Mniej różowy obraz prymusa

 (poniedziałek, 08-02, 8:00)

Rynek pracy USA: w styczniu odnotowano mniejszy od prognoz wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz niespodziewany spadek stopy bezrobocia.
W grudniu deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych był największy od 2008 roku.
Prezes NBP: kolejne interwencje walutowe Banku są wciąż możliwe, a ich termin i skala uzależnione będą od warunków rynkowych.
Kalendarz Eko: indeks Sentix dla Eurolandu oraz wystąpienia publiczne Lagarde (ECB) i Mester (FED).


Za nami
   ● [NFP]   Wbrew nadziejom niektórych analityków i inwestorów piątkowe payrollsy nie wykazały oznak ożywienia na amerykańskim rynku pracy. Według raportu Departamentu Pracy USA zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło w styczniu o 49 tys., podczas gdy uśredniona prognoza agencji Reutersa zakładała +50 tys., a Bloomberga nawet +105 tys. Na domiar złego znacząco w dół zrewidowano wyniki NFP za grudzień i listopad (łącznie mniej o 159 tys.). Z wyliczeń analityków wynika, że amerykańska gospodarka od października ubiegłego roku praktycznie nie utworzyła żadnych nowych miejsc pracy. Prezydent Biden przyznał, że w obecnym tempie zajmie to 10 lat aby doprowadzić gospodarkę do stanu pełnego zatrudnienia.   ● [FX]   Taki obraz ekonomiczny zaniepokoił posiadaczy dolara (EUR/USD max. 1,2056). Z co najwyżej mieszanymi uczuciami przyjęli też wiadomość o największym od 2008 roku deficycie handlowym Stanów Zjednoczonych (-66,6 mld USD). Pogorszenie perspektyw gospodarczych za oceanem przekierowało kapitał z powrotem do Europy, w tym do Polski.   ● [RPP]   Zyski złotego (min. EUR/PLN 4,4821, USD/PLN 3,7199) ograniczyły jednak słowa prezesa NBP Adama Glapińskiego o tym, że kolejne interwencje walutowe Banku są wciąż możliwe, a ich termin i skala uzależnione będą od warunków rynkowych. Z kolei straty dolara amortyzował niespodziewany spadek stopy bezrobocia w Stanach (6,3% w I vs prognoza 6,7%; poprzednio 6,7%).

Przed nami
  ● 
[Sentix, scenariusze]   Nowy tydzień rozpocznie się od publikacji indeksu Sentix, który odzwierciedla nastroje i poziom zaufania inwestorów w strefie euro. Zmartwieniem dla ankietowanych może być ostatnia seria słabszych danych makro z Niemiec i Hiszpanii oraz powolne tempo szczepień w Eurolandzie. Wobec tego należy się spodziewać, że po jednym miesiącu przerwy wskaźnik powróci na ujemne terytorium, co może przełożyć na tańsze euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1950) oraz złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5050, USD/PLN: 3,7700). Gdyby jednak ten scenariusz nie wypalił, waluty EU dostałyby zastrzyk pozytywnej energii (punkt oporu EUR/USD: 1,2060, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,7100). Po zamknięciu rynku walutowego w Londynie swoje wystąpienia zaplanowali: prezes ECB Christine Lagarde oraz prezes oddziału FED z Cleveland Loretta Mester. Warto posłuchać co nowego będą miały do powiedzenia.   ● [Kolejne dni]   W rozpoczynającym się tygodniu najważniejszym wydarzeniem makroekonomicznym jest środowa publikacja danych o inflacji CPI w USA. Rynki pozostaną też wyczulone na wiadomości dot. koronawirusa oraz włoskiej polityki.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.