(wtorek, 02-02, 8:00)
★
Polska:
indeks PMI dla przemysłu osiągnął w styczniu najwyższą wartość
od lipca 2020.
★
Hiszpania:
w styczniu aktywność w przemyśle (wg PMI) nieoczekiwanie spadła.
★
Srebro
jest najdroższe od 7 lat.
★
Kalendarz
Eko:
PKB Eurolandu za IV kw. '20 oraz wystąpienia publiczne 2 polityków
FED.
Za nami
● [PMI] Wczorajszy wynik indeksu PMI dla polskiego sektora wytwórczego pokazał, że początek 2021 roku przyniósł dalszą poprawę warunków gospodarczych w krajowym przemyśle. W styczniu wskaźnik niespodziewanie wzrósł z 51,7 pkt w grudniu do 51,9 pkt (wobec oczekiwanego spadku do 51,3 pkt), co stanowi najwyższy poziom od lipca 2020 i zarazem drugi najwyższy wynik od lipca 2018. W komunikacie IHS Markit napisano, że „napływ nowych zamówień nasilił się dzięki najszybszemu od trzech lat wzrostowi eksportu, a liczba nowych miejsc pracy ponownie się zwiększyła”. ● [PLN, WIG20] Obiecujący początek roku w przemyśle ośmielił inwestorów do dalszych zakupów złotego (min. EUR/PLN 4,4991, USD/PLN 3,7220). Na plusie wczorajszą sesję zakończył także indeks polskich blue chipów (WIG20: +1,01%). Szczególnie dobrze radziły sobie spółki wydobywcze (KGHM, JSW), napędzane wzrostem cen srebra (+9,30%). Uncja tego metalu osiągnęła w poniedziałek najwyższą wartość od 7 lat gdyż „redditowi inwestorzy” wzięli na cel krótkie pozycje spekulacyjne na rynku srebra. ● [EUR/USD] Wśród walut G10 najwięcej straciło euro, czego powodem były wiadomości o znacznym tąpnięciu niemieckiej sprzedaży detalicznej w grudniu (-9,6% m/m vs prognoza -2,6%; poprzednio 1,1%) oraz o niespodziewanym spadku aktywności w hiszpańskim przemyśle w styczniu (PMI: 49,3 pkt vs prognoza 50,9; poprzednio 51). Jednocześnie konkurencyjnego dolara wspierały opinie analityków o tym, że USA mają przewagę nad Europą w odbudowie gospodarki oraz w tempie korona-szczepień. Zakres spadku kursu EUR/USD (min. 1,2056) ograniczył niższy od oczekiwań wynik indeksu ISM dla amerykańskiego sektora przemysłu (58,7 pkt vs prognoza 60; poprzednio 60,5).
Przed nami
● [EZ] Dziś wśród bieżących wydarzeń ekonomicznych na czoło wysuwają się nowe dane makro z gospodarki europejskiej. Punktualnie o godzinie 11:00 Eurostat ogłosi wstępny wynik PKB Eurolandu w IV kwartale. Analitycy spodziewają się spadku o 5,4% r/r. Widmo podwójnej recesji może położyć się cieniem na notowaniach euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2050) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,7500). Nadzieje na płytszy regres (i bardziej optymistycznie widoki dla walut EU) dają mniej ponure dane nt. PKB Niemiec, Francji i Hiszpanii (punkt oporu EUR/USD: 1,2160; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 3,7100). ● [USA] Po południu dolar posłucha co mają do powiedzenia politycy FED (prezes oddziału z Clevland Loretty Mester oraz wiceprzewodniczącego FOMC Johna Williamsa). Inwestorzy czekają także na sygnały z amerykańskiego Senatu, który rozpoczął prace nad przygotowaniem i przegłosowaniem pakietu fiskalnego Bidena wartego 1,9 biliona USD. Jednakże wśród Republikanów, a nawet Demokratów, pojawiły się głosy, że propozycja prezydenta jest zbyt hojna jak na możliwości finansowe kraju. Na rynkach akcji i surowców (srebro) może utrzymywać się wysoka zmienność gdyż nie gaśnie zapał inwestorów indywidualnych organizujących się w internecie do grania przeciwko funduszom hedgingowym. Gracze z Wall Street wypatrują też raportów finansowych Amazona i spółki-matki Google (Alphabet) za IV kwartał 2020.
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.
Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).
Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.
Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.