Schlecht i addio

 (wtorek, 26-01, 8:00)

Polska: w grudniu produkcja przemysłowa osiągnęła najwyższy wynik od października 2017.
Niemcy: w styczniu nastroje przedsiębiorców spadły do najniższego poziomu od 6 m-cy.
Łon (RPP): do końca kadencji obecnej Rady nie będzie potrzeby obniżać stóp.
Kalendarz Eko: prognozy MFW dla globalnej gospodarki oraz amerykański indeks zaufania konsumentów - Conference Board.


Za nami
   ● [PL]   Wczorajsze dane GUS pokazały, że polska produkcja przemysłowa powróciła do poziomu sprzed pandemii. Grudzień przyniósł jej wzrost o 11,2% r/r (wobec oczekiwanych 8,7%), co jest najwyższym wynikiem od października 2017. Szczegóły raportu wskazują, że największa zwyżka miała miejsce w produkcji komputerów i elektroniki (o 39,3% r/r), urządzeń elektrycznych (o 39,1%), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 24,8%), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 22,0%) oraz mebli (o 20,4%). Mimo rekordowych danych złoty rozpoczął tydzień na minusie (max. EUR/PLN 4,5470, USD/PLN 3,7548).   ● [DE, IT]   Obciążeniem nie tylko dla PLNa, ale i dla pozostałych walut EU (EUR/USD min. 1,2108) była wiadomość o najgorszych od 6 miesięcy nastrojach niemieckich przedsiębiorców w styczniu (IFO: 90,1 pkt vs prognoza 92 pkt). Równie dużym zmartwieniem inwestorów na Starym Kontynencie była zapowiedź dymisji premiera Włoch Giuseppe Conte (przez jego kancelarię). Gracze globalni niepokoją się także o możliwe opóźnienie wprowadzenia amerykańskiego pakietu fiskalnego dla gospodarki.   ● [RPP]   Chcąc, nie chcąc pozycji polskiej waluty bronił członek RPP Eryk Łon, który w swoim najnowszym artykule napisał, że do końca kadencji obecnej Rady (tj. 2022) nie będzie potrzeby obniżania stóp procentowych. Nastroje wokół PLNa poprawił też news RMF FM o tym, że premier RP Mateusz Morawiecki poinformuje we wtorek (tj. dziś) o częściowym poluzowaniu korona-ograniczeń nad Wisłą.


Przed nami
Dziś inwestorzy czekają na ogłoszenie aktualnych prognoz ekonomicznych Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz na publikację amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów - Conference Board.   ● [MFW]   Nadzieją dla ekonomistów MFW (jak również walut EM i złotego) na szybszą odbudowę globalnej gospodarki może być rozpoczęcie procesu szczepień przeciwko Covid-19 (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,7200). Z drugiej strony martwić ich mogą problemy z dystrybucją wakcyny oraz zaostrzenie korona-restrykcji przez wiele krajów (punkty oporu EUR/PLN: 4,5550, USD/PLN: 3,7800).   ● [USA]   Obok prognoz MFW dla przebiegu sesji równie istotnym wydarzeniem będą dane makro ze Stanów Zjednoczonych. Wyższy wynik wskaźnika CB (w stosunku do poprzedniego miesiąca) podreperuje konto dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2100), a niższy je uszczupli (punkt oporu EUR/USD: 1,2150). Spośród pozostałych wiadomości z największej gospodarki świata poznamy jeszcze wartości wskaźników: cen domów (S&P/Case-Shiller) i nieruchomości (FHFA), jak również poziom przemysłowego indeksu FED z Richmond.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.