Yellen uderza w bitcoina, a Zubelewicz w złotego

 (środa, 24-02, 8:00)

Zubelewicz (RPP): nominalne stopy procentowe mogą być obniżone w każdej chwili.
Cena Bitcoina stopniała wczoraj o kolejne 10%.
Prezes FED: inflacja pozostaje łagodna.
USA: w lutym zaufanie konsumentów nadspodziewanie wzrosło.
Kalendarz Eko: cd. przesłuchań Powella w Kongresie, sprzedaż nowych domów w USA oraz wystąpienia publiczne dwóch członków zarządu FED (Clarida i Brainard).

Za nami

Wczorajszemu oczekiwaniu na popołudniowe przesłuchanie prezesa FED w Kongresie USA towarzyszył dalszy wzrost notowań funta oraz spadek wyceny złotego.   ● [GBP]   Atrakcyjność szterlinga (max. GBP/USD 1,4242, GBP/PLN 5,2792) zwiększyła wiadomość o spadku liczby bezrobotnych w Wielkiej Brytanii w styczniu (o 20 tys. wobec oczekiwanego wzrostu o +13,8 tys.).   ● [PLN]   Z kolei wartość polskiego pieniądza (max. EUR/PLN 4,5098, USD/PLN 3,7145) podkopała wypowiedź Kamila Zubelewicza z RPP, który w wywiadzie dla ISBnews przyznał, że „nominalne stopy procentowe mogą być obniżone w każdej chwili, gdyż większość członków Rady popiera łagodną politykę monetarną”.   ● [Krypto]   Obciążeniem dla PLNa (jak również dla innych ryzykownych aktywów) była pogłębiająca się erozja ceny Bitcoina (-10,08%). Do dalszej redukcji długich pozycji, w najpopularniejszej krypto-walucie, sprowokowała inwestorów opinia sekretarz skarbu USA Janet Yellen, , która zwróciła uwagę na „skrajnie nieefektywny sposób przeprowadzania transakcji” oraz na „potężne ilości energii potrzebnej do wyprodukowania BTC”.   ● [USA]   Dodatkowym źródłem rynkowego niepokoju była postępująca wyprzedaż spółek technologicznych na Wall Street (Nasdaq: -0,50%). Zatrzymał ją dopiero prezes FED, który zeznając przed Komisją Bankową Senatu USA powiedział, że inflacja pozostaje na niskim poziomie, czym zmniejszył obawy przed zaostrzeniem amerykańskiej polityki monetarnej (EUR/USD max. 1,2167). Wcześniej część analityków uważała, że wzrost cen spowodowany stymulacją fiskalną może zmusić Bank do podniesienia krótkoterminowego kosztu finansowania. Z racji tego, że spółki technologiczne były „wygranymi” pandemii, to normalizacja polityki pieniężnej stanowi dla nich największe zagrożenie. Ponadto Powell odrzucił sugestie, że obecna polityka FED doprowadzi do powstania baniek finansowych. Nastroje na nowojorskiej giełdzie poprawiła nieco wiadomość o nadspodziewanym wzroście zaufania amerykańskich konsumentów w lutym (Conference Board: 91,3 pkt vs prognoza 90 pkt; poprzednio 88,9 pkt). 

Przed nami

  ● [USA]   Dziś uwagę inwestorów przyciągają kolejne przesłuchania prezesa FED w amerykańskim Kongresie oraz dane z USA nt. sprzedaży nowych domów w styczniu. Tym razem Jerome Powell  stanie przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów, gdzie po prezentacji półrocznego raportu FED będzie musiał się zmierzyć z pytaniami kongresmenów.   ● [Scenariusze]   Przedstawienie kolejnych argumentów za utrzymaniem luźnej polityki pieniężnej oraz ew. gorsze wyniki z rynku nieruchomości mogą zwiększyć podaż dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,2180) i popyt na jego rywali z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,6900). W przypadku mniej gołębiego przekazu od przewodniczącego FOMC oraz sprzedaży domów powyżej 855 tys. zielona waluta wyprzedzi konkurentów (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2090, punkty oporu EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 3,7200). Oprócz Powella warto jeszcze dziś posłuchać wystąpień publicznych jego zastępcy Richarda Claridy oraz członkini zarządu FED Lael Brainard.   ● [Ropa]   Dziś przypada także termin publikacji cotygodniowych danych agencji EIA (Energy Information Administration) nt. tygodniowej zmiany zapasów paliw za oceanem. Ostatnio raport ten stał się języczkiem u wagi rynku ropy w związku z niespodziewanym atakiem zimy w USA, który spowodował przestoje w wydobyciu i zakłócenia w dostawach surowca.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.