46,6 pkt). Drogę do umocnienia polskiej waluty i jej aliantów torował zaskakujący spadek indeksu ISM dla amerykańskiego przemysłu (48,1 pkt vs prognoza 49,2 pkt), który zaszkodził konkurencyjnemu dolarowi (EUR/USD max. 1,1090). Aprecjacji PLN i walut CEE sprzyjały też słowa prezes ECB Christine Lagarde o tym, że wzrost gospodarczy w strefie euro pozostaje słaby, zwiększając oczekiwania na głębsze luzowanie monetarne w strefie euro.   ● [Polityka handlowa]   Zyski złotego mogły być jeszcze większe (min. EUR/PLN 4,2815, USD/PLN 3,8630), gdyby nie niepokojące informacje z frontu handlowego USA-Chiny. Dziennik Global Times powołując się na anonimowe źródło w chińskim rządzie podał, że w ramach częściowej umowy Pekin nadal chce wycofania obowiązujących ceł, czemu sprzeciwiają się Amerykanie. Wg Trumpa Chiny chcą zawrzeć porozumienie, „ale zobaczymy co się stanie”. Martwić mógł także komunikat chińskiego MSZ dot. wstrzymania rozpatrywania wniosków o zgodę na zawijanie okrętów wojennych i lądowanie samolotów wojskowych USA w Hongkongu. Ponadto Pekin nałożył sankcje na organizację pozarządową Human Rights Watch (HRW) z siedzibą w Nowym Jorku za wspieranie radykalnych i brutalnych działań w „Pachnącym Porcie”. Większym zakupom złotego i innych walut EM nie sprzyjał także wpis Trumpa na Twitterze, w którym poinformował o przywróceniu ceł na przywóz stali i aluminium z Brazylii i Argentyny do USA po oskarżeniu tych krajów o manipulację walutą. Na celowniku amerykańskiego prezydenta znalazła się także Francja. Przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer zapowiedział wczoraj wprowadzenie taryf odwetowych na francuskie towary w związku z podatkiem od obrotów dużych firm internetowych w tym kraju. Wg Lighthizera cła na produkty FR o łącznej wartości 2,4 mld USD mogą zostać podwyższone nawet do 100%.
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś w kalendarzu ekonomicznym nie zaplanowano żadnych szczególnie ważnych danych makro. Jedynym wartym odnotowania wydarzeniem będzie publikacja danych Eurostatu o inflacji cen producentów w strefie euro (o g. 11:00). Zdecydowanie więcej rynkowej adrenaliny dostarczą kolejne dni, kiedy poznamy listopadowe wartości indeksów PMI, ISM dla sektora usług, raporty z amerykańskiego rynku pracy (ADP, NFP) oraz ustalenia ze szczytu OPEC.   ● [Bariery techniczne]   Do tego czasu potencjalne wahania kursów będą ograniczały najbliższe bariery techniczne. Dla kursu EUR/USD są to: wsparcie 1,0980, opór 1,1090. Z kolei ograniczeniem zmian na rynku złotego będą EUR/PLN wsparcie: 4,2800, opór: 4,3300; USD/PLN wsparcie: 3,8600, opór: 3,9400.   ● [Geopolityka]   Oczekiwanie na dane makro mogą zakłócić nowe informacje ws. losu umowy handlowej USA-Chiny oraz kolejne sondaże przedwyborcze z Wielkiej Brytanii. Jeżeli chodzi o brytyjską politykę to w tym tygodniu czeka nas jeszcze ostatnia debata telewizyjna z udziałem Borissa Johnsona i lidera opozycyjnej Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna przed wyborami parlamentarnymi w UK, które odbędą się 12 grudnia. Nowym źródłem geo-niepewności stały się Niemcy. Po tym jak Norbert Walter-Borjans oraz Saskia Esken zostali wybrani w weekend na przewodniczących Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, wzrosło ryzyko rozpadu wielkiej kolacji z CDU/CSU oraz przedterminowych wyborów do Bundestagu. Esken od lat domaga się zerwania współpracy z chadekami. Tuż po ogłoszeniu wyników powiedziała dziennikarzom, że za kilka dni (6 grudnia) zjazd partii zadecyduje o kontynuacji współpracy z ugrupowaniem Angeli Merkel.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.