O tym jak złoty wyciągnął wnioski

 (piątek, 19-02, 8:00)

GUS: dynamika polskiej produkcji przemysłowej spadła w styczniu mniej, niż prognozowano.

Kropiwnicki (RPP): presja inflacyjna może zmusić Radę do rozważenia podwyżki stóp NBP w drugiej połowie roku.
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była znacznie wyższa od oczekiwań.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki PMI z EU i USA oraz sprzedaż detaliczna w PL.

Za nami

W czwartek złoty powrócił na wzrostową ścieżkę.   ● [GUS]   Na korzyść naszej waluty zagrało kilka czynników. Jednym z nich był nieco mniejszy, niż zakładano spadek dynamiki krajowej produkcji przemysłowej w styczniu (0,9% r/r vs prognoza 0,6%, wobec 11,2% w grudniu). Warto zauważyć, że według dociekliwych analityków wynik ten jest znacznie lepszy, niż się pozornie wydaje. Chodzi o mniejszą ilość dni roboczych w styczniu 2021, w stosunku do stycznia 2020. Po „odsezonowanu” w poprzednim miesiącu produkcja wzrosła aż o 5,7% r/r i znajduje się już o 4,5% powyżej poziomu sprzed pandemii.   ● [RPP]   Drugim ważkim argumentem przemawiającym za polską walutą był komentarz Jerzego Kropiwnickiego z RPP, który powiedział, że presja inflacyjna może zmusić Radę do rozważenia podwyżki stóp NBP w drugiej połowie roku.   ● [USD]   Decydujące znaczenie dla wczorajszej aprecjacji złotego (min. EUR/PLN 4,4786, USD/PLN 3,7039) miała jednak korekta spadkowa konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,2114). Do redukcji długich pozycji w zielonej walucie zachęcała wyższa od prognoz liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (861 tys. wobec oczekiwanych 785 tys.). Dodatkowym źródłem pesymizmu amerykańskiej waluty były gorsze, niż zakładano wyniki finansowe detalicznego giganta Walmart'a w IV kw. 2020.   ● [GBP]   Od dolara pałeczkę przejął funt (max. GBP/USD 1,3986, GBP/PLN 5,1937), którego rozpędza szybkie tempo korona-szczepień w Wielkiej Brytanii.

Przed nami

   ● [PMI]   Dziś poznamy wstępne wyniki indeksów PMI, które pomogą nam ocenić tempo ożywienia gospodarczego po obu stronach Atlantyku. Nadzieją dla strefy euro (oraz jej waluty) może być prognozowana poprawa sytuacji w sektorze usług, gdyż cześć krajów wspólnoty złagodziła korona-restrykcje na początku miesiąca (punkt oporu EUR/USD: 1,2145). Z drugiej strony za USA (i dolarem) przemawia fakt, że mimo spodziewanych spadków wskaźników dla amerykańskich sektorów przemysłu i usług to i tak w obu przypadkach będą one wyższe niż w Eurolandzie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2060).   ● [GUS]   Dziś nie zabraknie także ważnych danych z krajowego podwórka. Punktualnie o godzinie 10:00 dowiemy jak na początku roku kształtowała się sprzedaż detaliczna. Rynek oczekuje jej spadku o 5% r/r. Mniejszy regres polskiej sprzedaży i wyższe wyniki PMI z Eurolandu zaostrzą apetyt na złotego (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,4700, USD/PLN 3,6800), zaś odwrotny splot zmniejszy jego atrakcyjność (punkty oporu: EUR/PLN 4,5100, USD/PLN 3,7500).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.