Zielona ofensywa

 (piątek, 05-02, 8:00)

Kurs EUR/USD spadł poniżej granicy 1,2000.
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najniższa od listopada 2020.
Strefa euro: w grudniu sprzedaż detaliczna wzrosła bardziej od prognoz.
Kalendarz Eko: wystąpienie prezesa NBP oraz raport Departamentu Pracy USA (w tym NFP i stopa bezrobocia).

Za nami

   ● [EUR/USD]   Podczas wczorajszej sesji kurs EUR/USD sforsował barierę 1,2000. Makro-słabość euro wykorzystał dolar, wspierany przez rosnące oczekiwania inflacyjne w USA oraz zwyżkujące rentowności amerykańskich obligacji. Ofensywę amerykańskiej waluty nakręca ostatnia seria dobrych wyników makro zza Atlantyku, która wskazuje na poprawę perspektyw gospodarczych Stanów Zjednoczonych. Wczoraj w ten obraz wpisał się m.in. raport Jobless Claims, który pokazał najniższą od listopada liczbę osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek za oceanem (779 tys. vs prognoza 830 tys.). Pozytywnie zaskoczyły także finalne dane nt. zamówień na dobra trwałe w USA (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).   ● [PLN]   Na fali transatlantyckiego odpływu kapitału tracił także złoty (max. EUR/PLN 4,5046, USD/PLN 3,7651). Dodatkowym zmartwieniem dla PLNa oraz jego przyjaciół z EM (zwłaszcza juana) były słowa nowej sekretarz handlu USA Giny Raimondo o tym, że nie ma powodów aby usunąć Huawei'a, ZTE i inne chińskie firmy z tzw. czarnej listy. Straty euro (EUR/USD min. 1,1952) i walut CEE amortyzowała wiadomość o nadspodziewanym wzroście sprzedaży detalicznej w Eurolandzie (2% m/m w XII vs prognoza 1,6).   ● [Krypto]   Krypto-gwiazdą wczorajszej sesji był dogecoin, który zyskał ponad 60% po tym jak Elon Musk (CEO Tesli) zamieścił na Twitterze zdjęcie rakiety zmierzającej w kierunku księżyca z nazwą wspominanej kryptowaluty. W dalszych wpisach zareklamował ją słowami: „Doge waluta ludu” oraz „żadnych szczytów i dołków, tylko doge”.

Przed nami
   ● [Raport DP]   Dziś inwestorzy koncentrują się głównie na wynikach raportu Departamentu Pracy USA. Wśród nich największe zainteresowanie tradycyjnie budzą informacje nt. zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) oraz stopa bezrobocia. Zdaniem analityków Financial Times dane te pokażą, które gałęzie gospodarki amerykańskiej wykazują oznaki ożywienia. Dobrym prognostykiem dla NFP jest środowy raport ADP, który ujawnił dużo większy od oczekiwań wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym. Powtórzenie tego wyniku przez NFP zwiększy makro-przewagę USA (i dolara) nad konkurentami z Europy (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1950). W przypadku payrolls'ów < 50 tys. eurodolar może powrócić powyżej granicy 1,2000.   ● [RPP]   Dodatkowym wzywaniem dla złotego będzie dzisiejsza konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego. Z powodu spadku kursu EUR/PLN poniżej granicy 4,5000 rosną spekulacje nt. wznowienia interwencji walutowych Banku wymierzonych w złotego. Potwierdzenie tych przypuszczeń może wystraszyć złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5050, USD/PLN: 3,7700), a neutralny komentarz prezesa go ośmielić (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,7100).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.