Poprzeczka FED za wysoka dla dolara

(czwartek, 12-12, 8:00)

FED: 13 z 17 członków FOMC nie przewiduje zmiany stóp w 2020.
Powell: chciałbym widzieć trwały wzrost inflacji przed ponownym podniesieniem stóp.
Indeks dolara jest najniżej od 4 miesięcy.
Kalendarz Eko: wybory parlamentarne w UK oraz decyzja ECB ws. stóp procentowych.

Za nami
   ● [FED]   Wiodącym wydarzeniem ekonomicznym środy było posiedzenie Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku. Choć po ostatnich zapowiedziach przewodniczącego Powella o zakończeniu serii korekcyjnych obniżek stóp i znakomitych danych z rynku pracy USA było jasne, że FED pozostawi oprocentowanie dolara bez zmian, to inwestorzy czekali na wskazówki dot. polityki Banku w 2020. Z ujawnionej wczoraj projekcji stóp funduszy federalnych uwzględniającej opinie wszystkich 17 członków FOMC wynika, że 13 z nich nie przewiduje zmiany stóp w przyszłym roku. Ponadto amerykański bank centralny usunął ze swojego komunikatu zapis o niepewności ws. perspektyw rozwoju gospodarczego USA. Podczas konferencji prasowej towarzyszącej posiedzeniu prezes Powell powiedział, że chciałby widzieć trwały wzrost inflacji przed ponownym podniesieniem stóp.   [Reakcja]   Mimo dość neutralnych sygnałów monetarnych dolar stracił na wartościm, gdyż analitycy uznali, że FED zbyt wysoko postawił poprzeczkę przed ew. podwyżką stóp oraz, że lekceważy możliwość eskalacji wojny handlowej. Znaczna część kapitału ze sprzedaży amerykańskiej waluty trafiła do Europy (EUR/USD max. 1,1145), nie pomijając Polski (min. EUR/PLN 4,2813, USD/PLN 3,8420).   ● [GBP]   Największa zmienność towarzyszyła wczoraj notowaniom funta (GBP/USD min. 1,3108, max. 1,3229). Szterlingiem zahuśtał najnowszy sondaż YouGov, który pokazał spadek przewagi Torysów nad Labourzystami, zwiększając niepewność ws. wyniku dzisiejszych wyborów parlamentarnych na Wyspach (więcej na ten temat w części przed nami).
Przed nami
   ● [UK]   Dziś uwaga inwestorów skupia się głównie na wydarzeniach w Europie. Od godziny 8:00 Brytyjczycy wybierają swoich reprezentantów w parlamencie. Przybliżony wyniki głosowania (wg exit pools) poznamy o godzinie 23:00. Ostatnie sondaże dawały Torysom większość w Izbie Gmin. Aby tak się stało Partia Konserwatywna musi zdobyć 326 z 650 mandatów. Taki układ sił pozwoliłby Johnsonowi ratyfikować umowę ws. Brexitu i zakończyć okres niepewności, co byłoby wodą na młyn funta i innych walut EU, na czele z euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1150) i nie pomijając złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,8400). Inny rezultat może wywołać wyprzedaż tych walut (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1055; punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8800.   ● [ECB]   Oczekiwanie na ogłoszenie wyników brytyjskiego głosowania wypełnią informacje z Europejskiego Banku Centralnego, który po południu zakończy swoje posiedzenie poświęcone polityce monetarnej Eurolandu. Ze względu na niemal zerowe szanse zmiany stóp w EZ, najciekawiej zapowiada się konferencja prasowa z udziałem nowej prezes ECB Christine Lagarde (o g. 14:30). Analitycy niemieckiego Comerzbanku zauważyli, że w swoim pierwszym przemówieniu przed Parlamentem Europejskim Lagarde dość często odbiegała od oficjalnego tekstu przemowy. Co prawda prezes wskazała, że dopiero uczy się stylu wypowiedzi właściwego dla bankierów centralnych, tym niemniej każde jej słowo będzie bacznie analizowane przez inwestorów pod kątem dalszych planów Banku. Ew. niespodzianka werbalna może wytrącić rynek EUR ze stanu równowagi.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.