Geo i makro-plusy dla EU

(czwartek, 05-12, 8:00)
 
Bloomberg: Stany Zjednoczone i Chiny zbliżają się do porozumienia ws. taryf, które mają zostać wycofane w ramach I fazy umowy handlowej.
Trump: rozmowy handlowe z Pekinem idą dobrze.
USA: zatrudnienie w sektorze prywatnym wg ADP osiągnęło w listopadzie najniższy poziom od maja br.
Funt najdroższy wobec euro od maja 2017.
Kalendarz Eko: PKB EZ w III kw. i sprzedaż detaliczna w strefie euro, wnioski o zasiłek i bilans HZ z USA oraz szczyt OPEC.


Za nami
Środa przyniosła poprawę nastrojów na globalnych rynkach finansowych.   ● [USA-ChRL]   Głównym powodem zmiany samopoczucia inwestorów był news Bloomberga o tym, że mimo ostatniej negatywnej retoryki, USA i Chiny zbliżają się do porozumienia ws. taryf, które mają zostać wycofane w ramach pierwszej części umowy handlowej. Agencja podała, że jej projekt powinien być gotowy przed wejściem w życie nowej rundy amerykańskich ceł (tj. 15-XII). Ponadto część analityków uznała ostatnie wypowiedzi Trumpa o możliwym opóźnieniu dealu z Chinami za element gry negocjacyjnej z Pekinem. Sam prezydent złagodził wczoraj swój przekaz twierdząc, że rozmowy idą dobrze.   ● [Makro]   W Europie klimat inwestycyjny ocieplił się też po publikacjach wyższych od prognoz wyników indeksów PMI dla sektora usług Hiszpanii, Niemiec oraz całego Eurolandu (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). Pod wpływem tych czynników powrócił globalny apetyt na akcje (DAX: +1,16%, DJIA: +0,53%) oraz waluty rynków wschodzących, w tym złotego (min.: EUR/PLN 4,2772, USD/PLN 3,8496). Aprecjacji walut EM sprzyjały dodatkowo zwyżkujące ceny ropy (Brent: +3,58% do 63 USD/bbl; Crude: +4,15% do 58,43 USD/bbl) oraz popołudniowa przecena konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,1116). Do redukcji długich pozycji w zielonej walucie zachęcał najniższy od maja 2019 wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym wg ADP (67 tys. vs prognoza 140 tys.). Z oczekiwaniami rynku rozminął się również indeks ISM dla sektora usług USA (53,9 pkt vs prognoza 54,5 pkt).   ● [GBP]   Gwiazdą wczorajszej sesji na rynku forex był funt (GBP/USD max. 1,3144 - najwyżej od maja 2019, EUR/GBP min. 0,8434 - najniżej od maja 2017), który był beneficjentem kolejnych sondaży przedwyborczych dających Torysom duże szanse na zdobycie większości w Izbie Gmin.
Przed nami
   ● [Plan dnia]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko zaplanowano publikacje kolejnych ważnych danych z Eurolandu oraz ze Stanów Zjednoczonych. O godzinie 11:00 Eurostat opublikuje finalne dane nt. wzrostu gospodarczego w III kw. oraz poda październikowy wynik sprzedaży detalicznej. Po południu uwaga inwestorów przeniesie się za Atlantyk. O godzinie 13:00 poznamy raport Challengera (informujący o planowanych zwolnieniach pracowników amerykańskich firm), a półtorej godziny później cotygodniową liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Dane te nabierają większego niż zwykle znaczenia w kontekście jutrzejszej publikacji raportu Departamentu Pracy USA. Wobec ostatnich celnych zagrywek Trumpa wymierzonych w Brazylię, Argentynę i Francję ciekawie zapowiada się także publikacja bilansu handlu zagranicznego Stanów Zjednoczonych (o g. 14:30). Na koniec eko-dnia amerykański Departament Handlu ogłosi finalne dane dot. zamówień na dobra trwałe (o g. 16:00).   ● [Scenariusze]   Zwycięzcę dzisiejszej sesji na rynku bazowym EUR/USD wskażą lepsze wyniki makro (punkt wsparcia: 1,1065, punkt oporu: 1,1120). Jeżeli zaś chodzi o złotego to pro-eurowy przebieg zdarzeń na rynku G10 będzie mu sprzyjał (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,8400) natomiast wygrana dolara mu zaszkodzi (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,9200).   ● [OPEC]   W międzyczasie warto nasłuchiwać wiadomości z Wiednia, gdzie rozpoczyna się dwudniowy szczyt OPEC + Rosja. Wg analityków Goldman Sachs, Kartel przedłuży obecnie obowiązujące ograniczenia wydobycia ropy do czerwca przyszłego roku.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.