NBP nie chce widzieć

 (wtorek, 16-02, 8:00)

GUS: w styczniu polskie ceny konsumpcyjne wzrosły bardziej od prognoz.
Marta Kightley (NBP): Bank nie chce widzieć mocnej aprecjacji złotego w sytuacji ożywienia.
Ceny ropy osiągnęły najwyższy poziom od 13 m-cy.
Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW oraz amerykański indeks NY Empire State.

Za nami

W poniedziałek rynki finansowe napędzała pozytywna energia zakumulowana jeszcze pod koniec poprzedniego tygodnia.   ● [USA]   Inwestorzy mają nadzieje na przyśpieszenie prac legislacyjnych nad nowym amerykańskim pakietem pomocy fiskalnej po tym jak Senat zakończył proces impeachmentu Trumpa (ex prezydent nie został skazany). Pro-inwestycyjnie oddziaływały również optymistyczne wiadomości z frontu epidemiologicznego (EUR/USD max. 1,2150).   ● [UK]   Rząd Wielkiej Brytanii poinformował, że osiągnął swój cel, jakim było zaszczepienie do 15 lutego 15 milionów mieszkańców tego kraju. Nadzieje na ponowne otwarcie brytyjskiej gospodarki sprawiły, że kurs GBP/USD zbliżył się do granicy 1,40 (max. 1,3952), a główny indeks londyńskiej giełdy zyskał 2,5%   ● [PL]   Na równie dużym plusie zakończył wczorajszą sesję nasz WIG20 (+1,95%), a rynkowy optymizm udzielił się złotemu (min. EUR/PLN 4,4797, USD/PLN 3,6918). Lokalnym wsparciem dla naszej waluty była wiadomość o zaskakującym wzroście dynamiki krajowych cen konsumpcyjnych w styczniu (2,7% r/r wobec oczekiwanych 2,4%). Zyski PLNa ograniczyły jednak słowa wiceprezes NBP Marty Kightley o tym, że Bank „nie chce widzieć mocnej aprecjacji złotego w sytuacji ożywienia”. Z kolei zdobycze terytorialne euro limitował nadspodziewany spadek produkcji przemysłowej w Eurolandzie (-1,6% m/m w XII vs prognoza -0,5%).   ● [Ropa]   Warto także wspomnieć o wczorajszych zwyżkach wartości petro-walut (m.in. rosyjskiego rubla i norweskiej korony) napędzanych przez wzrost cen ropy (Crude: max. 60,95 USD/bbl tj. najdrożej od 13 m-cy). Jego katalizatorem był gwałtowny atak zimy w USA, który może spowodować przestoje w wydobyciu i zakłócenia w dostawach surowca.

Przed nami

W kontekście rosnących obaw przed wyhamowaniem odbicia gospodarczego po obu stronach Atlantyku dziś warto śledzić publikacje niemieckiego indeksu ZEW oraz amerykańskiego wskaźnika NY Empire State.   ● [DE]   Jako pierwsze ogłoszone zostaną dane zza Odry (o g. 11:00). Analitycy spodziewają się pogorszenia nastrojów wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji ekonomicznej w Niemczech, co mogłoby zmartwić euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2080) i jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 3,7400).   ● [USA]   W drugiej części dnia zobaczymy jak kształtuje się bieżąca koniunktura gospodarcza w stanie Nowy Jork. Jej ewentualne pogorszenie będzie trapić dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,2150). W przypadku deprecjacji zielonej waluty przewagę uzyskają jej rywale z Europy, w tym złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,6900).   ● [EZ, FED]   Oprócz indeksów ZEW i NY w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze zrewidowane dane dot. PKB Eurolandu w IV kwartale 2020 oraz wystąpienia dwóch polityków Banku Rezerwy Federalnej. W kolejności chronologicznej głos zabiorą: członek zarządu Michelle Bowman oraz prezes oddziału z San Francisco Mary Daly. Ich wypowiedzi przybliżą opinie panujące w FOMC ws. sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Warto pamiętać, że pełne zatrudnienie jest obok inflacji, jednym z dwóch głównych celów mandatowych FEDu warunkujących politykę monetarną USA.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.