USD i PLN odzyskują grunt pod nogami po dobrych wynikach NFP i kolejnej gołębiej wypowiedzi Draghi'ego z ECB. W tym tygodniu sprzedaż detaliczna w USA i decyzja BoE.

(poniedziałek, 07-12, 08:35)

Rynki w Europie
(04-12-2015)
W piątek aktywność na globalnych rynkach finansowych znacznie spadła po traumatycznych przeżyciach inwestorów w większości zawiedzionych brakiem podjęcia w czwartek przez Europejski Bank Centralny zdecydowanych działań łagodzących politykę pieniężną Eurolandu. Dynamika czwartkowych wydarzeń rynkowych i piątkowe wyciszenie były tym większe, że liczne gołębie wypowiedzi prezesa Mario Draghi'ego w ostatnich tygodniach rozbudziły wcześniej powszechne oczekiwania na głębokie cięcie stopy depozytowej ECB i zwiększenie programu skupu aktywów QE, które jak wiemy nie nastąpiły. Jeszcze w czwartek reakcją rynkowych graczy na niezrozumiałą decyzję ECB było ograniczanie strat poprzez paniczne zamykanie olbrzymich pozycji inwestycyjnych. Na rynku EUR/USD spowodowało to ponad trzyprocentowy spadek wartości dolara wobec euro, będący największą jednodniową przeceną amerykańskiej waluty od 7 lat. Paradoks tej sytuacji polegał także na tym, że to właśnie piątek miał być kulminacyjnym dniem całego zeszłego arcyważnego tygodnia. W tym dniu wydarzeniem co najmniej dorównującym rangą czwartkowej decyzji ECB było ogłoszenie Raportu Departamentu Pracy USA. Najbardziej oczekiwaną informacją z amerykańskiego rynku pracy była zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP), która w listopadzie znów przekroczyła prognozy rynkowe (211 tys. vs 200 tys.), a znakomite wyniki października zostały znacząco zrewidowane w górę (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym) . W pierwszej chwili uczestnicy rynku EUR/USD wykorzystali dobre dane do dalszej redukcji długich pozycji dolarowych, co po porannym odreagowaniu doprowadziło do ponownego wzrostu kursu do pułapu 1,0950. Jednak jeszcze przed zamknięciem sesji europejskiej przewagę na rynku uzyskali zwolennicy dolara dyskontujący pozytywny wpływ NFP na spodziewaną podwyżkę stóp funduszy federalnych 16 grudnia br. Wsparciem dla amerykańskiej waluty okazała się także decyzja OPEC, który na piątkowym spotkaniu w Wiedniu wbrew licznym zewnętrznym naciskom i spekulacjom pozostawił bez zmian swoją politykę maksymalizacji udziałów Kartelu w globalnym rynku ropy i ustalił dzienny cel wydobycia na poziomie 31,5 mln baryłek. Poprawa nastrojów wokół dolara podniosła jego notowania wobec ...(czytaj więcej w ramach bezpłatnej subskrypcji pełnego Bloga FX).

Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.