Nie taki NBP straszny

 (piątek, 8-01, 8:00)

GUS: w grudniu w skali 12 miesięcy polskie ceny konsumpcyjne wzrosły najmniej od kwietnia 2019.
USA: w poprzednim tygodniu liczba kontynuowanych wniosków o zasiłek spadła do najniższego poziomu od marca 2020.
Bitcoin przekroczył granicę 40000 USD, podwajając swoją wartość w trzy tygodnie.
Kalendarz Eko: raport amerykańskiego Departamentu Pracy.

Za nami

   ● [PLN]   Początek 2021 roku przyniósł odbicie złotego, po tym jak w jego końcówce NBP bezpośrednio i werbalnie interweniował aby osłabić polską walutę (max. EUR/PLN 4,6218, USD/PLN 3,7606). Inwestorzy uznali, że politycy Rady Polityki Pieniężnej blefowali ws. obniżki stóp procentowych w I kw. 2021 roku. Z dokładnej lektury wywiadu prezesa NBP dla „Obserwatora finansowego” (którego fragment wskazywał na taką możliwość) wynika, że ewentualne cięcie nastąpi w przypadku realizacji katastroficznego scenariusza np. nadciągnięcia trzeciej fali koronawirusa. Poza tym Adam Glapiński nie powiązał obniżki stóp z poziomem kursu PLNa, na co wskazywały zeszłotygodniowe wypowiedzi innych członków RPP.   ● [USD, EUR]   Dodatkowym źródłem noworocznego optymizmu złotego była wygrana Demokratów w wyborach do Senatu USA w Georgii, która daje im kontrolę w izbie wyższej. Ta „niebieska fala” demokratyczna zwiększyła oczekiwania na luźniejszą politykę fiskalną w Stanach, co szkodziło konkurencyjnemu dolarowi (EUR/USD max. 1,2349). Straty zielonej waluty wobec euro ograniczyły wczorajsze wiadomości o nieoczekiwanym spadku sprzedaży detalicznej oraz nadspodziewanej deflacji w Eurolandzie (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). Amerykańskiemu dolarowi pomogła także najmniejsza od marca 2020 r. liczba kontynuowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem (5,072 mln) oraz wyższa od oczekiwań aktywność w sektorze usług USA w grudniu (ISM: 57,2 pkt vs prognoza 54,6 pkt).   ● [GUS]   Zakres korekty złotego (min. EUR/PLN 4,4944, USD/PLN 3,6520) ograniczył najniższy od kwietnia 2019 wynik krajowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu (2,3% r/r vs prognoza 2,6% r/r). Naszej walucie ciążyła także wypowiedź rzecznika rządu RP Piotra Muellera, który zasugerował, że obecne korona-restrykcje zostaną przedłużone. Dodatkowym zmartwieniem dla PLNa i innych ryzykownych aktywów jest wolne tempo dystrybucji szczepionki przeciwko Covid-19 po obu stronach Atlantyku.

Przed nami

   ● [Raport DP]   Dziś otrzymamy odpowiedź na powracające pytanie dotyczące odporności amerykańskiego rynku pracy na koronawirusa. Źródłem informacji w tej sprawie będzie raport Departamentu Pracy USA. Szczególne zainteresowanie budzą dane nt. zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Złą wróżbą dla NFP jest środowy raport ADP, który pokazał w grudniu pierwszy od 8 m-cy spadek zatrudnienia w sektorze prywatnym (-123 tys.).   ● [Scenariusze]   Słabe dane wzmocnią oczekiwania na większy pakiet fiskalny, co będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,2285) i sprzyjać jego konkurentom z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4900, USD/PLN: 3,6600). W przypadku wzrostu NFP zielona waluta może powrócić do łask inwestorów (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2200). W tym scenariuszu należy się liczyć z osłabieniem złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5400, USD/PLN: 3,7000).   ● [Wirus, geopolityka]   Oprócz publikacji NFP, uczestnicy rynków finansowych czekają także na nowe wiadomości dot. przebiegu procesu korona-szczepień na świecie. Ponadto gorącym tematem jest amerykańska polityka. Mimo zamieszek wznieconych przez ustępującego prezydenta Donalda Trumpa, Kongres zaświadczył wczoraj ważność głosów elektorskich oddanych na Joe Bidena. Urzędujący prezydent wydał oświadczenie, w którym napisał, że choć nie zgadza się z wynikami wyborów to 20 stycznia dojdzie do uporządkowanego przekazania władzy. Część kongresmenów (w tym Republikanów) nie wierzy prezydentowi i domaga się wcześniejszego pozbawienia go władzy na mocy 25 poprawki do konstytucji Stanów Zjednoczonych.   

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.