Handlowy deal zapowiada prosperity dla EM

(wtorek, 17-12, 8:00)
 
PMI: koniunktura w sektorze przemysłu strefy euro jest najgorsza od 2012 roku.
NAHB: nastroje na amerykańskim rynku nieruchomości są najlepsze od 20 lat.
MSZ Chin: Pekin sprzeciwia się wydaleniu z USA 2-ch pracowników swojej ambasady.
Kalendarz Eko: bilans HZ EZ, dane nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w USA oraz amerykańska produkcja przemysłowa.


Za nami
[PMI] Wczorajsze publikacje indeksów PMI pokazały, że teza o stabilizacji sytuacji w europejskim przemyśle była przedwczesna. Ze wstępnych danych IHS Markit wynika, że aktywność w tym sektorze strefy euro spadła w grudniu do najniższego poziomu od ponad 7 lat. Zdziwienie było tym większe, że prognozy wskazywały na kolejny miesięczny wzrost przemysłowego wskaźnika PMI z 46,9 pkt (w listopadzie) do 47,3, podczas gdy ten obniżył się do 45,9. W pesymistyczny obraz koniunktury wpisały się analogiczne wskaźniki dla Francji oraz Niemiec, które również rozminęły się z oczekiwaniami rynku (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). Według Chrisa Williamsona (głównego ekonomisty IHS Markit) europejski biznes zmaga się ze stagnacją popytu i słabymi perspektywami na przyszły rok. ● [FX] W pierwszej chwili ta pesymistyczna wizja przełożyła się na spadek wartości euro (EUR/USD min. 1,1126). Jednak wkrótce straty wspólnej waluty wobec dolara ograniczyły mieszane dane z USA. Wiadomość o niższej niż zakładano aktywności w przemyśle (52,5 pkt vs prognoza 52,6 pkt) kontrastowała z wyższą w usługach (52,2 pkt vs 52 pkt) oraz najlepszymi od 20 lat nastrojami na rynku nieruchomości (NAHB: 76 pkt vs spodziewane 70 pkt). Utrzymujący się optymizm na rynkach wynikający z porozumienia handlowego USA-ChRL i dobrych wyników z chińskiej gospodarki oraz globalna niechęć do dolara, podtrzymały popyt na waluty EM (min. EUR/PLN 4,2556, USD/PLN 3,8176). Zakres umocnienia PLN oraz innych walut EM ograniczał niepokój o przyszłe stosunki na linii Waszyngton-Pekin, po tym jak rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang poinformował wczoraj, że Chiny sprzeciwiają się wydaleniu ze Stanów 2-ch pracowników swojej ambasady.  
Przed nami
[Hit dnia] Kulminacyjnym momentem dzisiejszej sesji będzie publikacja listopadowego wyniku amerykańskiej produkcji przemysłowej (o g. 15:15). Po rozczarowujących danych z poprzedniego miesiąca (-0,8% m/m tj. największy spadek od 6 m-cy), rynek oczekuje odbicia do +0,8% m/m. ● [Scenariusze] Jeśli potwierdzą się te optymistyczne prognozy zakupy dolara mogą wzrosnąć (punkt wsparcie EUR/USD 1,1100), zmniejszając strumień kapitału płynący w stronę rynków wschodzących i złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8700). W przypadku kolejnego produkcyjnego potknięcia należy się liczyć z ponownym obniżeniem lotów amerykańskiej waluty (punkt oporu EUR/USD 1,1200). W tym scenariuszu kursy EUR/PLN i USD/PLN skierują się do punktów wsparcia 4,2500, 3,8100. ● [Inne] Z pozostałych wiadomości dot. największej gospodarki świata dziś poznamy również dane nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w listopadzie. Na uwagę zasługują także wystąpienia dwóch polityków FED: wiceprzewodniczącego FOMC Johna Williamsa oraz prezesa oddziału FED z Bostonu Erica Rosengrena. Gracze z rynków GBP powinni pamiętać o dzisiejszych publikacjach z brytyjskiego rynku pracy (stopa bezrobocia, wnioski o zasiłek). Ciekawą pozycją w dzisiejszym Kalendarzu Eko jest również bilans handlu zagranicznego strefy euro. Po tym jak prezydent Trump dogadał się z Pekinem ws. treści 1-ego etapu porozumienia handlowego, ew. wzrost nadwyżki Europejczyków w wymianie z Amerykanami, może zachęcić go do zaostrzenia kursu wobec Brukseli.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.