Pogłoski o zakończeniu wojny handlowej były przesadzone

(środa, 04-12, 8:00)
 
Trump: wolałbym poczekać z umową handlową z Chinami do czasu przyszłorocznych wyborów prezydenckich w USA. 
Chińskie media: Pekin wkrótce opublikuje listę "niewiarygodnych podmiotów", która może skutkować nałożeniem sankcji na firmy z USA. 
Rynki wschodzące: w III kw. gospodarka Brazylii urosła najbardziej od początku 2018. 
Kalendarz Eko: wskaźniki PMI, ISM sektora usług w EZ i USA, decyzja RPP oraz amerykański raport ADP.


Za nami
   ● [Polityka handlowa]   We wtorek w centrum uwagi inwestorów pozostawał Donald Trump i jego polityka handlowa. Po tym jak w poniedziałek prezydent USA przywrócił cła na stal oraz aluminium z Brazylii i Argentyny, a jego administracja zapowiedziała wprowadzenie taryf odwetowych dla towarów importowanych z Francji, wczoraj powiedział, że nie ma granicy czasowej ws. zawarcia umowy handlowej z Chinami. Zakomunikował, że pod pewnymi względami wolałby z nią poczekać do czasu przyszłorocznych wyborów prezydenckich w USA. Trump ocenił, że negocjacje znajdują się obecnie w „stanie krytycznym”. Wg Telewizji Fox News Biały Dom nadal zamierza nałożyć na Chiny zwiększone cła, które mają wejść w życie 15 grudnia br. Niepokój wzbudziły także doniesienia chińskich mediów o tym, że Pekin wkrótce opublikuje listę "niewiarygodnych podmiotów", która może skutkować nałożeniem sankcji na amerykańskie firmy. Wczorajsze wydarzenia zwiększyły obawy przed wydłużeniem konfliktu handlowego pomiędzy dwiema największymi potęgami gospodarczymi świata. Ich skutkiem był globalny spadek cen akcji (WIG20: -1,53%, DJIA: -1,01%) oraz przecena walut rynków wschodzących, w tym złotego (max. EUR/PLN 4,2916, USD/PLN 3,8767).   ● [UK]   Straty polskiej waluty zmniejszył najnowszy sondaż Kantar, który pokazał jednoprocentowy wzrost przewagi Torysów nad opozycyjną Partią Pracy w wyborach do parlamentu brytyjskiego (12 grudnia br.). Oprócz złotego, naturalnym wygranym tego badania był funt (GBP/USD max. 1,3011 tj. najwyżej od 6 tygodni).   ● [BRL]   Nastroje wokół PLN (oraz innych walut EM) poprawił też wyższy niż zakładano wynik PKB Brazylii w III kwartale (0,6% vs prognoza 0,4%). Oznacza to, że w badanym okresie największa gospodarka Ameryki Południowej urosła od lipca do września br. najbardziej od pierwszego kwartału 2018.  
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   W kontekście ostatnich zmian na rynkach walutowych wywołanych przez publikacje indeksów PMI i ISM dla sektora przemysłu, dziś na szczególną uwagę zasługują wskaźniki opisujące koniunkturę w usługach strefy euro i USA. W międzyczasie poznamy jeszcze raport ADP, który poinformuje nas o zmianie zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym. Jest on postrzegany jako prognostyk oficjalnych danych Departamentu Pracy USA, które poznamy w najbliższy piątek.   ● [Scenariusze]   Kolejne lepsze wyniki makro z Europy i gorsze ze Stanów mogą wywołać nowy odpływ kapitału od dolara w stronę euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1090) i jego sąsiadów z CEE (punkt wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,8600). W przypadku odwrotnej kombinacji kurs EUR/USD może powrócić w stronę bariery 1,1000 (najbliższy punkt wsparcia: 1,0980), natomiast rynki EUR/PLN i USD/PLN mogłyby się znaleźć powyżej granic 4,3000 i 3,9000 (najbliższe punkty oporu: 4,3300, 3,94000).   ● [RPP]   Dziś również odbędzie się posiedzenie RPP poświęcone polskiej polityce pieniężnej. Rynek nie oczekuje żadnych zmian. Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto pamiętać o publikacji raportu amerykańskiej agencji EIA nt. zmiany zapasów paliw w USA. Z pola widzenia nie można także tracić żadnych nowych informacji z frontu globalnej wojny handlowej.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.