Noworoczne atuty dolara

 (wtorek, 12-01, 8:00)

Wartość Bitcoina spadła wczoraj ponad 10%.
Sentix: w styczniu nastroje inwestorów w strefie euro są najlepsze od lutego 2020.
Pandemia: w Chinach wykryto najwięcej od lipca 2020 objawowych przypadków zachorowań na Covid-19.
Biały Dom zniósł ograniczenia w kontaktach urzędników USA i Tajwanu.
Kalendarz Eko: amerykański raport JOLTS.


Za nami
   ● [USD]   W poniedziałek inwestorzy kontynuowali likwidację zakładów na osłabienie dolara. Do realizacji tej strategii zachęcały pogłębiające się różnice między rentownościami obligacji amerykańskich a niemieckich czy japońskich. Od początku 2021 roku dochodowość 10-letnich papierów skarbowych USA wzrosła już ponad 20 punktów bazowych. Taki trend bierze się z rosnących oczekiwań na kolejny impuls fiskalny za oceanem. Prezydent elekt Joe Biden obiecał „biliony” na pomoc w walce ze skutkami pandemii. Wg analityków dolarowi pomaga także niechęć FEDu do dalszego luzowania swojej polityki pieniężnej. Apetyt na zieloną walutę (EUR/USD min. 1,2132) zaostrzyła również wczorajsza przecena odwrotnie skorelowanego Bitcoina (-11,70%).   ● [EUR, PLN]   Z kolei zmartwieniem dla euro był 11-ty z rzędu spadek sprzedaży detalicznej w Hiszpanii (-3,8% r/r w XI). Straty walut EU (max. EUR/PLN 4,5337, USD/PLN 3,7334) amortyzowała wiadomość o najlepszych od lutego 2020 nastrojach inwestorów w strefie euro (Sentix: 1,3 pkt vs prognoza 0,7 pkt; poprzednio -2,7 pkt).   ● [CNH]   Wśród walutowych przegranych wczorajszej sesji znalazł się także juan, któremu zaszkodziła najwyższa od 30 lipca 2020 liczba wykrytych, objawowych przypadków zachorowań na Covid-19 w Chinach (103). Dodatkowym obciążeniem dla renminbi był wzrost napięcia na linii Waszyngton – Pekin po ogłoszeniu przez amerykańskiego sekretarza skarbu Mike’a Pompeo decyzji o zniesieniu obowiązujących od 1979 roku ograniczeń w kontaktach urzędników USA i Tajwanu. Władze ChRL stanowczo potępiły tę decyzję.


Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   W dzisiejszym kalendarzu ekonomicznym, jedyna warta odnotowania publikacja to amerykański raport JOLTs. Z jego treści dowiemy się ile było wolnych wakatów w gospodarce USA w listopadzie.   [Scenariusze]   Kolejne rozczarowujące wyniki z amerykańskiego rynku pracy będą hamować dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,2175) oraz sprzyjać odbiciu jego rywali z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,7000). W przypadku niespodziewanego wzrostu JOLTs (w stosunku do poprzedniego miesiąca), należy być przygotowanym na odwrotną reakcję rynku walutowego (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2125, punkty oporu EUR/PLN: 4,5400, USD/PLN: 3,7350).   ● [Geopolityka]   Gorącym tematem pozostaje ewentualny impeachment prezydenta USA Donalda Trumpa, którego oskarżono o "podżeganie do powstania". Inwestorzy czekają także na szczegóły propozycji wsparcia fiskalnego dla gospodarki amerykańskiej od prezydenta elekta Joe Bidena.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.