Europejska gospodarka pod znakiem K

 (poniedziałek, 21-01, 8:00)

Euroland: w styczniu aktywność w usługach spadła mniej, niż oczekiwano.
USA: aktywność w przemyśle była w styczniu najwyższa od maja 2007.
Polska: w grudniu sprzedaż detaliczna spadła bardziej od prognoz.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w Polsce, wskaźnik IFO z Niemiec, amerykański indeks Dallas FED dla przemysłu oraz wystąpienie prezes ECB.

Za nami

   ● [PMI]   Piątkowe publikacje indeksów PMI wskazują na pogłębiająca się rozbieżność (w kształcie litery „K”) aktywności w sektorach gospodarki Eurolandu. W styczniu sektor przemysłu dalej pozostawał w ekspansji (54,7 pkt vs prognoza 54,5), natomiast sektor usług w regresie (45 pkt vs prognoza 44,5). Na szczęście dla euro (EUR/USD max. 1,2190) spadek aktywności w usługach był mniejszy, niż wskazywały na to prognozy, choć jak podkreślają analitycy wpływ drugiej fali wirusa jest dużo bardziej rozłożony w czasie. Przewagę wspólnej waluty nad dolarem limitował najwyższy od maja 2007 wynik indeksu PMI dla amerykańskiego przemysłu (59,1 pkt vs prognoza 56,5 pkt) oraz niespodziewany wzrost sprzedaży domów na rynku wtórnym USA w grudniu (6,76 mln vs prognoza 6,55 mln).   ● [GUS]   Zdecydowanym makro-przegranym sesji stał się złoty (max. EUR/PLN 4,5450, USD/PLN 3,7356), któremu zaszkodziła wiadomość o nadspodziewanym spadku sprzedaży detalicznej w Polsce (-0,8% r/r w XII vs prognoza -0,7%). Największy zjazd w cenach stałych (-10,9%) w porównaniu z analogicznym okresem 2019 odnotowały (podobnie jak w poprzednim miesiącu) podmioty handlujące tekstyliami, odzieżą i obuwiem.   ● [GBP]   Podwójnego pecha miał funt (min. GBP/USD 1,3645, GBP/PLN 5,0877), którego prześladowała mniejsza od oczekiwań sprzedaż detaliczna w UK (2,9% r/r vs prognoza 4%) oraz dużo grosza, niż myślano sytuacja w brytyjskim sektorze usług (PMI: 38,8 pkt vs prognoza 45,3 pkt).

Przed nami

   ● [GUS, IFO]   Ostatni tydzień stycznia rozpocznie się od publikacji ważnych danych z Polski oraz z Niemiec. Równocześnie o godzinie 10:00 GUS poda grudniowy wynik produkcji przemysłowej, a instytut IFO ogłosi swój wskaźnik, który obrazuje aktualne nastroje przedsiębiorców za Odrą.   ● [Scenariusze]   Dobrą wróżbą dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,7200) są prognozy analityków, którzy spodziewają się wzrostu produkcji średnio aż o 8,7% r/r (z 5,4% w listopadzie). Z kolei pozytywnym prognostykiem dla euro (punkt oporu EUR/USD: 1,2190) jest ubiegłotygodniowy wskaźnik ZEW, który pokazał nadspodziewaną poprawę nastrojów niemieckich inwestorów. W przypadku gorszych wyników obie waluty rozpoczną tydzień na debecie (punkty oporu EUR/PLN: 4,5550, USD/PLN: 3,7800; punkt wsparcia EUR/USD: 1,....). W drugiej części dnia wysłuchamy jeszcze prezes ECB Christine Lagarde oraz dowiemy się jak w styczniu zmieniła się aktywność produkcyjna w Teksasie i w dwóch przyległych stanach USA (tj. w jedenastym okręgu Federalnej Rezerwy). Wiedzy w tej sprawie dostarczy nam wskaźnik oddziału FED z Dallas.   ● [Eko-Tydzień]   Natomiast jeżeli chodzi o kolejne dni to już jutro poznamy styczniowy wynik amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów - Conference Board, w środę decyzje FED ws. stóp procentowych, a w czwartek wstępny wynik PKB USA w IV kw.' 20. W międzyczasie trzeba obowiązkowo śledzić nowe informacje z frontu epidemiologicznego. Coraz więcej obaw budzą opóźnienia w dostawach szczepionek. Źródłem geopolitycznego niepokoju są natomiast perspektywy przedterminowych wyborów we Włoszech oraz przybierające na sile protesty w Rosji przeciwko aresztowaniu znanego dysydenta Aleksieja Nawalnego.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.