Kongresmeni i inwestorzy kupili pakiet Bidena

 (poniedziałek, 15-02, 8:00)

GUS: w IV kw. 2020 polska gospodarka skurczyła się o 2,8% r/r.
Czechy: w styczniu ceny konsumpcyjne wzrosły dużo bardziej od prognoz.
USA: w lutym nastroje konsumentów znacznie się pogorszyły.
Włochy: Mario Draghi (ex ECB) został zaprzysiężony na premiera.
Kalendarz Eko: finalne dane z Polski o inflacji CPI oraz ze strefy euro o produkcji przemysłowej i bilansie handlu zagranicznego.


Za nami
   ● [PLN]   Piątkowa wiadomość o mniejszym, niż zakładano spadku polskiego PKB w IV kw. 2020 (-2,8% r/r vs prognoza -3,0%) stała się trampoliną dla złotego. Naszej walucie (min. EUR/PLN 4,4933, USD/PLN 3,7014) pomogły także relatywnie dobre nastroje inwestycyjne na świecie. Ich źródłem były nadzieje na przyspieszenie ożywienia ekonomicznego w USA po przeforsowaniu przez Kongres pakietu fiskalnego Bidena. Wiara w taki scenariusz wyniosła wszystkie trzy główne indeksy amerykańskiej giełdy na nowe historyczne szczyty. Pozytywne nastawienie graczy z Wall Street odzwierciedlał wskaźnik VIX (tzw. indeks strachu), który po raz pierwszy od lutego 2020 znalazł się poniżej granicy 20 pkt.   ● [CZK]   W regionie CEE liderem została korona czeska (EUR/CZK min. 25,7170). Waluta naszych południowych sąsiadów była beneficjentem nadspodziewanego wzrostu inflacji CPI w Czechach (2,2% r/r w I vs prognoza 1,7%), który zwiększył oczekiwania na tegoroczną podwyżkę stóp CNB.   ● [USD]   Zyski walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej ograniczyła korekta wzrostowa konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,2081), wywołana nieoczekiwaną zwyżką rentowności obligacji USA (10-letnie: max. 1,212 % tj. najwyżej od 11 m-cy). Zakres odbicia zielonej waluty limitowała jednak wiadomość o znacznym pogorszeniu nastrojów amerykańskich konsumentów w lutym (indeks Uniwersytetu Michigan: 76,2 pkt vs prognoza 80,8 pkt).


Przed nami
   ● 
[PL]   W tym tygodniu kalendarz makroekonomiczny obfituje w publikacje z Polski. Już o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny ogłosi finalną wartość wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu. W środę dowiemy się jak w poprzednim miesiącu wyglądała sytuacja na krajowym rynku pracy oraz poznamy aktualne nastroje polskich konsumentów. W czwartek GUS poda styczniowe dane o produkcji przemysłowej, a w piątek o sprzedaży detalicznej. Kolejne lepsze od prognoz wyniki zwiększą popyt na złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,7000), a gorsze zawrócą go ze ścieżki wzrostowej (punkty oporu EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 3,7400).   ● [EZ, USA]   Na rynkach globalnych największe zainteresowanie budzą środowe dane o amerykańskiej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej oraz piątkowe ogłoszenie wstępnych wartości indeksów PMI dla krajów Eurolandu i USA. Przystawką przed tymi wydarzeniami będzie dzisiejsza publikacja Eurostatu nt. produkcji przemysłowej, która pierwotnie była zaplanowana na ostatni piątek. Rynek spodziewa się jej spadku o 0,5% m/m, co może deprymować euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2080). W przypadku pozytywnej niespodzianki wspólna waluta powinna zyskać pole (punkt oporu EUR/USD: 1,2150).   ● [Wirus, polityka]   Oprócz nowych danych makro warto również śledzić na bieżąco informacje nt. sytuacji epidemiologicznej na świecie oraz postępów legislacyjnych ws. nowego bodźca fiskalnego w USA.
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.