Nadzieja i koniunktura

 (środa, 17-02, 8:00)

Niemcy: w lutym indeks ZEW osiągnął najwyższy poziom od września 2020.
USA: koniunktura gospodarcza w stanie Nowy Jork poprawiła się w lutym dużo bardziej od prognoz.
Bitcoin przekroczył granicę 50.000 USD.
Kalendarz Eko: z Polski dane nt. zatrudnienia i wynagrodzeń plus wskaźniki BWUK i WWUK oraz z USA sprzedaż, produkcja i protokół FED.

Za nami

   ● [EUR]   Wczorajsza sesja walutowa rozpoczęła się po myśli zwolenników euro. Wspólna waluta (EUR/USD max. 1,2170) stała się beneficjentem wiadomości o zaskakującym wzroście oczekiwań analityków i inwestorów nt. sytuacji ekonomicznej w Niemczech. W lutym indeks ZEW wzbił się z poziomu 61,8 pkt (w styczniu) do pułapu 71,2 pkt (najwyżej od września 2020 i znacznie powyżej oczekiwanych 60,0 punktów). Wg prezesa instytutu Achima Wambacha „eksperci rynku finansowego z optymizmem patrzą w przyszłość. Są przekonani, że niemiecka gospodarka powróci na ścieżkę wzrostu w ciągu najbliższych sześciu miesięcy ”.   ● [USD]   Zyski euro wobec dolara zredukowała popołudniowa informacja o znacznej poprawie koniunktury gospodarczej w stanie Nowy Jork w lutym (indeks NY Empire State: 12,1 pkt vs prognoza 4,6 pkt; poprzednio 3,5 pkt). Zielona waluta czerpała także korzyści z dużej zwyżki rentowności amerykańskich obligacji (np. 10-letnie max. 1,331% tj. najwyżej od lutego 2020) wynikającej z poprawy perspektyw gospodarczych w NY i oraz wzrostu oczekiwań inflacyjnych za oceanem. Prezes oddziału FED z St. Louis James Bullard przyznał wczoraj, że sytuacja finansowa Stanów Zjednoczonych jest „ogólnie dobra”, a inflacja prawdopodobnie wzrośnie w tym roku.   ● [PLN]   Na fali powrotu kapitału za Atlantyk (EUR/USD min. 1,2070) część niedawnych zysków oddał złoty (max. EUR/PLN 4,5057, USD/PLN 3,7329). Dodatkowym balastem dla naszej waluty był news Wirtualnej Polski o tym, że rząd RP rozważa przywrócenie części niedawno zniesionych korona-obostrzeń.   ● [BTC]   Do historycznego wydarzenia doszło na rynku krypto-walut, gdzie Bitcoin przekroczył psychologiczną granicę 50.000 USD.

Przed nami

W dzisiejszym eko-menu głównym daniem są publikacje makro z Polski oraz z USA.   ● [PL]   O godzinie 10:00 GUS poda dane nt. przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń w styczniu, a także informacje dot. nastrojów konsumentów w lutym. Ich poprawa w stosunku do poprzedniego miesiąca doda animuszu złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,6800), a pogorszenie zmniejszy jego atrakcyjność (punkty oporu EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 3,7400).   ● [USA]   Po południu uwaga inwestorów przeniesie się za Atlantyk. O godzinie 14:30 amerykańska administracja ogłosi styczniowe wyniki inflacji PPI oraz sprzedaży detalicznej. 45 minut później zobaczymy jak w tym czasie kształtowała się produkcja przemysłowa. Na koniec dnia (tj. o g. 20:00) poznamy zapis ostatniego spotkania Banku Rezerwy Federalnej. Gorsze od prognoz wyniki makro i pesymistyczna treść protokołu FED (uzasadniająca utrzymanie ultra luźnej polityki) będą sypać piasek w tryby dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,2170), a przeciwny splot może okazać się zastrzykiem adrenaliny (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2070).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.