Merkel: aby do kwietnia

 (środa, 13-01, 8:00)

Prezes Banku Anglii: ujemne stopy procentowe są kontrowersyjną kwestią.
Rynek długu USA: spread pomiędzy dochodowością dwulatków i dziesięciolatków jest największy od maja 2017 roku.
Bild: Merkel spodziewa się, że lockdown w Niemczech może potrwać do początku kwietnia.
Kalendarz Eko: inflacja CPI z USA, decyzja RPP oraz Beżowa Księga FED.


Za nami
   ●
[GBP]   We wtorek na pozycję walutowego lidera wyszedł brytyjski funt (max. GBP/USD 1,3693, GBP/PLN 5,0756). Na wartość szterlinga pozytywnie zadziałały słowa prezesa Banku Anglii Andrew Bailey’a, który przyznał, że „ujemne stopy procentowe są kontrowersyjną kwestią”.   ● [EUR/USD]   Na rynku EUR/USD dolar oddał część zysków wypracowanych na przełomie tygodnia (max. 1,2223). Impulsem do korekty stał się raport JOLTS, który pokazał spadek liczby wakatów w gospodarce amerykańskiej w listopadzie (m/m). Jej zakres ograniczył dalszy wzrost rentowności obligacji USA (np. 10-letnie max. 1,186% tj. najwyżej od marca 2020). Nadzieje na szybką odbudowę największej gospodarki świata po pandemii spowodowały, że spread pomiędzy dochodowością amerykańskich dwulatków i dziesięciolatków wzrósł wczoraj do najwyższego poziomu od maja 2017 roku. Jednocześnie zyski euro limitowały przecieki Bilda z Berlina. Według niemieckiej gazety Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała na wewnętrznym spotkaniu rządowym, że lockdown za Odrą może potrwać nawet do początku kwietnia.   ●   [PLN] Korekta spadkowa dolara pomogła walutom rynków wschodzących (w tym złotemu) w odzyskaniu równowagi (min. EUR/PLN 4,5168, USD/PLN 3,6994).


Przed nami
   ● [CPI]   Największe zainteresowanie na rynkach globalnych budzi dziś publikacja danych z USA o inflacji CPI. Prognozowany wzrost dynamiki cen konsumpcyjnych zmniejszy presję ws. dalszego luzowania polityki monetarnej przez FED, co będzie sprzyjać wznowieniu noworocznych zakupów dolara (punkt wsparcia EUR/USD 1,2125). Wynik powyżej 1,2% r/r może ją spotęgować. Przeciwny scenariusz zagra na spadek wyceny zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,2230) oraz wzrost notowań jej rywali z G10 i EM, wliczając złotego (punkty wsparcia EUR/PLN 4,5000, USD/PLN 3,6900).   ● [RPP]   Nasza waluta czeka również na dzisiejszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych. Większość analityków oczekuje utrzymania statusu quo stąd ew. cięcie może wywołać sporą przecenę polskiego pieniądza (punkty oporu EUR/PLN: 4,5400, USD/PLN: 3,7350).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Oprócz wspomnianej już amerykańskiej inflacji CPI i decyzji RPP w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze dane o produkcji przemysłowej w Eurolandzie, o polskim bilansie płatniczym, a także raport EIA informujący o zmianie zapasów paliw w Stanach i Beżowa Księga FED.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.