Zwątpienie dolara

 (środa, 10-02, 8:00)

Kurs USD/PLN pokonał punkt wsparcia 3,7000.
GPW: CD Projekt został zaatakowany przez hakerów.
JOLTs: w grudniu odnotowano wzrost liczby wakatów w gospodarce USA.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w USA oraz wystąpienie publiczne prezesa FED. 


Za nami
   ● [USD]   Wczorajsza sesja walutowa upłynęła pod znakiem słabszego dolara (EUR/USD max. 1,2134). Główną przyczyną jego deprecjacji był spadek rentowności amerykańskich obligacji USA (np. 10-letnie do: min. 1,140%), który wynikał z rosnących wątpliwości co do wysokiej dynamiki ożywienia ekonomicznego w USA oraz rozpoczęcia procesu impeachmentu Trumpa. Analitycy uważają, że postępowanie ws. byłego prezydenta może opóźnić pracę nad przyjęciem nowego programu fiskalnego i finalnie będzie on mniejszy, niż proponuje Biden (tj. 1,9 bln USD).   ● [PLN, WIG20]   Kłopoty dolara wykorzystał złoty (min. EUR/PLN 4,4713, USD/PLN 3,6855). Natomiast główny indeks warszawskiej giełdy WIG20 zakończył wczorajszą sesję na minusie (-0,54%). Czarną owcą w stadzie polskich blue chipów był CD Projekt, którego akcje straciły ponad 5% po tym jak firma poinformowała, że została zaatakowana przez hakerów. Cyber-przestępcy grożą ujawnieniem lub sprzedażą na czarnym rynku wszystkich wrażliwych danych, w tym kodów źródłowych do Cyberpunka czy Wiedźmina.   ● [JOLTs]   Straty amerykańskiej waluty zamortyzowała wiadomość o wzroście liczby wakatów w gospodarce USA w grudniu (JOLTs: 6,646 mln vs prognoza 6,5 mln; poprzednio 6,572 mln).


Przed nami
Dziś uczestnicy rynków finansowych czekają na dwa bardzo ważne wydarzenia ekonomiczne za oceanem.   ● [CPI]   Pierwszym (chronologicznie) będzie ogłoszenie danych o amerykańskiej inflacji CPI, które wg Financial Times pomogą ocenić jak wzrost nowych zachorowań na Covid-19 i ponowne wprowadzenie korona-blokad wpłynęły na ożywienie gospodarcze za oceanem. Rynek spodziewa się wzrostu dynamiki cen konsumpcyjnych w styczniu z 1,4% r/r do 1,5%. Wyższy wynik mógłby przywrócić popyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1970), kosztem jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,5050, USD/PLN: 3,7400).   ● [Powell]   Wyzwaniem dla zielonej waluty będzie wieczorne wystąpienie prezesa FED. Jeżeli Powell powtórzy opinię Lagarde (ECB), że mimo wzrostu inflacji Bank musi utrzymać luźną politykę pieniężną, to może zachęcić inwestorów do dalszej redukcji pozycji dolarowych (punkt oporu EUR/USD: 1,2160). W tym scenariuszu część kapitału mogłaby trafić na rynki wschodzące, w tym do Polski (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,6800).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.