Mniej ryzyka, więcej Świąt

(piątek, 20-12, 8:00)

  GUS: produkcja przemysłowa niespodziewanie wzrosła w listopadzie.
Rzecznik Ministerstwa Handlu ChRL: negocjatorzy Chin i USA pozostają w stałym kontakcie ws. sfinalizowania wstępnej umowy handlowej.
Indeks FED z Filadelfii osiągnął w grudniu najniższy poziom od 6 m-cy.
Izba Reprezentantów USA przyjęła umowę handlową USMCA z Meksykiem i Kanadą.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w PL, finalny PKB UK i USA w III kw. oraz amerykańska inflacja PCE core.

 

Za nami
Czwartkowa sesja na rynku PLN przebiegła w świątecznej atmosferze. ● [GUS] Dobry nastrój wokół złotego zbudowała informacja o niespodziewanym wzroście polskiej produkcji przemysłowej w listopadzie (1,4% r/r vs prognoza 0%). W ocenie analityków wczorajsze dane wskazują, że krajowa produkcja może w grudniu przyspieszyć, a spowolnienie dynamiki PKB w czwartym kwartale nie będzie tak silne jak się spodziewano. ● [Geopolityka] Pozytywny klimat nad Wisłą (min. EUR/PLN 4,2530, USD/PLN 3,8261) oraz na innych rynkach wschodzących tworzyły słowa rzecznika chińskiego Ministerstwa Handlu Gao Fenga o tym, że negocjatorzy Pekinu i Waszyngtonu pozostają w stałym kontakcie ws. sfinalizowania wstępnej umowy handlowej. Zapewnił także, że "po jej podpisaniu treść umów zostanie podana do publicznej wiadomości". Zyski EM ograniczyła odporność konkurencyjnego dolara na przegłosowanie przez amerykańską Izbę Reprezentantów impeachmentu Trumpa. Jak zauważyli analitycy wyniki głosowania były bardzo zbliżone do rozkładu partyjnego, przez co przeforsowanie wniosku w kontrolowanym przez Republikanów Senacie wydaje się być mało prawdopodobne. ● [Makro USA] Hamulcem dla większego wzrostu notowań zielonej waluty stały się niepokojące sygnały z gospodarki amerykańskiej. Indeks FED z Filadelfii osiągnął w grudniu najniższy poziom od 6 m-cy (0,3 pkt vs prognoza 8 pkt), a liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła w ubiegłym tygodniu 234 tys. (wobec spodziewanych 225 tys.). Rozczarowała także wiadomość o najmniejszej od 5 m-cy sprzedaży domów na rynku wtórnym w listopadzie (5,35 mln vs prognoza 5,44 mln).
Przed nami
Patrząc na Kalendarz Eko inwestorzy mogą przeżywać małe déjà vu, gdyż pod względem układu publikowanych danych dzisiejsza sesja przypomina wczorajszą. ● [GUS, scenariusze dla PLN] O godzinie 10:00 poznamy kolejne ważne informacje z polskiej gospodarki. Tym razem GUS poda listopadowy wynik sprzedaży detalicznej. Według ankiety PAP mediana oczekiwań rynkowych zakłada spadek jej dynamiki z 5,4% r/r (w październiku) do 4,8%. Realizacja tej prognozy lub niższy rezultat może oddziaływać deprymująco na złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8500). W przypadku powtórzenia wczorajszego pozytywnego wyniku produkcji przemysłowej inwestorzy mogą zostać ośmieleni do dalszych zakupów polskiej waluty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,8100). Pół godziny później nadejdą nowe wiadomości z gospodarki Wiekiej Brytanii (finalny PKB w III kw.). Pozostając na Wyspach warto także śledzić napływające sygnały z brytyjskiej Izby Gmin gdzie odbędzie się głosowanie ws. ustawy WAB (skrót umowy o Brexicie). ● [USA, scenariusze dla EUR/USD] Po południu otrzymamy także nową paczkę danych ze Stanów, zawierającą informacje nt. finalnego PKB w III kw. oraz inflacji PCE core (wskaźnik zmiany cen istotnie wpływający na decyzje członków FED). Dane lepsze od prognoz (odpowiednio 2,1% p.a i 1,6% r/r) przesuną rynek EUR/USD w stronę dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1090) , a gorsze w kierunku euro (punkt oporu: 1,1150).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.