Fokus na historyczną decyzję FED podbija wartość dolara. Dziś wyniki sprzedaży detalicznej w USA i indeksu zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan.

(piątek, 11-12, 08:40)

Rynki w Europie
(10-12-2015)
W czwartek uczestnicy rynków finansowych otrząsnęli się wreszcie z negatywnych emocji jakie wywołały zeszłotygodniowe decyzje Europejskiego Banku Centralnego (3-12) i kartelu OPEC (4-12). Mimo utrzymania się spadkowej tendencji cen ropy i jastrzębiego tonu środowej wypowiedzi wiceprezesa ECB Ewalda Nowotnego, które wywołały globalne zniżki cen akcji, surowców naturalnych, dolara i walut EM, inwestorzy przestawili się na pozytywne myślenie koncentrując się teraz na zbliżającej się historycznej decyzji FED i korzystnych konsekwencjach taniejących paliw. Z dwóch elementów strategii nastawionej na rozbieżne działania w polityce monetarnej ECB (łagodzenie) i FED (zaostrzanie) ten drugi wydaje się bardziej pewny. Nowotny zasiał wśród inwestorów strach, że ECB nie podejmie działań wystarczających do ożywienia pogrążonej w stagnacji gospodarki Eurolandu, podczas gdyż aktualne ceny kontraktów terminowych sugerują, że istnieje 85% prawdopodobieństwo podjęcia przez FOMC jeszcze w grudniu decyzji o pierwszej od blisko 10 lat podwyżce stóp amerykańskich funduszy federalnych. Takiego samego zdania jest 17 z 18 firm brokerskich ankietowanych w tej sprawie przez agencję Reutersa. Koronnym argumentem za zaostrzeniem polityki pieniężnej FED stały się piątkowe dane o wysokim wzroście zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w listopadzie br. i rewizja w górę znakomitych wyników z października. Informacje te zmniejszyły wagę wczorajszej publikacji dotyczącej liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, które okazały się nieco gorsze od prognoz (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Mimo optymistycznej prognozy OPEC przewidującej spadek wydobycia ropy przez kraje spoza Kartelu o 0,38 mln baryłek dziennie w 2016 roku (trzykrotnie więcej niż w poprzedniej prognozie) na rynkach paliw utrzymały się negatywne nastroje wynikające z przekonania o długofalowym braku zrównoważenia popytu i podaży. Część analityków twierdzi, że celem obecnego trendu spadkowego jest wartość 33 USD za baryłkę ropy Brent (więcej na ten temat w części Rynki w USA). Z kolei ekonomiści uważają, że nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło spodziewając się wzrostu konsumpcji spowodowanej długoterminowym spadkiem wydatków na paliwo. Zmiana fokusu na decyzję FED i pozytywne aspekty spadku cen ropy doprowadziła do globalnego umocnienia dolara i odwrócenia korekty wzrostowej na rynku EUR/USD, który z maksymalnego pułapu 1,1043 osiągniętego w środę wieczorem spadł wczoraj do minimalnego poziomu 1,0925 (g. 16:50). Z powodu drożejącej amerykańskiej waluty wyhamował także trend zwyżkowy wartości japońskiego jena. Wynikiem wczorajszej decyzji o pozostawieniu stóp SNB na dotychczasowym poziomie była aprecjacja franka szwajcarskiego zaś decyzji BoE... (czytaj więcej w ramach bezpłatnej subskrypcji pełnego Bloga FX).

Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …

             
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa.
Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.