Brexit bez trzymanki

(środa, 18-12, 8:00)
 
UK: premier Johnson planuje zablokować możliwość opóźnienia okresu przejściowego po Brexicie.
USA: liczba pozwoleń na budowę domów jest najwyższa od maja 2007.
Lighthizer (Biały Dom): szczegóły dotyczące chińskich zakupów amerykańskich produktów zostaną wkrótce przedstawione na piśmie.
Kalendarz Eko: wystąpienie prezes ECB, niemiecki indeks IFO oraz inflacja w UK i EZ.

 

Za nami
[UK] Wtorek udowodnił, że uczestnicy rynków finansowych nie mogą uciec od kwestii Brexitu. Obawy o jego przebieg wróciły po newsie o planach brytyjskiego rządu dot. zmodyfikowania projektu ustawy rozwodowej (WAB) aby formalnie wykluczyć możliwość przedłużenia okresu przejściowego, który wygasa 31 grudnia 2020. W tym miejscu warto przypomnieć, że ten okres został głównie ustalony, aby Wielka Brytania oraz Unia Europejska miały dodatkowy czas na wynegocjowanie umowy handlowej. Zdaniem analityków niemieckiego Deutsche Banku szanse, że obie strony wypracują porozumienie w zaledwie rok są niewielkie. ● [FX] Podobną diagnozę postawili gracze z rynku walutowego, skutkiem czego topniał funt (min. GBP/USD 1,3072, GBP/PLN 5,0019), który utracił wszystkie swoje zyski zdobyte po czwartkowych wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Pod presją znalazły się także pozostałe waluty Unii, w tym złoty (max. EUR/PLN 4,2659, USD/PLN 3,8333). Pro-dolarowe zmiany na rynkach GBP/USD i USD/PLN determinowały także bardzo dobre dane z gospodarki amerykańskiej. Pozytywnie zaskoczyły informacje o najwyższej od maja 2007 liczbie pozwoleń na budowę domów (1482 tys. vs prognoza 1410 tys.) i co ważniejsze o większym niż zakładano odbiciu produkcji przemysłowej (1,1% m/m vs prognoza 0,8%).
Przed nami
[IFO] Dziś na pierwszym planie wydarzeń ekonomicznych znajduje się publikacja indeksu IFO, który opisuje nastroje niemieckich przedsiębiorców. Ostatnie wyniki z największej gospodarki europejskiej były „w kratkę” więc dzisiejsze dane będą odczytywane z dużą ostrożnością. ● [Scenariusze] Dobrą wróżbą dla IFO (a tym samym dla walut EU) jest ubiegłotygodniowy indeks ZEW, który pokazał najwyższe od lutego 2018 oczekiwania wśród analityków i inwestorów ws. sytuacji ekonomicznej w Niemczech (punkt oporu EUR/USD: 1,1200; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8100). Z drugiej strony część inwestorów jako zły omen odbiera poniedziałkową wiadomość o dalszym spadku aktywności w niemieckim przemyśle wg PMI (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1100; punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8700). ● [Pozostałe wydarzenia] Rozgrzewką przed IFO, będzie poranne wystąpienie prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde. Z kolei w dalszej części dnia warto śledzić dane nt. inflacji w Zjednoczonym Królestwie (CPI,PPI) oraz w Eurolandzie (HICP). Czynnikiem ryzyka dla rynków finansowych pozostaje geopolityka, co udowodniła wczorajsza sesja. Obok Brexitu, warto pamiętać, że pozostało jeszcze wiele niewiadomych wokół ostatnich wydarzeń na froncie handlowym. Przedstawiciel ds. handlu USA Robert Lighthizer powiedział we wtorek, że szczegóły dotyczące chińskich zakupów amerykańskich produktów uzgodnione w ramach pierwszej części umowy handlowej zostaną wkrótce przedstawione na piśmie.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.