Oj te usługi, ach ten przemysł

 (poniedziałek, 22-02, 8:00)

Euroland: w lutym aktywność w przemyśle była najwyższa od 3 lat.
USA: indeks PMI dla sektora usług osiągnął w lutym najwyższy poziom od 2015.
Polska: w styczniu sprzedaż detaliczna spadła bardziej od prognoz.
Kalendarz Eko: IFO z Niemiec, wystąpienie publiczne prezes ECB oraz amerykański indeks Dallas FED dla przemysłu. 

Za nami

   ● [PMI]   Piątkowe publikacje indeksów PMI pokazały dalszy wzrost rozbieżności koniunktury w sektorach przemysłu i usług Eurolandu. Zdaniem analityków rozdźwięk ten bierze się z ograniczonego dostępu konsumentów do turystyki, gastronomii czy rozrywki i przekierowania wydatków na dobra materialne. Dobrą wiadomością dla euro (EUR/USD max. 1,2145) i jego sąsiadów z CEE był większy wzrost aktywności w przemyśle (57,7 pkt vs prognoza 54,3 pkt; poprzednio 54,8 pkt), niż spadek w usługach (44,7 pkt vs prognoza 45,9 pkt; poprzednio 45,4 pkt). Zyski walut EU wobec dolara ograniczył najwyższy od 2015 wynik indeksu PMI dla amerykańskiego sektora usług (58,9 pkt vs prognoza 57,6 pkt). Jeszcze bardziej zaskoczył poziom analogicznego wskaźnika ustalonego dla Wielkiej Brytanii. Mimo, że nie zanotował rekordowej wartości to był prawie 10 punktów wyższy od oczekiwań (49,7 pkt vs prognoza 40,5 pkt). Wobec tej niespodzianki prym na rynku walutowym wiódł funt. Kurs GBP/USD po raz pierwszy od 2018 roku zameldował się powyżej psychologicznej granicy 1,4000 (max. 1,4052).   ● [GUS]   Zyski złotego (min. EUR/PLN 4,4793, USD/PLN 3,6907) ograniczyła wiadomość o nadspodziewanym spadku polskiej sprzedaży detalicznej w styczniu (-6% r/r vs prognoza -5%, wobec -0,8% w grudniu).

Przed nami

   ● [Poniedziałek]   Dziś inwestorzy otrzymają nową porcję ważnych danych makroekonomicznych z Niemiec i USA. Już o godzinie 10:00 instytut IFO opublikuje indeks, który obrazuje nastroje przedsiębiorców za Odrą. Na pół godziny przed zamknięciem sesji w Warszawie (tj. o g. 16:30) oddział FED z Dallas ogłosi przemysłowy wskaźnik dla swojego okręgu obejmującego Stan Teksas, który zmaga się z atakiem srogiej zimy. Wysoki wynik IFO (a'la ostatni ZEW) poprawi pozycję startową euro (punkt oporu EUR/USD: 1,2145) i jego sąsiadów CEE w rozpoczynającym się tygodniu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,6800). Jeżeli jednak okaże się, że południowy region przemysłowy USA jest odporny na anomalię pogodową to dolar może powrócić do ofensywy (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2060). W drugim scenariuszu należy się liczyć z osłabieniem złotego (punkty oporu: EUR/PLN 4,5100, USD/PLN 3,7500).   ● [Eko tydzień]   Wśród wydarzeń ekonomicznych przypadających w rozpoczynającym się tygodniu, najbardziej oczekiwana jest prezentacja półrocznego raportu FED i towarzyszące jej przesłuchanie Jerome'a Powella w Kongresie USA. Warto również śledzić na bieżąco informacje z Waszyngtonu o postępie w pracach legislacyjnych nad zaproponowanym przez prezydenta Bidena pakietem fiskalnym o wartości 1,9 bln USD. Z pola widzenia nie można także tracić nowych raportów dot. koronawirusa. Wobec niedawnych słów polskiego wiceministra zdrowia o tym, że „trzecia fala pandemii puka do naszych drzwi“ warto uważnie analizować codzienne raporty epidemiologiczne.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.