Zmiana oczekiwań i przegrupowanie aktywów na Starym Kontynencie

(środa, 11-12, 8:00)
 
ZEW: oczekiwania niemieckich analityków i inwestorów ws. sytuacji ekonomicznej za Odrą są najwyższe od II 2018.
WSJ: Amerykanie przygotowują się do opóźnienia wdrożenia dodatkowych ceł na chińskie produkty.
USA: wydajność pracy spadła najbardziej od czterech lat.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w USA oraz projekcja i decyzja FED ws. stóp procentowych.


Za nami
   ● [Banki centralne]   We wtorek inwestorzy przegrupowali swoje pozycje przed posiedzeniami dwóch największych banków centralnych globu. Prognozy ekonomistów zakładające utrzymanie statusu quo przez FED i ECB kontrastowały z oczekiwaniem rynku ws. obniżek stóp w Brazylii (o 50 pb), Turcji (o 150 pb) oraz Rosji (o 25 pb), stawiając w gorszym świetle waluty EM i CEE.   ● [HUF]   Znakom płatniczym z Europy Środkowo-Wschodniej nie przysłużyła się także wiadomość o wyższym od przewidywań wzroście inflacji na Węgrzech, która przyczyniła się do przepływu kapitału zainwestowanego w regionie w stronę forinta. Wśród ofiar tych wydarzeń znalazł się złoty (max. EUR/PLN 4,2917).   ● [ZEW]   Straty naszej waluty ograniczał najwyższy od lutego 2018 wynik indeksu ZEW (10,7 pkt vs prognoza 0,5 pkt), obrazujący oczekiwania niemieckich analityków i inwestorów w odniesieniu do sytuacji ekonomicznej u naszych zachodnich sąsiadów.   ● [USA-ChRL]   Nastroje wokół PLN i EM poprawił też news The Wall Street Journal o planach USA dot. opóźnienia wdrożenia dodatkowych ceł na chińskie produkty, które miały wejść w życie 15 grudnia br., gdyż obie strony próbują domknąć pierwszą część porozumienia handlowego. Wg WSJ w jego ramach Amerykanie poprosili Chińczyków, aby zobowiązali się do pewnych zakupów rolnych z góry, zanim przystąpią do zawarcia umowy. Z kolei Pekin chce, aby zakupy rolne były proporcjonalne do wysokości ceł wycofywanych przez Waszyngton. Wsparciem dla rynków wschodzących była też wiadomość o największym od 4 lat spadku wydajności pracy w USA, która zniechęcała do zakupu dolara (EUR/USD max. 1,1098, USD/PLN min. 3,8645).
Przed nami
   ● [FED]   Dziś inwestorzy będą sfokusowani na konkluzjach kończącego się wieczorem posiedzenia amerykańskiego banku centralnego. Po tym jak na ostatnim spotkaniu FED zasygnalizował zakończenie korekty cyklu zaostrzania polityki monetarnej w USA zakładamy, że dziś Bank utrzyma stopy procentowe bez zmian. Obecnie rynek terminowy wycenia szanse takiego scenariusza na 99,3%. W związku z tym, że ten rozwój wydarzeń jest już zdyskontowany, inwestorzy czekają na wskazówki ws. przyszłorocznych działań FED. Rynek i ekonomiści nie są zgodni w tej sprawie. Kontrakty terminowe wyceniają jedną obniżkę w III kw. 2020, a część analityków (np. Goldman Sachs) spodziewa się utrzymania stóp na niezmienionym poziomie do końca przyszłego roku. Więcej światła na plany amerykańskiego banku centralnego rzuci projekcja stóp funduszy federalnych, która jest przygotowana na podstawie opinii wszystkich członków Komitetu.   ● [Scenariusze]   Płaska ścieżka będzie premiować dolara, kosztem jego rywali z G10 (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1030) i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8800). W przypadku „gołębiej” projekcji dolar straci swój wdzięk (punkt oporu EUR/USD: 1,1120). W tej sytuacji kapitał może bardziej polubić walory z rynków wschodzących w tym polskiego złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,8400).   ● [Makro]   Zanim poznamy stanowisko FOMC, Departament Handlu USA ogłosi listopadowy wynik inflacji cen konsumpcyjnych, zaś amerykańska agencja EIA poinformuje nas o zmianie wielkości komercyjnych zapasów paliw w Stanach.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.