Tempo słabnie, strach rośnie

 (czwartek, 28-01, 8:00)

Knot (ECB): Bank może obniżyć stopy procentowe.
Powell (FED): tempo ożywienia gospodarczego słabnie.
Kurs GBP/PLN osiągnął najwyższy poziom od maja 2020.
Kalendarz Eko: wskaźnik nastrojów w gospodarce EZ, inflacja w DE, wstępny PKB USA w IV kw. 2020 oraz amerykański raport jobless claims.

Za nami

W środę waluty kręciły się wokół polityki monetarnej.   ● [ECB]   Kierunek na kompasie FX wyznaczył członek Rady Prezesów ECB Klaas Knot, który oznajmił, że Bank monitoruje aprecjacje euro i ma narzędzia, aby jej przeciwdziałać. Bankier centralny Niderlandów poszedł o krok dalej niż prezes Lagarde, mówiąc po zakończeniu ostatniego posiedzenia ECB, że Rada może obniżyć stopy procentowe. Pod wpływem wypowiedzi Holendra kurs EUR/USD stopniał do min. 1,2059. Dodatkowym zmartwieniem dla wspólnej waluty była wiadomość o czwartym z rzędu spadku zaufania niemieckich konsumentów (GfK: -15,6 pkt w II vs prognoza -7,8 pkt; poprzednio -15,6 pkt).   ● [USD, FED]   Jednocześnie dolar czerpał korzyść ze swojego statusu bezpiecznej waluty z powodu obaw, że amerykański rynek akcji jest przewartościowany (indeks VIX: +41%, DJIA: -2,05% tj. największy dzienny spadek od października). Anty-inwestycyjne nastroje spotęgował prezes FED Jerome Powell, który po zakończonym wczoraj posiedzeniu Banku wyraził zaniepokojenie spadkiem tempa ożywienia gospodarczego za oceanem.   ● [GBP]   Obok dolara, dobrze w G10 radził sobie funt (max. GBP/USD 1,3757, GBP/PLN 5,1621 tj. najwyżej od maja 2020), zadowolony z solidnego tempa szczepień przeciwko Covid-19 w UK.   ● [PLN]   Z powodu opóźnień w dostawach wakcyny do EU i globalnego wzrostu awersji do ryzyka złoty pozostawał w odwrocie (max. EUR/PLN 4,5617, USD/PLN 3,7747). Negatywne emocje towarzyszyły także graczom z warszawskiej giełdy. Kulą u nogi dla indeksu WIG20 (-2,66%) były spółki surowcowe (KGHM: -8,99%, JSW: -6,40%) oraz Allegro (-5,92%), którego akcje tąpnęły po tym jak Amazon (światowy lider internetowego handlu) poinformował o rozpoczęciu prac nad uruchomieniem polskiego serwisu.

Przed nami

   ● [PKB USA]   Dziś dowiemy się w jakim stanie Joe Biden odziedziczył amerykańską gospodarkę po Donaldzie Trumpie. Wiedzy w tej sprawie dostarczą nam wstępne dane nt. PKB USA w IV kwartale 2020. Po rekordowym spadku w II kw. (-31,45 p.a) i historycznym odbiciu w III kw. (+33,4% p.a), w ostatnich trzech miesiącach 2020 roku analitycy spodziewają się wzrostu na poziomie 4,4% p.a. Wyższy wynik zwiększy atrakcyjność dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2050), kosztem jego rywali z Europy (punkty oporu EUR/PLN: 4,5650, USD/PLN: 3,7800), ponieważ jej największe gospodarki (Niemcy, Francja) najprawdopodobniej znajdą się w podwójnej recesji. W przypadku gorszych danych zmniejszy się makro-przewaga zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,2130) nad znakami płatniczymi z EU (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,7200).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Oprócz amerykańskiego PKB w dniu dzisiejszym poznamy jeszcze aktualne nastroje w gospodarce strefy euro, wstępny wyniki inflacji CPI z Niemiec, cotygodniową liczbę nowych wniosków o zasiłek w USA oraz grudniową sprzedaż nowych domów w Stanach. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.