Jak rewizja, to w dobrym towarzystwie

 (piątek, 12-02, 8:00)

Komisja Europejska obniżyła swoje prognozy dot. tegorocznego wzrostu gospodarczego w Polsce (z 3,3% do 3,1%).
USA: liczba nowych wniosków o zasiłek była w poprzednim tygodniu większa, niż zakładano.
Kalendarz Eko: PKB Polski w IV kw. '20 (wstępny), produkcja przemysłowa w Eurolandzie oraz amerykański indeks Uniwersytetu Michigan.

Za nami

W czwartek kurs EUR/PLN z powrotem przekroczył granicę 4,5000 (max. 4,5082).   ● [KE]   Stało się tak po tym, jak Komisja Europejska obniżyła swoje prognozy dot. tegorocznego wzrostu gospodarczego w Polsce (z 3,3% do 3,1%). Mimo spadkowej rewizji analitycy zauważyli, że nasz kraj znajdzie się w gronie zaledwie czterech państw Unii Europejskiej, których realny PKB w 2021 roku nie będzie niższy, niż był w roku 2019. Komisja zaznaczyła, że tempo odradzania się gospodarki będzie zróżnicowane w Unii. Według KE wynika to z faktu, że pandemia w różnym stopniu wpłynęła na poszczególne kraje, a te których gospodarki opierają się na turystyce pozostaną przez jakiś czas osłabione. Można więc zakładać, że niepewna sytuacja we Włoszech, Hiszpanii czy w Grecji skłoniła Komisję do zrewidowania w dół prognozy dot. PKB dla całej strefy euro w 2021 (z 4,2% do 3,8%), co także odczuł nasz pieniądz na własnej skórze.   ● [USA]   Straty wspólnej waluty (EUR/USD min. 1,2118) oraz złotego (USD/PLN max. 3,7191) ograniczyła awersja do konkurencyjnego dolara, która wynikała z coraz bardziej ponurego obrazu amerykańskiego rynku pracy, nakreślonego w środę przez prezesa FED (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX24) i nowe dane. Niepokój o skalę bezrobocia za oceanem wzmocnił wczorajszy raport jobless claims, który pokazał istotnie wyższą od oczekiwań liczbę osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek w Stanach (793 tys. vs prognoza 757 tys.).

Przed nami
W dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się ważne publikacje danych z Polski, strefy euro oraz ze Stanów Zjednoczonych.   ● 
[PL]   Już o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny przedstawi wstępny wynik PKB za IV kw 2020. Po tym jak pod koniec stycznia GUS podał szacunkowe dane za cały poprzedni rok (-2,8%), analitycy wyliczyli, że w okresie X-XII '20 polski PKB musiał zmniejszyć się o 3%. Można więc zakładać, że niższy wynik rozczaruje złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 3,7400), a wyższy pozytywnie go zaskoczy (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,7000).    ● [EZ]   Godzinę później Eurostat poinformuje nas jak kształtowała się w grudniu produkcja przemysłowa w strefie euro. Rynek spodziewa się jej spadku o 0,3% m/m, co może ciążyć euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2100).   ● [USA]   Na koniec poznamy aktualne nastroje amerykańskich konsumentów. Źródłem informacji w tej sprawie będzie indeks Uniwersytetu Michigan. Jego ewentualny spadek będzie kolejnym kamyczkiem do ogródka dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,2150).
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.