Kursy pod niespecjalnym nadzorem

 (piątek, 22-01, 8:00)

Lagarde (ECB): zagrożenie wzrostu gospodarczego w Eurolandzie ma mniej wyraźną tendencję spadkową.
GUS: w grudniu przeciętne wynagrodzenia wzrosły najbardziej od 12 lat.
Cena Bitcoina spadła wczoraj ponad 10%.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w PL, wstępne wyniki indeksów PMI dla EZ i USA oraz dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w Stanach.


Za nami
   ● 
[ECB]   Wczorajsza sesja walutowa rozgrywała się wokół konferencji prezes ECB. W trakcie spotkania z dziennikarzami, które odbyło się zaraz po zakończonym posiedzeniu Banku, Christine Lagarde powiedziała, że „zagrożenie wzrostu gospodarczego w Eurolandzie ma mniej wyraźną tendencję spadkową”. Ostrożnie optymistyczny przekaz pomógł euro (EUR/USD max. 1,2178). Odnosząc się do kursu walutowego Lagarde przyznała, 
że Bank „będzie monitorował zmiany”, ale nie stwierdziła (jak podczas grudniowego posiedzenia Rady), że będzie to robił „bacznie”. Co prawda później sprostowała swoją wypowiedź mówiąc, że ECB „bardzo uważnie monitoruje kursy walutowe i wszystkie instrumenty ma na stole”, ale nie udało jej się znacząco osłabić wspólnej waluty.   ● [GUS]   Zyski euro wobec złotego (EUR/PLN max. 4,5411) ograniczyły lepsze od oczekiwań dane z polskiego rynku pracy nt. zatrudnienia (-1% r/r vs prognoza -1,2%), a jeszcze bardziej skok wynagrodzeń w grudniu (6,6% r/r w vs prognoza 4,7%). GUS poinformował również, że „w styczniu odnotowano niewielkie pogorszenie obecnych nastrojów konsumenckich przy jednoczesnej poprawie przyszłych nastrojów”.   ● [USA]   Pozycji dolara (USD/PLN min. 3,7215) broniły wiadomości z gospodarki USA o nadspodziewanym wzroście pozwoleń i rozpoczętych budów domów w grudniu oraz o 2 razy większej, niż zakładano aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim w styczniu (wszystkie te wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko).   ● [Bitcoin]   Wsparciem dla zielonej waluty była także znaczna przecena odwrotnie skorelowanego Bitcoina (-11,86%), któremu ciążyły opinie, że jego ostatni wzrost jest "bańką spekulacyjną" oraz obawy przed restrykcyjnymi krypto-regulacjami nowej administracji USA.


Przed nami
   ● 
[PMI]   Koniec tygodnia przyniesie publikacje wstępnych wartości indeksów PMI. Analitycy są świadomi, że zaostrzenie korona-blokad w Europie zmniejszyło aktywność biznesową w Eurolandzie, dlatego prognozowane niespełna dwu punktowe spadki wskaźników nie powinny zaskoczyć rynków. Dopiero większy regres zaszkodzi euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2115) oraz jego sąsiadom z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,5550, USD/PLN: 3,7800). W przypadku pozytywnej niespodzianki od IHS Markit należy się liczyć ze wzrostem ich wartości (punkt oporu EUR/USD: 1,2180; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,7200).   ● [GUS]   Dodatkowym wyzwaniem dla złotego będzie dzisiejsza publikacja danych Głównego Urzędu Statystycznego o sprzedaży detalicznej w grudniu. Rynek spodziewa się jej spadku o 2,3% r/r (wobec - 5,3% w listopadzie).   ● [USA]   Pod kątem notowań dolara, oprócz indeksów PMI dla USA, warto także śledzić ogłoszenie grudniowego wyniku sprzedaży domów na rynku wtórnym za oceanem. Na koniec tygodnia poznamy jeszcze raport amerykańskiej agencji rządowej Energy Information Administration (EIA) zawierający informacje nt. cotygodniowej zmiany komercyjnych zapasów paliw za oceanem. 
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.