USA: zatrudnienie spada, a Trump bez pracy?

 (poniedziałek, 11-01, 8:00)

Rynek pracy w USA: w grudniu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym spadło po raz pierwszy od 8 miesięcy.
Rynek długu USA: rentowność 10-letnich obligacji osiągnęła najwyższy poziom od marca 2020.
Ropa jest najdroższa od lutego 2020.
Kalendarz Eko: wskaźnik Sentix dla Eurolandu.

Za nami

   ● [Raport DP]   Piątkowe „Payrolls'y” pokazały, że amerykański rynek pracy ponownie znalazł się w pandemicznej zapaści. W grudniu ubyło 140 tys. miejsc pracy w sektorze pozarolniczym USA, podczas gdy analitycy oczekiwali ich wzrostu o 50 tys. Jest to pierwszy spadek zatrudnienia od 8 miesięcy. Wg prezydenta elekta Joe Bidena najnowsze dane Departamentu Pracy wskazują, że Amerykanie potrzebują natychmiastowej pomocy. Wzrost oczekiwań na większe wsparcie fiskalne w Stanach podbił rentowności amerykańskich obligacji (np. 10-letnie do max. 1,124% tj. najwyżej od marca 2020), co uratowało dolara przed spadkiem (EUR/USD min. 1,2166). Wsparciem dla zielonej waluty były także wiadomości o wzrostowej rewizji NFP za październik i listopad (łącznie o 135 tys.), o utrzymaniu stopy bezrobocia na poziomie 6,7% (oczekiwano jej wzrostu do 6,8%) oraz o znacznej zwyżce średniej płacy godzinowej (5,1% r/r vs prognoza 4,4%).   ● [PLN]   Bezwładny złoty naśladował rynek bazowy EUR/USD (EUR/PLN min. 4,5076; USD/PLN max. 3,7093). Dobrze radziły sobie petro-waluty (np. korona norweska i rosyjski rubel), które były napędzane przez rosnące ceny ropy (Brent: + 2,96%). Wartość tego surowca wzrosła do najwyższego poziomu od lutego 2020 po tym jak Arabia Saudyjska zobowiązała się zmniejszyć jego wydobycie.

Przed nami

   ● [Sentix]   Dziś zobaczymy jak na początku roku kształtują się nastroje inwestorów w strefie euro. Wiedzy w tej sprawie dostarczy nam indeks Sentix. Wobec świątecznego dealu ws. warunków Brexitu, porozumienia ws. unijnego budżetu oraz rozpoczęcia korona-szczepień rynek spodziewa się poprawy klimatu inwestycyjnego w Eurolandzie (z -2,7 pkt w XII do 0,7 pkt w I). ● [Scenariusze] Materializacja tej prognozy będzie sprzyjać euro (punkt oporu EUR/USD: 1,2285) oraz jego sąsiadom z CEE (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,4900, USD/PLN 3,6600). W przypadku ujemnego wyniku Sentixa waluty EU zaczną tydzień od wycieczki na południe (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2160; punkty oporu: EUR/PLN 4,5400, USD/PLN 3,7100).   ● [Eko-Tydzień]   Wśród publikacji ekonomicznych przypadających w rozpoczynającym się tygodniu najbardziej oczekiwane są dane z gospodarki amerykańskiej nt. inflacji CPI (środa) oraz sprzedaży detlicznej i produkcji przemysłowej (piątek). Również w piątek nastąpi otwarcie sezonu publikacji raportów kwartalnych przez spółki z Wall Street, które rzucą więcej światła na kondycję mikroekonomiczną Stanów Zjednoczonych. W Kongresie USA warto obserwować działania zapowiadane przez wielu Demokratów i Republikanów ws. usunięcia prezydenta Donalda Trumpa z urzędu jeszcze przed zaprzysiężeniem Joe Bidena (w związku z wydarzeniami w Waszyngtonie z ubiegłego tygodnia). Nie zabraknie także ważnych wydarzeń krajowych. Pojutrze poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych. Większość analityków oczekuje utrzymania statusu quo.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.