Wirus kąsa złotego

 (czwartek, 25-02, 8:00)

Koronawirus w Polsce: wczoraj zaraportowano największą od początku stycznia liczbę wykrytych nowych przypadków zachorowań na Covid-19.
Rynek długu: rentowność dziesięcioletnich obligacji USA osiągnęła najwyższy poziom od lutego 2020.
USA: w styczniu sprzedaż nowych domów niespodziewanie wzrosła.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów w gospodarce EZ, amerykański PKB w IV kw (zrewidowany), zamówienia na dobra trwałe w USA, raport oraz wystąpienia publiczne 3 polityków FED.

Za nami

   ● [PL]   W środę nasiliły się obawy przed negatywnymi skutkami ekonomicznymi przybierającej na sile 3-ciej fali pandemii w Polsce. Ich źródłem był wczorajszy raport Ministerstwa Zdrowia RP, w którym resort poinformował o największej od początku stycznia liczbie wykrytych nowych przypadków zakażeń koronawirusem w naszym kraju (12 146 osób). Z powodu znacznego wzrostu odsetka pozytywnych wyników testów na Covid-19 w województwie warmińsko-mazurskim rząd przywrócił wczoraj korona-obostrzenia w tym regionie. Widmo rozszerzenia tej decyzji na cały kraj wystraszyło złotego (max. EUR/PLN 4,5246, USD/PLN 3,7325), gdyż mogłoby spowolnić ożywienie gospodarcze nad Wisłą.   ● [USA]   Dodatkowym obciążeniem dla polskiego pieniądza była korekta wzrostowa konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,2109), napędzana kolejną zwyżką rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie: max. 1,425% tj. najwyżej od lutego 2020). Wsparciem dla zielonej waluty była również wiadomość o niespodziewanym wzroście sprzedaży nowych domów w USA (923 tys. vs prognoza 855 tys., przy poprzednim wyniku 885 tys.). Zakres odbicia amerykańskiej waluty ograniczyła opinia prezesa FED, który uważa, że osiągnięcie celu inflacyjnego może zająć ponad 3 lata.

Przed nami

W dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się zarówno ważne dane z Eurolandu jak i z USA. Uzupełniają je liczne wystąpienia polityków FED.   ● [EZ]   O godzinie 11:00 poznamy najnowsze wskaźniki Komisji Europejskiej prognozujące kierunek rozwoju gospodarczego strefy euro. Analitycy spodziewają się poprawy perspektyw ekonomicznych, co mogłoby potencjalnie wesprzeć notowania wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,2190) i jej sąsiadów z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4900, USD/PLN: 3,6900).   ● [USA]   W drugiej części dnia amerykańska administracja poda zrewidowany wynik PKB w IV kw. 2020, wstępne dane nt. zamówień na dobra trwałe w styczniu oraz cotygodniową liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W przypadku pozytywnych makro-niespodzianek ze Stanów dolar może włączyć wyższy bieg (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2100), zostawiając w tyle swoich rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,5300, USD/PLN: 3,7350). Przeszkodą dla zielonej waluty mogą być jednak zaplanowane na dziś wystąpienia polityków FED (Bostica, Quarles'a i Williamsa), jeżeli ich wypowiedzi będą w tym samym [ultra-gołębim] tonie co ostatnie zeznania prezesa Powella w Kongresie.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.