Brytyjczycy wybrali Brexit

(piątek, 13-12, 8:00)


Wybory w UK: wyniki z niemal wszystkich okręgów wskazują na zdecydowaną wygraną Partii Konserwatywnej.
CNBC: USA i Chiny uzgodniły I etap porozumienia handlowego.
Lagarde (ECB): występują wstępne oznaki stabilizacji gospodarki europejskiej.
USA: liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych jest najwyższa od września 2017.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w USA. 
 
Za nami
   ● [UK]   Piątek 13-ego rozpoczął się szczęśliwie dla Borisa Johnsona. Z opublikowanych dziś rano wyników wyborów w 648 z 650 okręgów wynika, że jego partia zdobyła 363 mandaty w Izbie Gmin (tj. najwięcej od 1987). Taki rezultat daje Torysom zdecydowaną większość parlamentarną, umożliwiającą sprawne przeforsowanie wynegocjowanej z Unią umowy ws. Brexitu. Widoki na zakończenie 3,5 letniego okresu niepewności dodało paliwa rakietowego funtowi. Kurs GBP/USD wystrzelił do pułapu 1,3515, podbijając przy tym rynek GBP/PLN do max. 5,1789 (najwyżej od stycznia 2017). Beneficjentem tej sytuacji jest też euro (EUR/USD max. 1,1200), czyli druga strona rozwodu. Ponadto zwyżce eurodolara sprzyjały wczorajsze słowa prezes ECB Christine Lagarde, o tym, że występują wstępne oznaki stabilizacji gospodarki europejskiej, jak również dane z USA o najwyższej od września 2017 liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (252 tys.). Oprócz funta i euro na wynik wyborów w UK pozytywnie zareagowały także pozostałe waluty Unii Europejskiej, w tym złoty. Kurs USD/PLN stopniał do min. 3,8264, gdyż rynek EUR/PLN zrównoważyły informacje korzystne dla obu walut (4,2830-4,2915).   ● [USA-ChRL]   Dodatkowym wsparciem dla walorów spod znaku EM oraz PLN stały się optymistyczne sygnały z frontu handlowego USA-Chiny. Zaczęło się od tweeta prezydenta Trumpa, w którym poinformował, że „jest BARDZO blisko dealu z Chinami”. Następnie agencja Dow Jones podała, że negocjatorzy z Waszyngtonu oferują swoim odpowiednikom z Pekinu anulowanie nowych taryf na chińskie towary i zmniejszenie istniejących stawek nawet o 50%, w zamian za import amerykańskich towarów o wartości 360 mld USD. Wg CNBC Chińczycy zaakceptowali propozycje Amerykanów i pierwszy etap porozumienia handlowego został uzgodniony. Warunki umowy musi jeszcze zatwierdzić Trump, który konsultuje je ze swoimi doradcami ekonomicznymi.
Przed nami
   ● [UK cd]   W pierwszych godzinach dzisiejszej sesji inwestorzy będą prawdopodobnie dyskontować wyniki brytyjskich wyborów parlamentarnych. Wygrana Johnsona powinna napędzać funta (punkt oporu GBP/USD 1,3500), euro (punkt oporu EUR/USD 1,1200) oraz waluty EU, włączając złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,8200).   ● [USA-ChRL cd]   Oprócz barier technicznych, na drodze do umocnienia naszej waluty będzie stała niepewność, czy Donald Trump zatwierdzi do niedzieli warunki częściowego porozumienia handlowego z Chinami, które pozwoli uniknąć zaplanowanej wcześniej nowej rundy podwyżek ceł na chińskie towary. W tej sytuacji gracze o słabszych nerwach mogą zdecydować się na realizację zysków z pozycji EM i PLN (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8800).   ● [Makro]   Mimo prymatu polityki nie można zapominać o nowych danych makro. O godzinie 14:30 amerykański Departament Handlu poda bardzo ważne wyniki na temat sprzedaży detalicznej w listopadzie. Analitycy spodziewają się wzrostu jej dynamiki z 0,3% m/m (w październiku) do 0,4 m/m. Realizacja tej prognozy, a tym bardziej wyższy rezultat może przywrócić nadwątloną ostatnio wiarę w zieloną walutę (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1070).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.