Wiedźmin i Reddit rządzą na rynkach

 (piątek, 29-01, 8:00)

Polska: Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury BIEC sygnalizuje w wielu obszarach powrót do poziomów sprzed pandemii.
Niemcy: w styczniu ceny konsumpcyjne wzrosły dużo bardziej od prognoz.
W IV kwartale 2020 gospodarka Stanów Zjednoczonych urosła o 4% p.a.
Kalendarz Eko: PKB Polski (za cały 2020) i Niemiec (za IV kw. 2020), inflacja PCE core z USA oraz dochody i wydatki Amerykanów.


Za nami

   ● [PLN ]   Czwartkowa sesja przyniosła korektę wzrostową złotego. Naszej walucie pomógł wzrost Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury wg BIEC (z 161 pkt w XII do 162,8 pkt w I), który z wyprzedzeniem informuje o tendencjach w polskiej gospodarce. Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych napisało w komunikacie, że część składowych WWKa powróciła do poziomów sprzed pandemii.   ● [EZ]   Położenie PLNa (min. EUR/PLN 4,5383, USD/PLN 3,7386) oraz innych walut EU poprawiła wiadomość o mniejszym, niż zakładano spadku nastrojów w gospodarce strefy euro w styczniu (91,5 pkt vs prognoza 89,5 pkt; poprzednio 92,4 pkt). Kolejnym makro-wsparciem dla wspólnej waluty (EUR/USD max. 1,2142) był zaskakujący skok cen konsumpcyjnych w Niemczech (CPI: +1% r/r w I vs prognoza 0,7%; poprzednio -0,3%).   ● [USA]   Na świecie klimat inwestycyjny ociepliło odbicie indeksów na Wall Street (DJIA: +0,99%), wspierane wstępnymi informacjami o 4% (p.a) wzroście PKB USA w IV kw. oraz danymi o nadspodziewanym spadku liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem (847 tys. vs prognoza 875 tys.). Środowe straty odrobił także nasz WIG20 (+3,04%), dla którego paliwem rakietowym stał się CD Projekt. Jego akcje zdrożały 15,58% po tym jak Elon Musk (m.in. CEO Tesli) umieścił w swoim tweecie zdjęcie kokpitu nowej wersji Modelu S z Wiedźminem na środku ekranu.

Przed nami
   ● [PL]   Dziś poznamy szacunkowy rozmiar szkód wyrządzonych przez koronawirusa polskiej gospodarce w 2020 roku. Źródłem informacji w tej sprawie będą wstępne dane GUSu nt. PKB za poprzedni rok. Analitycy spodziewają się spadku o 2,8%. Większy regres może przywrócić presję na złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5650, USD/PLN: 3,7800), a mniejszy zachęcać do głębszej korekty wzrostowej (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,7200).   ● [USA]   Na rynkach globalnych największą uwagę przyciągają popołudniowe dane z USA o inflacji PCE core (miara cen będąca w centrum uwagi FOMC). Potwierdzenie prognozowanego spadku jej dynamiki (z 1,4% w XI r/r do 1,3% w XII) może zwiększyć oczekiwania ws. utrzymania luźnej polityki FED przez długi czas, co będzie niewątpliwie ciążyć dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,2150). W przypadku wyższego wyniku kurs EUR/USD może zbliżyć się do granicy 1,2000 (najbliższy punkt wsparcia: 1,2050). Pod kątem zielonej waluty warto także śledzić raporty nt. dochodów i wydatków Amerykanów oraz publikacje indeksów Chicago PMI i Uniwersytetu Michigan. Trzeba także monitorować sytuację na giełdach, szczególnie, że na Wall Street trwa tzw. „Redditowa rewolucja”. Drobni gracze zwołują się na internetowych forach (najbardziej znanym jest wallstreetbets na portalu Reddit) aby wspólnymi siłami podbić notowania spółek o największej liczbie krótkich pozycji. Analitycy dostrzegą działania tych inwestorów także na rynkach surowców (srebro) oraz kryptowalut (dogecoin). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.