WSJ: Yellen nie chce słabego dolara

 (poniedziałek, 18-01, 8:00)

USA: w grudniu sprzedaż detaliczna niespodziewanie spadła.
W IV kw. 2020 gospodarka chińska urosła bardziej niż oczekiwano.
Reuters: ustępująca administracja Trumpa wycofała część licencji na sprzedaż komponentów chińskiemu Huawei'owi.
WSJ: nominowana na Sekretarza Skarbu USA Janet Yellen nie chce słabego dolara.
Kalendarz Eko: w tym tygodniu fokus na czwartkowe posiedzenie ECB oraz piątkowe publikacje wstępnych wartości indeksów PMI.


Za nami
   ● [Risk-off]   Koniec ubiegłego tygodnia przyniósł ochłodzenie klimatu inwestycyjnego na świecie. Przyczyną pogorszenia rynkowej aury było zaostrzenie korona-restrykcji we Francji i w Niemczech, powolne tempo szczepień na świecie oraz nawrót wirusa w Chinach. Ponadto niepokój inwestorów wzbudził niespodziewany spadek amerykańskiej sprzedaży detalicznej w grudniu (-0,7% m/m vs prognoza 0%). Rynek obawia się także, że za nowy pakiet fiskalny Bidena przyjdzie „zapłacić” wzrostem podatków. Lokalnym zmartwieniem dla euro stał się rozpad rządu Holandii. Premier kraju tulipanów Mark Rutte złożył w piątek dymisję w związku z aferą dotyczącą nieuprawnionych działań urzędu skarbowego.   ● [FX]   W tych okolicznościach zainteresowaniem cieszył się bezpieczny dolar (EUR/USD min. 1,2065 tj. najniżej od 9 grudnia), który ma za sobą najlepszy tydzień od listopada ubiegłego roku. Kurs USD/PLN wzrósł do max. 3,7658, gdyż rynek EUR/PLN równoważyła słabość obu walut (min. 4,5352 - max. 4,5462).   ● [RPP]   Bez większego echa na rynku PLN przeszła wideo-konferencja prezesa NBP. Glapiński potwierdził, że prowadzone były analizy dot. obniżki stóp poniżej zera, ale taka decyzja warunkowana jest istotnym pogorszeniem sytuacji gospodarczej, na co jego zdaniem na razie się nie zanosi.


Przed nami
   ● [ChRL]   
Dziś inwestorzy mogą dyskontować poranne, dobre dane z Chin o PKB w IV kw. (6,5 r/r vs prognoza 6,1% r/r) oraz o produkcji przemysłowej w grudniu (7,3% r/r vs prognoza 6,8% r/r). Budujące wyniki z 2-giej największej gospodarki świata będą sprzyjać zakupom juana i jego przyjaciół z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5300, USD/PLN: 3,7200) jak również sprzedaży bezpiecznego dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,2180). Zmartwieniem dla walut EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,5550, USD/PLN: 3,7700) może być niespodziewany spadek dynamiki sprzedaży detalicznej w Państwie Środka (4,6% r/r w XII vs prognoza 5,5% r/r) oraz news Reutersa o tym, że ustępująca administracja Trumpa wycofała część licencji na sprzedaż komponentów chińskiemu Huawei'owi. Dodatkowym wsparciem dla zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2060) mogą być doniesienia Wall Street Journal o tym, że nominowana na Sekretarza Skarbu USA Janet Yellen nie chce słabego dolara.   ● [Eko-Tydzień]   W rozpoczynającym się tygodniu najważniejszymi wydarzeniami ekonomicznymi będą: posiedzenie ECB (w czwartek) oraz publikacje wstępnych wartości indeksów PMI w styczniu (piątek). Końcówka tygodnia przyniesie także bardzo ważne dane z gospodarki krajowej nt. zaufania konsumentów, przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń oraz sprzedaży detalicznej. Na arenie geopolitycznej najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem jest środowe zaprzysiężenie Joe Bidena na 46 prezydenta Stanów Zjednoczonych. Z pola widzenia nie można tracić nowych wiadomości dot. koronawirusa.
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.