Yellen: korzyści nowej stymulacji przekroczą jej koszty (1,9 bln USD)

 (środa, 20-01, 8:00)

ZEW: w styczniu w Niemczech nastroje analityków i inwestorów poprawiły się bardziej niż zakładano.
Włochy: rząd Giuseppe Conte zdobył wotum zaufania od senatu.
Yellen (nowa sekretarz skarbu USA): korzyści z nowej stymulacji fiskalnej znacznie przewyższą jej koszty.
Wall Street: Goldman Sachs oraz Bank of America zaraportowały lepsze od oczekiwań wyniki finansowe za IV kw.' 20.
Kalendarz Eko: Amerykańska inflacja CPI oraz zaprzysiężenie Joe Bidena na 46 prezydenta USA.

Za nami

   ● [ZEW, IT]   Wczorajsza publikacja indeksu ZEW potwierdziła dalszą poprawę nastrojów niemieckich inwestorów. W styczniu wskaźnik wzrósł z 55 pkt (w grudniu) do 61,8 pkt, wobec oczekiwanych 60 pkt. Mimo niepewności ws. dalszego przebiegu lockdownu u naszych zachodnich sąsiadów, "perspektywy gospodarcze uległy nieznacznej poprawie" -oświadczył prezes instytutu Achim Wambach. Pozytywne sygnały z największej gospodarki europejskiej ożywiły popyt na euro (EUR/USD max. 1,2158) oraz waluty CEE (min. EUR/PLN 4,5274, USD/PLN 3,7251). Wsparciem dla walut EU było także zdobycie przez rząd Giuseppe Conte wotum zaufania od włoskiego senatu.   ● [Yellen]   Dodatkowym źródłem rynkowego optymizmu była wypowiedź nowej sekretarz skarbu USA Janet Yellen o konieczności wprowadzenia znacznych bodźców fiskalnych za oceanem. Uważa ona, że „w dłuższej perspektywie korzyści z takiego działania znacznie przewyższą jego koszty”. Była prezes FED stwierdziła również, że wartość dolara powinna być określana przez rynek. Dodała, że Stany Zjednoczone powinny sprzeciwiać się próbom sztucznej manipulacji wartością własnych walut przez inne kraje w celu uzyskania przewagi handlowej.   ● [Giełdy]   Podwójny zysk zanotowały amerykańskie akcje (S&P 500: +0,81%), które oprócz wypowiedzi Yellen wspierały lepsze od prognoz wyniki kwartalne Goldman Sachs oraz Bank of America. Na drugim biegunie giełdowym znalazł się polski WIG20 (-2,2%). Niechlubnym liderem spadków na GPW było Allegro (-3,6%). 

Przed nami 
   ● [Biden]   Dziś oczy całego świata będą zwrócone na Waszyngton, gdzie o godzinie 18:00 Joe Biden zostanie zaprzysiężony na 46 prezydenta Stanów Zjednoczonych. W treści przemówienia inauguracyjnego inwestorzy będą doszukiwać się wskazówek dot. jego najbliższych planów gospodarczych. Wg telewizji CBS już w pierwszym dniu urzędowania Biden zamierza wycofać zgodę na budowę rurociągu Keystone XL, prowadzącego ropę z Kanady.   ● [Scenariusze]   W tym scenariuszu należy się liczyć z silnym spadkiem wyceny dolara kanadyjskiego, który mógłby pociągnąć za sobą inne petro-waluty oraz ich przyjaciół z rynków wschodzących (punkty oporu: EUR/PLN 4,5550, USD/PLN 3,7800). Gorącym tematem pozostaje także ew. podniesienie podatków, które miałyby finansować zapowiedziany w poprzednim tygodniu pakiet stymulacyjny warty 1,9 bln USD. W przypadku potwierdzenia tych przypuszczeń lub zakłócenia inauguracji przez kolejne zamieszki w Waszyngtonie możemy być świadkami sporej przeceny na giełdach, podczas której dolar powinien czerpać korzyść ze swojego statusu bezpiecznej przystani (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2105). W przypadku pokojowego przebiegu uroczystości i optymistycznego odbioru wystąpienia Bidena, reakcja rynków finansowych będzie odwrotna (punkt oporu EUR/USD: 1,2170; punkty wsparcia: EUR/PLN 4,5200, USD/PLN 3,7200).    ● [Makro]   Spośród niewielu zaplanowanych na dziś publikacji makroekonomicznych warto wspomnieć o najnowszych wynikach inflacji CPI w Eurolandzie.
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.