Luz blues w wykonaniu ECB

 (wtorek, 09-02, 8:00)

Sentix: w lutym nastroje inwestorów w strefie euro pogorszyły się.
Lagarde (ECB): mimo gwałtownego wzrostu inflacji Bank musi utrzymać luźną politykę pieniężną w Eurolandzie.
Łon (RPP): w tym roku nie będzie już potrzeby cięcia stóp NBP.
Cena Bitcoina osiągnęła najwyższy poziom w historii.
Kalendarz EKO: raport JOLTS z amerykańskiego rynku pracy.

Za nami
   ● 
[Sentix]   Wczorajsza wiadomość o pogorszeniu nastrojów inwestorów w Eurolandzie dowiodła, że wprowadzone blokady mające powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa odcisnęły swoje negatywne piętno na europejskiej gospodarce. W lutym indeks Sentix spadł do -0,2 pkt (z 1,3 pkt w styczniu), co wobec oczekiwanego wzrostu do 1,9 pkt. stanowiło zimny prysznic dla inwestorów. W komentarzu do danych napisano, że strefa euro traci kontakt z innymi gospodarkami świata, które w tym miesiącu kontynuują ożywienie. Taki stan rzeczy ciążył wspólnej walucie (EUR/USD min. 1,2019). Dodatkowym obciążeniem stała się dla niej wypowiedź prezes ECB Christine Lagarde o tym, że mimo gwałtownego wzrostu inflacji Bank musi utrzymać luźną politykę pieniężną w Eurolandzie.   ● [PLN]   Taka perspektywa pomogła walutom regionu CEE, w tym złotemu (min. EUR/PLN 4,4734, USD/PLN 3,7058). Natomiast lokalnym wsparciem dla PLNa była opinia Eryka Łona z RPP, który uważa, że w tym roku prawdopodobnie nie będzie potrzeby dalszego cięcia stóp NBP. Sprzymierzeńcem naszej waluty stały się także dobre nastroje inwestycyjne na świecie. Źródłem rynkowego optymizmu były zapewnienia nowej sekretarz skarbu USA Janet Yellen o tym, że amerykańska gospodarka może powrócić do stanu pełnego zatrudnienia w 2022 jeśli Kongres zaaprobuje pakiet fiskalny Bidena. W nadziei na taki scenariusz główne indeksy z Wall Street ustanowiły nowe rekordy wszech-czasów.   ● [BTC]   Nie-małe powody do radości mieli również posiadacze bitcoinów. Cena BTC osiągnęła najwyższy poziom w historii (max. 48 192,90 USD) po tym jak Tesla poinformowała, że w styczniu przeznaczyła 1,5 mld USD na zakup bitcoinów i przygotowuje się do przyjmowania w nich płatności.

Przed nami
   ● 
[JOLTs, scenariusze]   Dziś dowiemy się ile wakatów było w gospodarce USA w grudniu. Wiedzy w tej sprawie dostarczy nam raport JOLTs. Kolejne rozczarowujące wyniki z amerykańskiego rynku pracy wyhamują na dobre zwyżkową korektę dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,2090), sprzyjając jego rywalom z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,7000). Ewentualne dobre dane mogłyby nieco zatrzeć negatywne wrażenia po piątkowych payrollsach i zwiększyć apetyt na zieloną walutę (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1970). W tym scenariuszu należałoby się liczyć z osłabieniem złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5050, USD/PLN: 3,7400).   ● [Polityka]   Inwestorzy mogą także podążać za sygnałami z areny politycznej. W amerykańskim Senacie rozpocznie się dziś proces impeachmentu Donalda Trumpa, który uniemożliwiłby mu możliwość powrotu do Białego Domu. Natomiast we Włoszech zakończy się druga runda rozmów ws. powołania nowego rządu, podczas której Mario Draghi'ego spotka się z liderami ugrupowań parlamentarnych. W przypadku ich fiaska trzeba się przygotować na wyprzedaż euro i walut CEE.   



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.